آیا شهرستان حسینیه می تواند گزینه مناسبی برای شهر آوان باشد؟
  • امروز : سه شنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 2 - ربيع أول - 1444
  • برابر با : Tuesday - 27 September - 2022
2

آیا شهرستان حسینیه می تواند گزینه مناسبی برای شهر آوان باشد؟

  • کد خبر : 103061
  • 21 جولای 2021 - 11:01
آیا شهرستان حسینیه می تواند گزینه مناسبی برای شهر آوان باشد؟
اوان (یا آوان) نام شهری باستانی در جنوب غرب ایران و یا غرب ایران در اواسط هزاره سوم پیش از میلاد بوده است. این شهر در چارچوب کشور عیلام و یا در نزدیکی آن وجود داشته است. شهر باستانی آوان در بعضی از تواریخ معتبر مورد اشاره قرار گرفته است.

دکتر محمدتقی منصوری کیا – در یک کتیبه اکدی نام ۱۲ تن از پادشاهان اوان در چهار سلسله پیاپی مورد اشاره قرار گرفته است. چهار نسخه خطی سومری (بابل قدیم) نیز وجود دارند که به نام پادشاهان اوان اشاره نموده اند. زمان آنها احتمالا متعلق به ۲۱۰۰ سال پیش از میلاد است. البته نسخ خطی  ۲ تا ۴ قرن جدیدتر از کتیبه اکدی است و بجز این موارد و سه نسخه خطی منحصر به فرد به دست آمده از شوش اشاره ی محکمی به نام اوان در سایر مستندات نشده است.

سایر متون به دست آمده از شوش نیز اشاره ای به این شهر نداشته اند. البته کتیبه  اکدی بدست آمده از شوش (۲۳۳۴ تا ۲۲۷۹ قبل از میلاد)پادشاهان آوان را حاکمان عیلام قدیم دانسته و به شکست رهبران آنها و شوش و اسیرشدنشان در بین آوان و شوش در رودخانه میانی و آنهم تنها در یک روز اشاره شده ولی نقطه توافق چندانی بین پادشاهان نام برده در آن با لیست سومری (بجز هشتمین پادشاه) وجود ندارد.

در این کتیبه به پیروزی های یک پادشاه بر مناطقی همچون شوش و آوان اشاره گردیده و این نشان دهنده اهمیت شهر آوان در کنار شوش می‌باشد. شهر شوش به عنوان یک شهر بسیار مهم و حساس در آن دوره شناخته شده بود فلذا آوردن نام آوان در کنار شهر شوش بیانگر اهمیت شهر آوان و امپراتوری محتمل آن می‌باشد.

جدای از اشارات سیاسی و تاریخی به این شهر فقط در دو مورد این اسناد تاریخی  به جایگاه جغرافیایی شهر اوان اشاره گردیده است. یکی از این دو سند اشاره به موقعیت شهر آوان در نزدیکی شوش دارد و سند دیگر آورده شدن نام آوان در کنار شهر شوش به عنوان سرزمینهای فتح شده توسط یکی از پادشاهان بین النهرین می باشد.

بنابراین به نظر می رسد که شهر آوان می بایستی به عنوان یک شهر در نزدیکی های قلمرو عیلام و با اهمیت نظامی باشد. با توجه به اهمیت فتح آن از منظر مستندات تاریخی و جایگاه ۱۲ پادشاه برای پادشاهی بر آن احتمال اینکه شهر آوان یک شهر- دولت بوده باشد (شبیه شهر رم) نیز وجود دارد.

مورخین اظهار نظرهای متفاوتی در رابطه با جایگاه احتمالی شهر آوان داشته‌اند. بررسی اسناد موجود این شهر- دولت را در نزدیکی شوش و منطقه مهم و راهبردی از منظر نظامی نشان می دهد لذا این منطقه می بایست تنگه مانند یا کوهستانی باشد.

هانسمن مورخ معتقد است که شهر تاریخی اوان به علت تشابه اسمی با انشان احتمالاً در مناطقی نزدیک به شیراز کنونی در استان فارس بوده باشد. ایشان روستایی به نام بیضا را گزینه احتمالی این شهر معرفی نموده است. هینز اطراف دزفول را پیشنهاد داده است. پوبل و گوترو والات به علت ضرورت احتمالی نزدیک بودن آوان به شهر شوش آنرا در شمال خوزستان یا در لرستان کنونی و حتی تا کردستان محتمل دانسته‌اند.

بنابراین مناطق مختلفی از غرب و جنوب غرب ایران فعلی محل احتمالی شهر آوان بوده است. با توجه به اینکه شهرستان حسینیه یک منطقه بسیار باستانی است و کشفیات جدید انجام‌شده در تپه پرده پنیر نشان دهنده قدمت پنج هزار ساله این منطقه از منظر تمدنی می باشد از نظر نگارنده شهرستان حسینیه را نیز می بایست به عنوان یک احتمال قوی برای شهر اوان  مورد بررسی قرار داد.

شهر اوان به احتمال قوی در حسینیه واقع شده است چرا که برای ورود به جلگه خوزستان خصوصاً در ادوار گذشته امکان عبور از کوه های زاگرس به سادگی وجود نداشته و سلسله جبال زاگرس به عنوان یک مانع طبیعی مانع ورود مهاجمان از سمت شمال و شرق به خوزستان می گردیده است.

از طرف دیگر وجود خلیج فارس در جنوب خود یک مانع طبیعی برای ورود به جلگه خوزستان بوده و ساده‌ترین دسترسی خوزستان از طریق غرب میسر بوده که با وجود تالاب ها و مرداب هایی مانند هورالعظیم آن دسترسی نیست به خیلی ساده نبوده است. دروازه ورود به خوزستان از سمت شمال منطقه حسینیه فعلی است.

کوه های بلند مشرف بر سد دز و ادامه این کوهها در شمال خوزستان به سمت شمال شرق و وجود کوههای کبیرکوه و ادامه سلسله جبال آن به سمت حسینیه موانع مستحکمی برای ورود هر گونه دشمن به منطقه جلگه خوزستان بوده اند.

لذا در صورت استقرار یک دولت محلی متحد با عیلام در شمال آن یک موقعیت پایدار و مستحکم برای حفاظت از جلگه خوزستان به وجود می‌آمده است. به احتمال قوی وجود شهر دولت اوان در منطقه حسینیه موجود موجب گشته که ورود مهاجمان به سادگی در این منطقه امکان پذیر نباشد. لازم است این احتمال با اکتشافات و بررسی‌های بیشتر مورد ارزیابی قرار گیرد.

به نظر می رسد که احتمال اینکه اوان همان منطقه حسینیه فعلی باشد از سایر گزینه های تعریف شده بیشتر خواهد بود. با در نظر گرفتن امکان اغراق در شکست شوش و اوان تنها در یک روز به هر حال امکان فاصله جفرافیای خیلی زیاد بین دو شهر رد است. ضمنا اشاره به میانرود  میتواند به موقعیت خاص این شهر در بین رودهای دز، کرخه و بالارود اشاره داشته باشد.

لینک کوتاه : https://tabakhabar.ir/?p=103061

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.