۱۲ میلیون راس دام سبک در کشور مازاد بر مصرف است

۱۲ میلیون راس دام سبک در کشور مازاد بر مصرف است

 رییس شورای تامین کنندگان دام کشور گفت:هم اکنون ۱۲ میلیون راس دام سبک در کشور مازاد بر مصرف است است و قابلیت ورود به بازار گوشت قرمز را دارند.

 

به گزارش تابا؛منصور پوریان افزود: با توجه به وجود دام مازاد در کشور ، توجیهی برای بالا نگه داشتن کاذب قیمت گوشت قرمز نیست و باید حلقه معیوب تولید و توزیع گوشت قرمز اصلاح شود تا به مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گوشت قرمز بیش از این فشار وارد نشود.

 

وی دلالان و شرکت‌های بسته بندی گوشت که در بسته بندی لوکس ، گوشت قرمز را با قیمت بالا عرضه می‌کند را ۲ عامل بالا نگه داشتن گوشت قرمز بیان کرد و گفت:قصابی‌ها نیز دنباله رو شرکت های بسته بندی و دلالان هستند و حاضر نیستند گوشت قرمز را به قیمت منصفانه به دست مصرف کنندگان برسانند.

 

رییس شورای تامین کنندگان دام کشور در ادامه با اشاره به گرانی خوراک دام در ماه‌های اخیر و فشاری که از این ناحیه به دامداران سنتی و صنعتی کشور وارد می‌شود افزود: از سویی قیمت انواع نهاده‌های دامی بالا است و از سویی دلالان با قیمت پایین ، دام زنده را از دامدار می‌خرند و با قیمت ناعادلانه به مصرف کنندگان عرصه می‌کنند.

 

پوریان، از وزارت جهادکشاورزی خواست حداقل مجوز صادرات محدود دام سبک را صادر کند تا دامدار و تولیدکننده ما بیش از این زیر فشار قرار نگیرد.

 

وی گفت: هم اکنون ذخایر دام سبک و سنگین کشور به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی در ۲ سال گذشته مطلوب است و باید چاره‌ای برای عرضه مناسب آن به بازارهای داخلی و کشورهای همسایه اندیشیده شود در غیر این صورت تولیدکنندگان دچار ورشکستگی خواهند شد.

 

به گفته وی با توجه قیمت دام زنده ، قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله و گاو باید در بازار داخلی در حد ۶۵۰ هزار ریال و گوشت گوسفند حداکثر تا ۷۵۰هزار ریال باشد در حالی که در بازار قیمت‌ها فراتر این ارقام هستند.

 

هم اکنون قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفند در اهواز از یک تا ۱/۱ میلیون ریال و گوشت گاو و گوساله تا ۹۵۰ هزار ریال عرضه می‌شود.

 

در این حال شرکت پشتیبانی امور دام کشور از چند ماه گذشته برای حمایت از دامداران ، هرکیلوگرم دام سنگین (زنده) را ۳۳۰هزار ریال خریداری کرده ولی با این حال هنوز در بازار قیمت گوشت دام سبک و سنگین بالا است.