۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان وام ۴ درصد در اختیار سیل زدگان قرار داده شد

۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان وام ۴ درصد در اختیار سیل زدگان قرار داده شد

رییس بنیاد مسکن کشور گفت: کار تامین اعتبار مورد نیاز ساخت و تعمیر واحدهای آسیب دیده در کشور در دو مرحله انجام گرفت. در این زمینه ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان وام ۴ درصدی در اختیار آسیب دیدگان قرار داده شد و این اعتبار در مرحله اول به ۳۰ هزار واحد احداثی، ۳۹ هزار واحد تعمیری اختصاص یافت و ۴۲ هزار وام معیشتی نیز در این مرحله پرداخت شد.

 

به گزارش تابا، علیرضا تابش شامگاه سوم مهرماه در نشست خبری در اهواز  اظهار کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مسولیت بازسازی حوادث در کشور را بر عهده دارد و سیل یکی از حوادث مهم کشور است که امسال با آن مواجه بودیم.

 

رییس بنیاد مسکن کشور افزود: اولین مرحله برای کار بازسازی، ارزیابی سریع است و در این زمینه در کشور با ارزیابی های انجام گرفته حدود ۱۴۰ هزار واحد مسکونی آسیب دیده داشتیم که ۷۰ هزار واحد از این واحدها تعمیری و ۶۶ هزار واحد احداثی بود.

 

وی عنوان کرد: در حال حاضر ۴۴ هزار واحد احداثی و ۶۷ هزار واحد تعمیری نیز به بانک‌ها معرفی شده است. عمده کار ما در واحدهای تعمیری تمام شده است. در این زمینه کار حدود ۸۰ هزار واحد تعمیری به اتمام رسیده است.

 

تابش ادامه داد: در حال حاضر تمرکز بر روی واحدهای احداثی است و در این زمینه ۴۴ هزار واحد را به بانک‌ها معرفی کرده‌ایم. از این میزان ۳۱ هزار واحد پی کنی و ۲۳ هزار واحد آرماتوربندی و ۱۵ هزار واحد سیستم سازه‌ای آن‌ها انجام شده است.

 

تابش گفت: طبق برنامه ریزی به عمل آمده تا پایان امسال همه واحدهای مسکونی سیل زده کشور در مناطق شهری و روستایی به پایان خواهد رسید هر چند تعدادی زیادی از واحدهای احداثی در مناطق شمالی کشور قبل از پایان امسال به سرانجام نهایی خواهد رسید.

 

رییس بنیاد مسکن کشور عنوان کرد: در مرحله اول کار ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی در واحدهای احداثی داریم. همچنین کار واحدهای تعمیری در مرحله اول به اتمام رسیده است و مرحله دوم را آغاز کرده ایم و در حال عقد قرارداد برای معرفی به بانک ها هستیم.

 

تابش با اشاره به آخرین وضعیت اقدامات بنیاد مسکن در خوزستان اظهار کرد: در استان خوزستان تعمیرات ۱۵ هزار و ۴۰ واحد تمام شده است و در این زمینه ۴ هزار واحد احداثی نیز در مرحله اول وجود داشت که کار آن‌ها آغاز شده است.

 

وی افزود: در مرحله دوم سهمیه استان را ۵ هزار و ۶۰۰ واحد تعریف کردیم و تا کنون ۳ هزار واحد آن به بانک معرفی و عقد قرارداد شده است. از این تعداد ۲۷۰۰ واحد روستایی و مابقی شهری هستند.

 

رییس بنیاد مسکن کشور تصریح کرد: بحث هوای گرم باعث شد تا سرعت کار از استان‌های دیگر فاصله بگیرد و از امروز تصمیم گرفته‌ایم تا سرعت بیشتری به کارها داده شود. در این زمینه مردم باید تشویق شوند پای کار بیایند و عقد قرارداد کنند زیرا اگر مردم نیایند سهمیه استان را به سایر استان‌ها واگذار می‌کنیم.

 

تابش با بیان اینکه چالش و دغدغه خاصی برای بازسازی مناطق سیل زده در بخش های اعتباری و پشتیبانی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: مردم باید پای کار بیایند و در ساخت و ساز واحدهای احداثی مشارکت کنند تا کار واحدها زودتر به پایان برسد.