بذر گندم، خوشه های اشک!
  • امروز : جمعه - ۸ اسفند - ۱۳۹۹
  • برابر با : 15 - رجب - 1442
  • برابر با : Friday - 26 February - 2021
2

بذر گندم، خوشه های اشک!

  • کد خبر : 62184
  • 04 ژانویه 2020 - 13:48
بذر گندم، خوشه های اشک!

سیل اخیر در خوزستان بسیاری از زمین های کشاورزی مرغوب استان را زیر آب برده و به بسیاری از باغات، انهار، تاسیسات آبیاری نیز خسارات گسترده ای وارد آورده است. اگرچه از سوی نهادهای دولتی متولی برآوردهای برای تعیین خسارت سیلاب صورت گرفته است اما به گفته کارشناسان به دلیل زیر آب بودن بخشهای زیادی […]

سیل اخیر در خوزستان بسیاری از زمین های کشاورزی مرغوب استان را زیر آب برده و به بسیاری از باغات، انهار، تاسیسات آبیاری نیز خسارات گسترده ای وارد آورده است. اگرچه از سوی نهادهای دولتی متولی برآوردهای برای تعیین خسارت سیلاب صورت گرفته است اما به گفته کارشناسان به دلیل زیر آب بودن بخشهای زیادی از اراضی امکان ارزیابی دقیق خسارات وجود ندارد.

 

احسان سپهوند–  نکویی سال زراعی امسال از پاییز و بلافاصله بعد از کشت محصولات پاییزه نمایان شد. بارش های ۹۸ برای کشت و کار بسیار منظم و سر وقت همزمان با ساقاب، خوشاب و داناب در حقیقت بهترین محصول زراعی دهه های اخیر را برای سفره کشاورزان نوید داده بود.

مش رحیم هر روز با زردتر شدن خوشه های گندم، هزار خواب خیال برای پول حاصل از فروش گندم ها دیده بود و چاله چوله های زندگی اش با خوشه های طلایی درو شده در رویاها پر شد. ناگهان سیل آمد و به جای خوشه های گندم  کف دست خوشه های اشک پشت دست باقی ماند.

 

سیل اخیر در خوزستان بسیاری از زمین های کشاورزی مرغوب را زیر آب برده و به بسیاری از باغات، انهار، تاسیسات آبیاری نیز خسارات گسترده ای وارد آورده است. اگرچه از سوی نهادهای دولتی متولی امر، برآوردهای برای تعیین خسارت سیلاب صورت گرفته است اما به گفته کارشناسان به دلیل زیر آب بودن بخشهای زیادی از اراضی امکان ارزیابی دقیق خسارات در حال حاضر وجود ندارد.

در مقابل ارزیابان پرداخت خسارت سیل، کشاورزان قرار دارند که بایستی انتظاراتشان به خوبی برآورده شود زیرا که کشاورزی یکی از مهمترین بخش های مولد اقتصاد کشور است. در کنار این دو نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان وکلای صنف کشاورزان می بایست تا حصول نتایج مطلوب در جهت احقاق حقوق خسارت دیدگان نظارت های کافی را بر روند کار داشته باشند.

با این وجود برای بررسی ابعاد خسارات سیل اخیر در خوزستان، پرداخت غرامت و همچنین انتظارات کشاورزان از دولت سه ضلعی دولت، مجلس و صنف دخیل هستند. در سال ۹۵ نیز مشابه سال زارعی جاری در بخش هایی از خوزستان در ابعاد کوچکتر سیلاب خسارت هایی را به کشاورزان وارد ساخت اما به گفته برخی از اعضاء صنف تاکنون خسارتی پرداخت نشده است که این مساله باعث شده کشاورزان آنگونه که باید به آینده امیدوار نباشند.

کشاورزان همه چیز خود را از دست داده اند

یک کشاورز در پاسخ به این سوال که چه میزان به کشاورزان سیلزده خسارات وارده شده است؛ تصریح کرد: میزان خسارت ها وارد شده بسیار زیاد است و به راحتی در حال حاضر قابل برآورد نیست و هنوز بسیاری از اراضی زیر آب هستند بنابراین امکان ارزیابی دقیق وجود ندارد.

برنده عنوان قهرمان تالاب عنوان کرد: کشاورزانی در میان سیل زدگان وجود دارند که به خاک سیاه نشسته اند و دیگر هیچ چیز برای امرار معاش ندارند. بیشتر جمعیت کشاورزان فاقد بیمه کشاورزی هستند و این مساله پرداخت خسارات را بسیار سخت تر می کند. فراز و فرودهای پرداخت خسارات و میزان پرداخت ناشی از بیمه در سالهای اخیر تنگناهایی را برای کشاورزان به وجود آورد که این مساله باعث شد کشاورزان علاقه ای برای بیمه محصولات خود نداشته باشند.

فیصل عامری با بیان اینکه در میان کشاورزان افرادی هستند که ۱۰۰ هکتار کشت گندم به همراه خرید آزاد نهاده ها داشته اند، اما محصول خود را بیمه نکرده اند؛ ادامه داد: تکلیف کشاورزانی که همه چیز خود را از دست داده اند با این هجم از زیان مالی چیست و چه کسی پاسخگو خواهد بود؟ دولت باید بین افرادی که بیشتر زیان دیده اند نسبت به افرادی که صرفا بخشی از محصولات آنها از بین رفته است تمایز قایل شود. مواردی مشاهده شده که افراد سودجو بدون اینکه ضرری در محصولات خود داشته باشند و یا حتی بدون اینکه حتی کشت کرده باشند ادعای دریافت خسارت داشته اند که این موضوع باعث پایمال شدن حق افراد ذیحق شده است.

