۴۳۶هزار هکتار از مزارع خوزستان به کشت تابستانه اختصاص یافت

۴۳۶هزار هکتار از مزارع خوزستان به کشت تابستانه اختصاص یافت

۴۳۶هزار هکتار کشت تابستانی درسطح خوزستان در نشست روز چهارشنبه شورای کشاورزی این استان به تصویب رسید که حدود ۲۴هزار هکتار نسبت به سال زراعی گذشته کمتر است.

 

به گزارش تابا؛ در نشست فوق العاده که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی منطبق با کنترل ویروس کرونا با محوریت کشت تابستانی به ریاست استاندار خوزستان برگزار شد پس از بحث های فنی ، تخصیص ۸.۱میلیارد متر مکعب آب برای کشت تابستانی خوزستان مورد موافقت نهایی قرار گرفت.

 

مهمترین و بحث انگیزترین موضوع در نشست شورای کشاورزی خوزستان مساله تخصیص آب برای کشت تابستانه با توجه به کافی نبودن ذخایر آب سدهای خوزستان بخصوص سد مارون در جنوب شرق خوزستان و سد کرخه در شمال استان بود.

 

در این نشست ۶۰۰ میلیون متر از سهمیه محیط زیست و ذخایر راهبردی سدهای خوزستان کم و به حجم تخصیص کشت تابستان اضافه شد تا حجم آب تخصیصی از ۷.۵به ۸.۱ میلیارد مترمکعب افزایش یابد.

 

استاندار خوزستان در این نشست گفت: سطح مصوب کشت تابستانی در سال زراعی ۱۳۹۹-۱۳۹۸ حدود ۲۴هزار هکتار نسبت به سال زراعی گذشته کمتر است.

 

غلامرضا شریعتی با بیان اینکه سطح زیرکشت تابستانی امسال در خوزستان با توجه به کاهش محسوس ذخایر آب سدهای خوزستان در مقایسه با سال آبی گذشته با سطح ریسک(خطرپذیری) بالا مصوب شد افزود: با توجه به مخاطرات ناشی از شیوع کرونا و تمایل نداشتن برخی کشورها به صادرات محصولات کشاورزی ، ضرورت جهش تولید و افزایش امنیت غذایی کشور ، سطح زیرکشت تابستانی امسال در خوزستان قابل قبول ارزیابی می‌شود.

 

شریعتی با تاکید بر برخورد با زیاده خواهی برخی بهره برداران که تلاش می کنند آب بیشتر از سهمیه خود از کانال‌های آبیاری برداشت کنند و افزود: دستگاه‌های اجرایی به خصوص سازمان آب و برق و جهادکشاورزی باید نظارت مستمر بر سهمیه بندی آب داشته باشند تا برخی از مناطق پایین دست استان با چالش‌های احتمالی رو به رو نشوند.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خوزستان پیش بینی کرد با توجه به سطح زیرکشت ، حدود ۴.۲میلیون تن محصولات کشاورزی تابستانی به ارزش ۱۰۰هزار میلیارد ریال در خوزستان تولید شود.

 

محمد قاسمی نژاد ، شالی، ذرت دانه و علوفه‌ای ، کنجد ، محصولات جالیزی و صیفی و نیشکر را مهمترین محصولات تولیدی تابستانی در خوزستان عنوان کرد.