۱/۳میلیارد دلار صادرات استان در ۵ ماهه اول سال ۹۹

۱/۳میلیارد دلار صادرات استان در ۵ ماهه اول سال ۹۹

آمار صادرات استان در ۵ ماهه اول سال ۹۹ به وزن پنج ونیم میلیون تن به ارزش ۱/۳ میلیارد دلار می باشد.

به گزارش تابا: دکتر نظری رییس این سازمان در این خصوص عنوان کرد : آمار صادرات به عراق از نظر وزنی ۱/۷ میلیون تن و از نظر ارزشی ۲۵۰ میلیون دلار می باشد که نسبت بمدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۶ درصد و از نظر ارزشی ۴۱ درصد کاهش داشته است.

 

وی افزود: کل تجارت خارجی استان در مدت مذکور از نظر ارزشی ۳/۷ میلیارد دلار و از نظر وزنی ۱۲/۵ میلیون تن می باشد .

دکتر نظری خاطر نشان کرد: کل تجارت کشور در مدت مذکور ۲۴/۶ میلیارد می باشد که از این رقم سهم صادرات کشور ۱۰/۹ میلیارد دلار و سهم واردات ۱۳/۷ میلیارد دلار می باشد .

وی با بیان اینکه سهم صادرات استان به عراق از کل صادرات ۱۹/۳ درصد و سهم صادرات استان از کل صادرات کشورحدود ۱۲ درصد می باشد می باشد گفت: مهم ترین مقاصد صادراتی استان در کشور عراق ، امارات ، چین ، افغانستان ، ترکیه ، عمان بوده و مهم ترین مقاصد وارداتی استان وکشور ، چین ، امارات ، ترکیه ، هند ، آلمان و … میباشد .

دکتر امیرحسین نظری اظهار کرد: عمده کالاهای صادراتی استان بنزن و بنزین ، پلی اتیلن ، گرید فیلم ، پلی پروپیلن ، اسلب ، فولاد ، ورقهای فولادی ، گازهای شیمیایی مانند ( کلر ) روغن های سبک و مشتقات پتروشیمی ، محصولات کشاورزی و صیفی جات و… می باشد.

رییس سازمان صمت خوزستان ادامه داد: کل تجارت خارجی استان در ۵ ماهه سال ۹۹ به میزان ۳/۷ میلیارد دلار می باشد که به نسبت کل تجارت خارجی استان در ۵ ماهه ۹۸ که به ارزش ۴/۷ میلیارد دلار بوده نشان از روند نزولی و منفی شدن تراز تجاری به میزان ۱ میلیارد دلار می باشد و همین مقایسه در ۵ ماهه امسال به آمار تجمیعی در ۴ ماهه روند کاهشی ومنفی شدن صادرات را نشان می دهند.

دکتر امیر حسین نظری همچنین گفت : در ۵ ماهه امسال صادرات بنزین در سطح استان و کشور بعنوان کالای اول صادراتی کشور به ارزش۱ میلیارد دلار بوده که از دلایل آن می توان به کاهش مصرف بازار داخلی و افزایش میزان تولید بوده است.

وی افزود: واردات کشور از سایر کشورهای خارجی در مدت مذکور به ارزش ۱۳/۷ میلیارد دلار و به وزن ۱۳/۸ میلیون تن بوده که چین با ۳/۶ میلیارد دلار و سهم ۲۵/۹ درصدی و امارات با ۳/۲ میلیارد دلار و سهم ۲۳ درصدی و ترکیه با ۱/۴ میلیارد دلار و سهم ۱۰/۷ درصدی و هند با ۹۴۱ میلیون دلار و سهم ۶/۸ درصدی و آلمان با ۶۶۱ میلیون و سهم ۴/۸ درصدی به عنوان ۵ کشور عمده واردات کشور بوده اند.

دکتر نظری در پایان از دلایل مهم کاهش صادرات را ، محدودیت های بین المللی ، مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی چند ماهه مرزهای شلمچه و چزابه توسط طرفهای عراقی ، قوانین پیمان سپاری ومعاملات تجاری ریالی با طرفهای عراقی و قوانین بازدارنده در تجارت دربخش پیمان سپاری عنوان کرد .