۴۷ درصد از محکومان خوزستان مشمول عفو شدند

۴۷ درصد از محکومان خوزستان مشمول عفو شدند

 مدیرکل زندان های خوزستان گفت: ۳ هزار و ۶۰۰ نفر از زندانیان در استان به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مشمول عفو و تخفیف مجازات و آزادی شدند.

 

به گزارش تابا؛علیرضا بابایی در مراسم جشن گلریزان سه زندانی زن جرایم غیرعمد در اهواز  عفو این زندانیان را اتفاق بسیار بزرگ در استان توصیف کرد و اظهار داشت: ۴۷ درصد از محکومان خوزستان مشمول عفو شدند، که بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر آزاد و بیش از یک هزار نفر مشمول تقلیل و تخفیف شدند.

 

وی با بیان اینکه جرایم خشن و مهم مشمول عفو نمی شوند، افزود: در کشور ۸۵ هزار نفر مشمول عفو بودند که از این تعداد حدود ۴۰ هزار نفر آزاد شدند.

 

بابایی تعداد زنان زندانی در استان را کمتر از ۲ درصد آمار کل زندانیان استان عنوان کرد که حدود ۲۰۰ نفر را شامل می شود.

 

وی گفت: خوزستان استان عفیف و اخلاقی است و مقام و جایگاه زن در آن بسیار بالاست و عدد زندانیان زن این استان بسیار کم است، به همین نسبت تعداد افرادی که مشمول عفو شده و آزاد شدند باید سنجیده شود که در کل آمار خوبی بود و جزو استان های خوب در اعمال عفو در آزادی بودیم.

 

بابایی همچنین درباره محکومان مهریه اظهار داشت: سه چهار ماه پیش آمار محکومان مهریه ۱۸۵ تا ۲۰۰ نفر را شامل می شد که این عدد امروز به کمتر از ۶۲ نفر رسیده است.

 

وی افزود: کاهش محکومان دیه به دلیل اقدامات ستاد دیه، انجمن حمایت از زندانیان و خیران و گذشت خانواده ها اتفاق افتاده است، به این ترتیب تعداد زیادی از محکومان آزاد شدند و یا همسران آنها به حداقل حقوق خود قناعت کرده و یا گذشت کردند و یا رضایت دادند.

 

به گفته وی افرادی که به دلیل مهریه محکوم می شوند، «معسر» به شمار می آیند.

 

وی تاکید کرد: خوزستان از نظر جرم و زندانی در مقایسه با استان های مشابه خود همچون استان های فارس، اصفهان و خراسان رضوی، در وضعیت بسیار بهتر قرار داشته و فاصله معناداری با آنها دارد.