۲۶۰ پرونده تخلف در عرضه مرغ در خوزستان تشکیل شد

۲۶۰ پرونده تخلف در عرضه مرغ در خوزستان تشکیل شد

طی سه هزار و ۴۰۰ مورد بازرسی از عرضه مرغ در بازار از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان۲۶۰ پرونده تخلف تشکیل شده است که این تخلفات شامل گران‌فروشی، تخلف در قطعه بندی مرغ و فروش مرغ منجمد به جای مرغ کشتار روز بوده است.

 

به گزارش تابا؛ سید نوراله حسن زاده در جلسه قرارگاه فرماندهی اقتصادی که در معاونت اقتصادی استانداری خوزستان برگزار شد‌ بیان کرد: فرهنگ عمومی در استان مانع جلوگیری از فروش مرغ زنده در سطح بازار می شود زیرا بیشتر مردم خوزستان از خرید مرغ زنده استقبال می کنند.

 

وی گفت: فروش مرغ زنده یک شیوه عرضه غیربهداشتی است وهر قدر هم که از سوی نهادهای انتظامی با عرضه کنندگان مرغ زنده در بازار برخورد شود اما بازهم فرهنگ عمومی مردم به گونه‌ای است که مانع جمع آوری نهایی و کامل عرضه مرغ زنده می شود.حسن زاده با اشاره به اینکه عرضه مرغ باید در بازارهای روز انجام شود افزود: امکان تخلف در فروشگاههایی که مرغ معمولی ومرغ با نرخ دولتی را عرضه می کنند وجود دارد .

 

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان ادامه داد: با وجود اینکه مرغ به اندازه کافی در استان تولید می شود و باید اثرات آن را در استان ببینیم اما متاسفانه به دلایل مختلف از جمله خروج مرغ از استان شاهد افزایش قیمت و یا کمبود این محصول در بازار خوزستان هستیم.

 

در ادامه این نشست رییس سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان خوزستان بیان کرد:در چند روز اخیر شاهد کاهش عرضه مرغ در بازار استان و افزایش نرخ آن هستیم ، یکی از عوامل موثر در مدیریت این بخش اعمال نظارت و فشار برای کنترل قیمت مرغ در تمام بخش ها بر اساس میانگین نرخ کشوری است.

 

امیر حسین نظری بیان کرد: مقامات کشوری باید با استانهایی که قیمت مرغ در آن ها بالاست برخورد کنند، بالا بودن قیمت مرغ در برخی استان ها باعث خروج مرغ از استان هایی که قیمت مرغ را کنترل می کنند می شود.وی با بیان اینکه بازرسان سازمان صمت و تعزیرات حکومتی اجازه ورود به مرغداری ها را ندارند بیان کرد: باید برای حل این مشکل راهکاری را ایجاد کنیم تا بازرسان امکان ورود به مرغداری ها و اعمال نظارت را داشته باشند.

 

رییس سازمان صمت خوزستان ادامه داد: باید با مرغداری هایی که نهاده های دولتی را دریافت کردند و به تعهد خود عمل نکردند و مرغ را بیش از قیمت تعیین شده عرضه کردند برخورد جدی شود ، در چند روز اخیر ۲۱ پرونده تخلف گرانفروشی از مرغداری های استان توسط این سازمان تشکیل شده است .

 

وی با اظهار تاسف از همکاری نکردن مرغداری ها در تامین مرغ مورد نیاز در بازار افزود: مرغداری ها وقتی از کمبود ذخیره مرغ منجمد مطلع می شوند قیمت مرغ را افزایش می دهند و همین موضوع باعث گرانی در بازار می شود.

 

امید بن عباس مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان نیز در این جلسه بیان کرد: به دنبال افزایش قیمت مرغ با هماهنگی با بازرسی اتاق اصناف و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ، طرح تشدید بازرسی بازار مرغ انجام شد که از ۵۳ مورد بازرسی اتاق اصناف برای ۹ مورد تخلف، تشکیل پرونده انجام گرفت و از سه هزار و ۴۰۰ مورد بازرسی از سوی معاونت بازرسی سازمان صمت استان نیز ۲۶۰ پرونده تخلف تشکیل شده است.

 

بن عباس ادامه داد: بر اساس مقایسه آمار جوجه ریزی در استان در پنج ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال در میزان جوجه ریزی بین پنج تا ۱۵ درصد افزایش داشته و در حال حاضر مرغ آماده تحویل به بازار به مقدار مناسب هست و نباید کسری مرغ برای عرضه در بازار وجود داشته باشد.

 

وی با اشاره به توزیع نهاده های دولتی در بین مرغداران با شرط عرضه مرغ با قیمت پیشین اظهار داشت: مرغداری هایی که شامل طرح تبادل نهاده (دریافت نهاده دولتی) بودند، موظف شدند که با نرخ مصوب پیشین، مرغ را به بازار عرضه کنند اما هیچ کدام از مرغداری ها با وجود اینکه نهاده را هم دریافت کردند به تعهد خود عمل نکردند که پرونده تخلف آن ها به معاونت بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ارجاع داده شده است.

 

مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان با بیان اینکه در حال حاضر قیمت مرغ کشتار روز با قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار استان مطابقت ندارد بیان کرد: متوسط قیمت مرغ کشتار روز دراستان ۱۵۰ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم است که این قیمت حدود ۲۰ هزار ریال بیشتر از قیمت مصوب تنظیم بازار است .( قیمت مصوب مرغ کشتار روز در ستاد تنظیم بازار خوزستان هر کیلوگرم ۱۲۹ هزار ریال است.)

 

بن عباس با اشاره به مشکلات موجود در بخش عرضه و توزیع مرغ افزود: عدم هماهنگی و اختلاف قیمت مرغ در بین استان‌ها باعث شکایت و اعتراض مرغداری ها از بالا بودن قیمت مرغ در برخی استان ها شده است و این تفاوت قیمت در بین استان ها باعث شده که مرغداران خوزستان در پذیرش قیمت جدید مقاومت کنند و احتمال خروج مرغ از استان و افزایش ضریب زنده فروشی مرغ وجود دارد.

 

وی گفت: بازرسان به دلیل احتمال انتقال بیماری، اجازه ورود به مرغداری ها را ندارند و به همین دلیل بررسی شرایط مرغداری‌ها مشکل است.

 

مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان با بیان اینکه خوزستان سومین استان مصرف کننده عمده مرغ در کشور است بیان کرد: سرانه مصرف مرغ در استان از سرانه کشوری حدود ۶ کیلوگرم بالاتر است و مردم خوزستان گرایش کمی به سایر طیور دارند به طور مثال پرورش دهندگان بلدرچین به دلیل استقبال نکردن مردم با انباشت تولید مواجه هستند.

 

مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان در خصوص عرضه مرغ زنده در بازار بیان کرد:به لحاظ فرهنگی خرید مرغ زنده در استان بسیار مورد استقبال است، فروش مرغ زنده علاوه بر اینکه از نظر مسائل بهداشتی مشکلات زیادی را در جامعه ایجاد می کند برای مصرف کننده نیز گرانتر تمام می‌شود، اما موضوعات فرهنگی و استقبال مردم مانع از برچیده شدن فروش مرغ زنده در استان شده است.