‌جزییات عملیات مهار چاه رگ سفید مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب عنوان کرد:

‌جزییات عملیات مهار چاه رگ سفید

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب گفت: فوران و آتش چاه ۱۴۷ رگ سفید پس از ۵۸ روز عملیات، با همت کارشناسان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران و ثبت رکوردهای بی سابقه مهار شد.

 

به گزارش تابا بیژن عالی پور، با بیان اینکه تلاش و مجاهدت‌های تیم مهار فوران در هر رده سازمانی بی بدیل بود، اظهار کرد: علیرغم همه مشکلات آشکار و پنهان، با همت و همدلی مثال زدنی همکاران، این چاه اکنون مهار شده و عملیات به تولیدآوری مجدد آن، به زودی آغاز خواهد شد.

 

وی افزود: به محض وقوع این حادثه، با وجود اندوه فراوان ناشی از شهادت دو تن از همکارانمان، ستاد مشترک مهار فوران به دستور وزیر محترم نفت تشکیل و دو برنامه مهار از عمق و کنترل از سطح در دستور کار قرار گرفت.

 

مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز فشار بالای ۲۴۰۰psi را از موانع اصلی مهار از سطح دانست و گفت: پس از دو هفته از زمان فوران دو لوکیشن مهیا و دکل های ۹۳ و ۹۴ فتح در موقعیت های مورد نظر مستقر و عملیات حفاری چاه انحرافی در موقعیت ۱۴۷ c از یکم آذر ماه آغاز شد. با گذشت ۳۴ روز از آغاز حفاری انحرافی ساعت ۲۰ روز پنجم دی ماه نخستین علایم سطح الارضی مهار چاه شامل تغییر رنگ و ارتفاع شعله نمایان و در ساعت ۲۱ و ۴۵ دقیقه آتش مهیب چاه سرکش ۱۴۷ رگ سفید مقهور اراده حفارگران شد.

 

عالی پور سرعت انجام اقدامات مرتبط با تحقق هر دو سناریو را بی سابقه خواند و اذعان داشت: تنها در دو هفته، دو لوکیشن استقرار دکل های ۹۳ و ۹۴، دو استخر آب ۱۳۰ و ۷۰ هزار بشکه ای برای عملیات کولینگ یا خنک سازی عملیات، ۲۵۰ کیلومتر خط لوله انتقال آب از رودخانه های اطراف تا استخرها، نزدیک به ۱۰ جاده دسترسی به دهانه چاه ۱۴۷ احداث شد که در شرایط عادی بیش از ۶ ماه زمان صرف می شد تا این مهم تحقق یابد.

 

وی عنوان کرد: پس از استقرار دو دکل حفاری، همکارانمان در شرکت ملی حفاری تنها در ۳۵ روز به عمق بیش از ۲۳۳۰ متری رسیدند که قطعا تاکنون در هیج عملیاتی در این مدت به چنین عمقی دست یافته نشده است.

 

مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب تصریح کرد: به لطف خداوند متعال در شب میلاد امام حسن عسکری(ع) ،پس از رسیدن به مخزن و تزریق سیال با استفاده از بیست دستگاه پمپ تراک با فشار ۵۰۰۰ psi ، چاه ۱۴۷ رگ سفید مهار شد و خستگی این ماراتن عملیاتی از تن همه زدوده شد.

 

عالی پور در پایان از صبر و تحمل خانواده همه کسانی که در تمام مدت ، عملیات را ترک نکرده بودند، تشکر کرد و گفت: کارکنان صنعت نفت، به خصوص دو شرکت بزرگ مناطق نفتخیز جنوب و ملی حفاری بی توجه به همه حاشیه‌سازی‌ها و اظهار نظرهای غیر فنی افراد، در راستای صیانت از منابع ملی ایران اسلامی تلاش کردند و با آرامش خاطر به عملیات تکمیلی خواهند پرداخت و در پایان باید گفت که شادی اتمام این عملیات را با همه مردم شریف ایران تقسیم می‌کنیم و همواره در صف اول خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی خواهیم بود.