کپسول اکسیژن نیاز حیاتی بیماران کرونا

کپسول اکسیژن نیاز حیاتی بیماران کرونا

به گزارش تاباخبر در این روزها که مردم کشور با بیماری خطرناک و همه گیر کرونا دست و پنجه نرم می کنند؛ درمان با اکسیژن پرفشار و اکسیژن درمانی یکی از روش هایی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

 

استفاده از کپسول اکسیژن پس از برطرف شدن علایم حاد بیماری کرونا که عموما برروی سیستم تنفسی اثرات سوء می گذارد؛ توسط بیمار ادامه دارد که باعث افزایش راندمان تنفسی فرد خواهد شد.

 

البته در شرایطی که جمعیت بسیار زیادی از شهروندان در بیمارستان ها بستری هستند و کمکی که اکسیژن تراپی می توان به بیماران مبتلا به کرونا بکند؛ وسایل مورد نیاز این روش درمانی خصوصا کپسول های حامل گاز اکسیژن با کمیابی در بازار مواجه شده است. از آنجایی که بیماران مبتلا به کرونا با آسیب های ریوی حاد روبرو می شوند و از سویی نقش اکسیژن پرفشار در مبارزه با عفونت علیرغم کمبود کپسول های اکسیژن کماکان در موثرترین جایگاه قرار گرفته است.

 

اکسیژن درمانی Oxygen therapy به عنوان روشی از مراقبت‌های تنفسی که به هنگام وجود مشکل تنفسی ارائه می‌گردد. در این روش جریان اکسیژن با غلظت بالاتر از حد معمول به اندام‌های حیاتی مددجو رسانده می‌شود.

 

ریه‌ها به‌طور طبیعی اکسیژن را از هوا جذب می‌کنند. با این حال، برخی از بیماری‌ها و شرایط می‌توانند از دریافت اکسیژن کافی جلوگیری کنند. اکسیژن درمانی تضمین می‌کند که فرد عملکرد بهتر و فعال تری داشته باشد.

تأثیر درمان با اکسیژن پرفشار به یک قاعده کلی زمینه‌ای بستگی دارد. اکسیژن با اتصال گذرا به هموگلوبین گلبولهای قرمز ، به سلولها و بافتها حمل می‌شود. در شرایط طبیعی، وقتی که هوا از طریق ریه‌ها وارد خون می‌شود هموگلوبین تقریباً ۱۰۰% با اکسیژن اشباع می شود.

 

اما صدمات یا بیماریها ممکن است روند فوق را با محروم کردن سلولها و بافتها از تمام یا بخشی از اکسیژن، دچار اخلال کند. در چنین شرایطی، برای تأمین اکسیژن مورد نیاز بدن، فشار طبیعی اتمسفریک به اندازه کافی توانایی ندارد. اگرچه هموگلوبین میزان بیشتری از اکسیژن را جذب نمی‌کند اما اکسیژن پرفشار، پلاسمای خون (که حجم عمده‌ای از خون را تشکیل می‌دهد) را از اکسیژن اشباع نموده و در نتیجه تحویل اکسیژن به بافتها و سلولها افزایش می‌یابد.

 

 در مقایسه با هوا که ۲۱% اکسیژن، در فشار یک اتمسفر، دارد ۱۰۰% اکسیژن در فشار سه اتمسفر غلظت اکسیژن پلاسمای خون را ۱۰ تا ۱۵ برابر افزایش می‌دهد که منجر به افزایش اکسیژن رسانی بافتها می‌شود.

 

علاوه بر افزایش اکسیژن‌رسانی خون، اکسیژن حمل شده به بدن در شریط فشار مناسب، باعث می‌شود که به میزان زیادی توانایی گلبولهای سفید در کشتن باکتریها و برطرف کردن عفونت افزایش یابد همچنین اکسیژن پرفشار، بواسطه انقباض عروق خونی موجب کاهش تورم یا تجمع مایع می‌شود و به بدن در ترمیم زخم بافت پیوندی کمک می‌کند.