۲۵۰۰ هیئت مجوز دار در خوزستان مراسم عزاداری را برگزار کردند با رعایت پروتکل های بهداشتی

۲۵۰۰ هیئت مجوز دار در خوزستان مراسم عزاداری را برگزار کردند

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خوزستان با اشاره به فعالیت دو هزار و ۵۰۰ هیئت دارای مجوز در خوزستان، خبر داد: دو هزار و ۴۵۳ هیئت این استان برای برگزاری مراسم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سامانه بیرق ثبت نام کردند که خوزستان از این نظر بعد از استان تهران مقام دوم را دارد.

به گزارش تابا؛حجت الاسلام فرد آقایی اظهار کرد: مراسم عاشورا امسال به سبک و سیاق سال‌های گذشته و با تعدد برنامه‌ها چه بسا پرشورتر برگزار شد.

 

وی افزود: مسئولان هیئت‌های مذهبی خوزستان به دلیل شیوع ویروس کرونا و پیشگیری از انتشار این ویروس در میان عزاداران خود را ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی دانستند.

 

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خوزستان با اشاره به تکثر برنامه‌های مذهبی و به خصوص مراسم روز عاشورا در هیئت‌های مذهبی، مساجد و تکیه‌ها تصریح کرد: امسال نه تنها کاهشی در کمیت و کیفیت برگزاری مراسم مذهبی نداشتیم بلکه با این تکثر شاهد حضور بیشتر مردم هم بودیم که شکوه بی‌مثالی را رقم زد.

 

حجت الاسلام فرد آقایی با اشاره به اینکه شاید از تراکم در مراسم کاسته شد ولی پراکندگی بیشتر مراسم در نهایت منجر به افزایش حضور جمعیت شد، ادامه داد: بنیاد مذهبی فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردند. استفاده از ماسک، ضدعفونی کردن دست از بدو ورود و اجرای مراسم در فضای مسقف دارای ۶ متر ارتفاع سقف یا فضاهای روباز نیز انجام شد.

 

وی عنوان کرد: مسئولان هیئت‌های مذهبی خوزستان با لبیک به مقام معظم رهبری و اجرایی شدن فرامین و منویات ایشان مبنی بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری مراسم مذهبی هرچند متحمل هزینه‌های اضافه شدند ولی تمام تلاش خود را در این راستا به کار گرفتند.

 

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خوزستان اضافه کرد: سلامت مردم از ابتدا خط قرمز بوده است و نسبت به رعایت پروتکل‌های اجتماعی اقدام شد و به منظور پیشگیری از انتشار یا شیوع بیشتر ویروس به دغدغه‌های کادر بهداشت و درمان احترام گذاشتیم.

 

حجت الاسلام فرد آقایی با اشاره به برگزاری روضه‌های خانگی، یادآور شد: مردم همه ساله در دهه اول محرم برای شرکت در روضه‌ها به مساجد، هیئت‌های مذهبی و تکایا مراجعه می‌کردند ولی امسال برگزاری روزهای خانگی از یکم محرم شروع شد.

 

وی عنوان کرد: برگزاری روضه‌های خیابانی و فعالیت تکایا کوچک که به شکل محلی و با محوریت خانواده‌های شهدا بود نیز امسال رونق بیشتری به این مراسم بخشید.

 

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خوزستان اظهار کرد: در راستای بهره‌مندی همه مردم از مراسم امسال پخش آنلاین مراسم مذهبی در فضای مجازی و شبکه‌های مجازی همچون اینستاگرام (به صورت زنده) روبیکا و همچنین سایت هیئت آنلاین (از مجموعه‌های مورد تفاهم با سازمان تبلیغات) نیز انجام شد.

 

حجت الاسلام فرد آقایی اضافه کرد: افراد سالخورده و یا دارای بیماری‌های زمینه‌ای بیشتر مراسم را از منزل مشاهده و از طریق پخش مجازی هیئت‌های مذهبی در این مراسم شرکت کردند.