کمبود ۶۲ پایگاه اورژانس ۱۱۵ در حوزه دانشگاه علوم پزشکی اهواز رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خبر داد؛

کمبود ۶۲ پایگاه اورژانس ۱۱۵ در حوزه دانشگاه علوم پزشکی اهواز

رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در حال حاضر ۱۰۰ پایگاه اورژانس درحوزه دانشگاه علوم پزشکی اهواز فعال است اما براساس طرح ششم توسعه ۶۲ پایگاه از استاندارد عقب هستیم.

 

به گزارش تابا ؛دکتر فرهنگ کره بندی به مناسبت روز اورژانس و فوریت های پزشکی در جمع خبرنگاران گفت:هر پایگاه اورژانس ۹.۲۵ نفر نیرو و به ازای هر چهار پایگاه یک نفر نیروی پشتیبان نیاز است.

 

وی عنوان کرد: درماه گذشته از بیش از چهارهزار ماموریت سه شکایت مردمی گزارش شده که بیشتر به علت تاخیر در زمان رسیدن آمبولانس است.

 

رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپوراهوازادامه داد: تاخیر در زمان رسیدن به علت ترافیک، حجم بالای ماموریت، کم بودن پایگاهها ، خراب شدن آمبولانس حین مسیر و یا سخت گذر بودن منطقه است.

 

وی افزود: در جاده به ازای هر ۴۰ کیلومتر یک پایگاه نیاز است که خوزستان استاندارد است.

 

کره بندی گفت:در شرایطی به سر می بریم که از سال گذشته تاکنون بحران‌های متوالی و حتی بدون استراحت را بین دو بحران داشتیم؛ سیل، اربعین و بعد هم اغتشاشات آبان ماه را داشتیم. مشکلات تنفسی در فصل پاییز و همچنین آب‌گرفتگی معابر را در این راستا داشتیم که مشکل جدیدی در حوزه سلامت بود که اولین بار سلامت شهروندان را به خطر انداخت و بعد هم کووید –۱۹ را داشتیم که تاکنون ادامه دارد.

 

وی با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ درصد پرسنل حتی یک روز هم به مرخصی نرفته‌اند، تصریح کرد: در حوزه پیش بیمارستانی از زمان شیوع ویروس کرونا نه تنها مأموریت‌ها کاهش پیدا نکرده بلکه بیشتر هم شده است.

 

رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: ماموران این مرکز در پنج ماه نخست امسال ۳۱ هزار و ۶۰۰ ماموریت انجام دادند که از این تعداد پنج هزار و ۳۴۳ مورد مربوط به بیماران کرونایی بوده است.

 

وی بیان کرد: این مرکز ماهانه ۶ هزار ماموریت یعنی روزانه ۲۰۰ ماموریت را به انجام رسانده است که ازاین تعداد ۶ هزار و ۷۰۰ ماموریت تصادفی و ۲۴ هزار و ۹۰۰ میامورتی غیر تصادفی بوده است.

 

ایشان افزود: ۱۸ هزار و ۵۶۳ ماموریت اعزام به بیمارستان، چهار هزار و ۱۰۰ مورد درمان در محل ، ۱۰ مورد زایمان در محل یا حین اعزام، ۴۰۹ مورد اورژانس زنان، ۲ هزار و ۵۲۹ مورد اورژانس قلبی، ۲ هزار و ۷۳۶ مورد تنفسی ، یک هزار و ۱۳۲ مورد مسمومیت و گزش و ۷۵ مورد اعزام هوایی با انتقال ۸۲ بیمار گزارش شده است.

 

وی با اشاره به اینکه هر آمبولانس بیش از ۳۲۰ مأموریت اعزام و هر نفر از پرسنل نیز بیش از ۵۰ اعزام داشته است، خبر داد: ۷۰۰ پرسنل کادر داریم که ۱۳۵ نفر بیمار و بستری شدند و بر خلاف اینکه بسیاری از کارمندان دورکاری داشتند ولی پرسنل فوریت‌های پزشکی نه تنها دورکاری نرفته‌اند بلکه افزایش مأموریت هم داشتند.

 

ایشان در ادامه ازجمله مشکلات اورژانس ۱۱۵ را مزاحمت های تلفنی عنوان کرد و گفت: از شهروندان انتظار داریم شرایط را درک کنند چون یک تماس غیر ضروری و نابهنگام می‌تواند جان یک نفر را به خطر بیندازد و آثار روانی و اجتماعی بر روی نیروها دارد.

 

وی گفت: در ماه گذشته ۴۷ هزار تماس با اورژانس برقرار شد و در روز سه و در شب چهار کارشناس پاسخگو هستند.