۸۰ نقطه بحرانی فاضلاب اهواز و کارون لایروبی می شود

۸۰ نقطه بحرانی فاضلاب اهواز و کارون لایروبی می شود

مانور بزرگ لایروبی و رفع انسداد ۸۰ نقطه بحرانی فاضلاب اهواز و کارون با کمک چند استانی معین آغاز و به مدت ۲ هفته ادامه خواهد داشت.

 

به گزارش تابا؛مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت: این مانور برای لایروبی ۸۰ نقطه بحرانی فاضلاب اهواز و کارون، توسط ۳۰ دستگاه جنتکس و واترجت با همکاری استان‌های معین ازجمله چهارمحال و بختیاری، قزوین، فارس و لرستان انجام می‌شود. ۲۰ ایستگاه پمپاژ اصلی فاضلاب شهر و حدود ۳۰۰ کیلومتر از شبکه فاضلاب در این مانور لایروبی می‌شود.

 

صادق حقیقی پور بیان کرد: تمام هدف ما اینست از میزان ورود فاضلاب به رودخانه کارون بکاهیم.

 

وی ادامه داد: در سال ۹۷ تصفیه خانه شرق اهواز ساخته و وارد مدار شد و با تزریق اعتبار ۱۰۰ میلیون یورویی از محل صندوق توسعه ملی کلکتورهای اصلی نیز انجام خواهد شد که نتیجه آن حذف منهول پمپ‌ها و جلوگیری از ورود حداقل ۳۵هزار مترمکعب فاضلاب در شبانه روز به رودخانه کارون است.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان با بیان اینکه در سیل فروردین و بارندگی آذر سال ۹۸ مشکلاتی برای مردم اهواز و کارون در نتیجه پس زدگی فاضلاب رخ داد، افزود: مشکل دفع فاضلاب اکنون مهمترین معضل خوزستان است.

 

حقیقی پور بیان کرد: با تلاش مسوولان مشکل سیستم فاضلاب خوزستان در سطح ملی مطرح شد و برای سال مالی جاری ۵۰ میلیون یورو و همچنین سال آینده نیز ۵۰ میلیون یوروی دیگر اعتبار تخصیص یافت.

 

وی افزود: با تزریق این اعتبار می توان بخشی از مشکلات و مسایل سیستم فاضلاب را برطرف و باعث ایجاد رضایت نسبی مردم شد.

 

مدیرعامل شرکت آبفای خوزستان بیان کرد: هم اکنون بررسی کیفی سه مناقصه تکمیل تصفیه خانه شرق اهواز، ساخت تصفیه خانه غرب اهواز و توسعه و بهسازی ایستگاه پمپاژها درحال انجام است و به زودی پیمانکار آن مشخص می شود.

 

وی با اشاره به اینکه تکمیل این پروژه‌ها حدود سه سال زمان نیاز دارد گفت: تا زمان تکمیل و بهره برداری از این پروژه‌ها ناگزیر هستیم با برخی اقدامات موقتی مشکل دفع فاضلاب اهواز را حل کنیم.

 

حقیقی پور بیان کرد: مانور لایروبی هرسال در شهرهایی نظیر خرمشهر، شادگان، آبادان، شادگان، بندرامام خمینی(ره)، ماهشهر، سوسنگرد و هویزه برگزار می‌شد و تصمیم گرفتیم امسال این مانور را در ابعاد بزرگتر در اهواز برگزار کنیم.

 

وی ادامه داد: در ۶ ماه گذشته مشکلات مناطق مختلف اهواز و کارون را با بررسی گزارش‌های مردمی، سامانه ۱۲۲ و گزارش‌ سازمان‌های دیگر شناسایی کرده‌ایم تا در یک مانور ضربتی و جهادی مشکل دفع فاضلاب این مناطق را برطرف کنیم.

 

مدیرعامل آبفای خوزستان گفت: در اهواز شبکه دفع آب‌های سطحی وجود ندارد و وظیفه دفع آب‌های سطحی نیز برعهده سیستم فرسوده دفع فاضلاب است.

 

وی ادامه داد: در یک گام دیگر تفاهمنامه‌ای با شهرداری اهواز منعقد شده که در آن نقاط ضعف و وظایف هر دستگاه مشخص است و برخی اقدامات نیز به صورت مشترک انجام می‌شود؛ امیدوارم تا پیش از شروع فصل بارندگی تعهدات این تفاهمنامه عملی شود.