گزارش نمایش ویژه مستند سینمایی درویش

گزارش نمایش ویژه مستند سینمایی درویش

نمایش ویژه مستند سینمایی درویش فیلمی در ستایش موسیقی اصیل بختیاری به نویسندگی و کارگردانی یوسف قناتی سینماگر خوزستانی به همراه ایین رونمایی از پوستر بین المللی فیلم در سینما اکسین اهواز برگزار شد.

 

به گزارش خبرنگار هنری تابا، در ابتدای این مراسم که با حضور گسترده علاقمندان سینما برگزار شد، پوستر بین المللی فیلم با حضور حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی ریاست حوزه هنری خوزستان، حسن سلیمی فر از پیشکسوتان تیائر خوزستان، پروفسور کرم زاده از نخبگان  علمی کشور،رضا کیانی مشاور هنری استاندار،حاتم پرویزی بابادی مدیر کانون فرهنگی استار بابادی، خدامراد جهانبخشی از پیشکسوتان عرصه نفت و امیر نصیرزاده قائم مقام موسسه سینمایی بهمن سبز خوزستان امضا شد.

 

پس از تماشای فیلم پروفسور کرم زاده از نخبگان  علمی و خوزستانی کشور در سخنانی گفت: فیلم یک اثر منحصر به فرد بود به این خاطر که قصد داشت اثری هنری را به ثبت برساند که به سرعت در حال فراموشی است و این خیلی حایز اهمیت است.کارگردان جوان واقعا کارش سخت بوده به این خاطر که ما در فیلم تعدد لوکیشن زیادی رو در شهرهای مسجد سلیمان،اندیکا و شیمبار می دیدیم.هدف این فیلم معرفی و ثبت و ضبط مقام های قدیمی موسیقی بود و به خوبی هم کار خودش را انجام داد و من امیدوارم که در اینده کارهای بزرگتری از این کارگردان جوان ببینیم.

 

در ادامه جعفر فلسفی عضو شورای شهر اهواز گفت: حضور ما در محافل هنری خیلی مهم است به این خاطر که با زحمات و تلاش هایی که در عرصه هنر صورت می گیرد، آشنا شویم،مخصوصا پرداختن به موضوعاتی که برای جامعه حایض اهمیت هستند.نگاهی که کارگردان فیلم داشتند ان هم از بعد بین المللی مساله مهمی بود و این سطح کار رو بالا می برد.فیلم درویش نشان دهنده ذوق و ابتکار عمل فیلمساز بود و اقای قناتی نشان داد که گام بلندی برداشته است،من برای ایشان ارزوی موفقیت دارم و امیدوارم که مشکلات نتواند خسته اش کند.

 

سپس حاتم پرویزی از فعالان فرهنگی اقوام گفت: من اول از مجموعه درویش و درویش ها سپاسگزارم که میراث داران حفظ موسیقی بوده اند و سپس از جوان شایسته یوسف قناتی ممنونم که به تنهایی و بدون حمایت مالی و با نگاهی کاملا حقیقت جویانه واقعیت را منعکس کرد.

 

پرویزی افزود:من در نهایت امر اسم فیلم درویش را میگذارم یوسف گمگشته و یوسف گمگشته ما همین کارگردان جوان است.

 

ستار اورکی اهنگساز برجسته خوزستانی که در این مراسم حضور نداشت با انتشار ویدیویی به مخاطبان گفت: من هم سهم کوچکی در این کار عهده‌دار بودم و موسیقی تیتراژ پایانی فیلم را ساختم و سعی کردم از موسیقی همان فواصل و نواحی و همان سازبندی استفاده کنم و ممنونم از آقای قناتی که به سراغ همچنین سوژه‌ای رفته چون آن عشایر و آن نواحی و این نوع ساز مهجور مانده بود. این فیلم باعث می‌شود که بیشتر شناخته شود و فراموش نکنیم که امروزه اگر ما موسیقی ملی ای داریم و به این نوع موسیقی قدرتمند و ثروتمند دسترسی پیدا کردیم، از دل همین موسیقی فولکلور و از دل همین اقوام مختلف و جغرافیایی هست که در کشورمان وجود دارد.

 

در ادامه این مراسم سپس قناتی ضمن خوش امدگویی به مهمانان گفت: در مدت زمانی که مشغول ساخت این فیلم بودم اتفاقات خیلی زیادی افتاد که باعث شد روند تولید رو دچار مشکل کنه و امروز واقعا خوشحالم که این فیلم نمایش داده شد.

 

وی ادامه داد: مراحل پیش تولید کار رو من از اواخر سال ۹۴ شروع کردم و حدودا چند ماهی رو زمان برد تا من بتونم شخصیت کار اقای فتحی پور رو راضی کنم تا با من همراه شوند و پس از ان هم مدتی رو مشغول نگارش فیلمنامه کار بودم.

 

نویسنده و کارگردان مستند سینمایی درویش افزود: من از همان اوایل پژوهش کار متوجه شدم که کار ابعاد وسیعی را دارد و با اینکه این فیلم کار اولم بود تلاش کردم که با نگاه فیلم اولی به این پروژه نگاه نکنم.

 

وی ادامه داد: در حقیقت قرار بود که من اول یک فیلم صرفا بیوگرافی رو از شخصیت بسازم اما وقتی که تحقیقاتم در زمینه موسیقی بیشتر شد،با مسئله انقراض موسیقی فولکلور مواجه شدم و این موضوع برایم تبدیل به دغدغه ای جدی شد و تلاش کردم که بتوانم روایتی جذاب و تاثیرگذار رو از این موضوع به مخاطب منتقل کنم و خوشبختانه وقتی که راجع به فرم و محتوای کار با اساتید سینمایی و موسیقی صحبت کردم همه با ان موافق بودند.

 

قناتی بیان کرد:برای ساخت این فیلم من واقعا با محدودیت های زیادی روبرو بودم و گاهی اوقات ان فضایی رو که میخواستم در اختیارم قرار نمی گرفت و این خیلی کارم رو سخت میکرد،اما با این وجود تمام سعی ام رو کردم تا انجایی که امکانش هست دوربینم رو به شخصیت نزدیک کنم و تصاویر نابی رو به مخاطب منتقل کنم و نکته ای که باعث میشد من تمام سختی های کار را تحمل کنم ،این بود که امیدوار بودم که مخاطب شخصیت و دنیای او را میپذیرد و خود را با او همراهخواهد کرد و در واقع از اوایل شروع این پروژه سعی کردم که تنها به مخاطب ایرانی فکر نکنم و مخاطب جهانی را هم مد نظر قرار دهم.

 

تهیه کننده مستند درویش افزود: نکته ای که در این فیلم خیلی برایم حایض اهمیت بود، بومی بودن موضوع فیلم بود.به یاد دارم که روزی در کلاس اقای اصغر فرهادی بودم که ایشان به هنرجویان توصیه کردند که فیلمی رو بسازید که بومی باشد و متعلق به جغرافیای خودتان باشد و در جای دیگری امکان ساخت ان فراهم نباشد.این توصیه ایشان باعث شد که توجهم به موضوعات بومی جلب شود.

 

قناتی ادامه داد:برای ساخت این فیلم من سعی کردم از المان های بومی خوزستان مانند نفت استفاده کنم که با موضوع و فضای کار هم کاملا مرتبط بود.خوشبختانه تجربه در این سال ها نشان داده که موضوعات بومی میتوانند ارتباط خوبی را با مخاطبین خارجی برقرار کنند به این خاطر که مخاطبی که خارج از ایران است شناخت نسبتا خوبی را از جغرافیا و اقوام ایران دارد و این شناخت باعث میشود که تمایل بیشتری به اثار بومی و اورژینال نشان دهد.

 

وی ادامه داد:برای نمایش بین المللی فیلم با یکی از پخش کنندگان معتبر سینمای ایران صحبت هایی را داشته ام که انشاالله اگر به توافق نهایی برسیم،هرچه زودتر پخش بین الملل کار اغاز خواهد شد.

 

قناتی گفت:انشاالله قرار هست امسال فیلمی را با محوریت موضوع محیط زیست بسازم که از مدتی قبل مراحل تحقیقاتی ان را شروع کردم.روایت این فیلم در یک جغرافیای خیلی خاص و مرتفع اتفاق می افتد و فیلم در تلاش است که مساله ای جهانی را به تصویر بکشد و من خوشحال می شوم اگر کسی از دوستان تمایل داشت در امر پژوهش با این پروژه همکاری نماید.

 

سپس قناتی ضمن تشکر از همه عوامل فیلم از اساتیدی همچون علیرضا شجاع نوری،فرهاد ورهرام،پوران درخشنده و دوستانی همچون ستار اورکی اهنگساز برجسته سینمای ایران،فرزاد اژدری و محمد نیکبخت در بنیاد سینمایی فارابی و در ادامه از فرزاد جعفری مدیر موسسه سینمایی بهمن سبز،امیر نصیرزاده قایم مقام سینمایی،حاتم پرویزی از فعالان فرهنگی،علی شیرازی مدیر سینما اکسین،شهرام صنعتی زاده و امین عنایتی که در این مدت برای مراسم رونمایی فیلم درویش تلاش کردند،سپاسگزاری کرد.