این فعال محیط زیست با انتقاد از میزان کمک های مالی جبران خسارت سیلاب اخیر خوزستان تصریح کرد: مبلغ ۵ میلیونی در نظر گرفته شده برای پرداخت خسارات به کشاورزان بسیار ناچیز است! و وام هایی که قرار است به کشاورزان پرداخت شود آنچنان که بایسته است کارساز نخواهد بود.

ما باید چشم به راه سیلاب باشیم!

وی در پاسخ به این سوال که آیا سیل در بخش هایی از خوزستان مانند تالاب شادگان اثرات مثبتی داشته است یا خیر؟ گفت: علیرغم اینکه تعدادی از روستاهای حاشیه تالاب شادگان زیر آب رفته اند و طبیعتا ضررهایی متوجه کشاورزان شده است، اما پر شدن تالاب شادگان منشاء برکت برای منطقه  و ماهیگیری رونق گرفته است. همچنین نمک های انباشته شده زهآب کارخانجات نیشکر درون تالاب به وسیله حجم زیاد ورودی آب به سمت دریا خارج شد.

عامری افزود: نیشکر سالیانه ۵ میلیون تن نمک از طریق نحر ماله و نحر بحره و از پل پنجاه دهنه وارد تالاب شادگان می کند که معادل ۱۵۰ کیلو نمک در ثانیه است که بخشی از این نمک ها به سمت دریا رفته است.

وی ادامه داد: چرا این همه سیلاب درست مدیریت نشد؟! یک میلیون هکتار از اراضی منشاء تولید ریزگردها در استان وجود دارد که متاسفانه در این برهه آبگیری نشدند. ما باید چشم به راه سیلاب باشیم تا بتوانیم از نعمات آن برخوردار شویم که البته این مهم با مدیریت صحیح امکان پذیر خواهد بود و گرنه نغمت می شود.

این کشاورز با اشاره به سوء مدیریت در هدایت سیلاب به تالاب شادگان و بیان اینکه اگر سیل مدیریت می شد خسارات اندکی به دنبال داشت؛ خاطر نشان کرد: در مسیر آبادن به ماهشهر تمامی کالبرت ها (آبگذرها) بسته بودند. هر چقدر اصرار ورزیدیم تا این مسیرهای باز شوند متاسفانه اهمیتی داده نشد تا اینکه مسیر زیر آب رفت و کار که از کار گذشت با دستپاچگی کالبرت ها را گشودند.

کار خروج سیلاب از زمین های کشاورزی آغاز شده است

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان در خصوص میزان مساحت آبگرفتی زمین های کشاورزی به خبرنگار تابا گفت: صد و هفتاد هزار هکتار از زمین های کشاورزی دچار آبگرفتگی ناشی از وقوع بارش های استان های بالا دست شده اند. از هفته گذشته کار خروج این آب از زمین ها توسط سازمان آغاز شده است زیرا که این زمین ها باید هرچه زودتر برای کشت تابستانه و سپس پاییزه سال زراعی آماده شوند.

خدارحم امیری زاده ادامه داد: در عملیات رفع آبگرفتگی ناشی از سیلاب خوزستان حدود ۱۴ هزار هکتار از زمین کشاورزی در حال انجام است که ظرف روزهای آینده نیز بخشهای زیادی از آبگرفتگی ناشی از سیلاب آزاد می شوند.

وی با اعلام این خبر که در جریان سیلاب اخیر حدود ۲۰۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی شامل غلاتی مانند گندم و جو  و همچنین چغندر قند و محصولات صیفی و جالیزی که در کناره های رودخانه های کرخه، دز و کارون بودند دچار آبگرفتگی شدند افزود: برداشت محصول از برخی زمین های کشاورزی که دچار آبگرفتگی شده اند تا حد ناچیزی امکان پذیر است ولی برداشت محصول از بیشتر زمین های سیل زده استان امکان پذیر و اقتصادی نیست.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان اظهار کرد: زمین های کشاورزی خسارت دیده که آب از آنان خارج شده به سرعت عملیات لایروبی انهار، همسطح سازی زمین ها و بازسازی زهکش ها با کمک بهره برداران محلی و نیروهای ستادی سازمان جهادکشاورزی در حال انجام است تا از این طریق زمان کشت تابستانه محصولات کشاورزی از دست نرود.

وی با اعلام این خبر که از مجموع زمین های کشاورزی استان که دچار سیلاب شدند حدود ۶۵ هزار هکتار آن تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی بوده اند؛ خاطر نشان کرد: طی ۲ هفته اخیر کشاورزان استان حدود ۴۲۰ میلیارد ریال از صندوق بیمه محصولات کشاورزی غرامت دریافت نموده اند.

امیری زاده با اعلام میزان خسارات وارده به بخش نیشکر استان اظهار کرد: در جریان سیلاب اخیر ۸۲ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خوزستان زیان وارد شد که از این میزان مبلغی معادل ۳۸ هزار هکتار آن مربوط به واحدهای نیشکری این استان است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان در پاسخ به اینکه آیا امکان وقوع خسارت بیشتر بر اثر هجوم ملخ ها در خوزستان وجود دارد گفت: محصولات کشاورزی در دوره کاشت، داشت و برداشت با عوامل زیان‌رسان متعددی مواجه می‌شوند اما یکی از مخرب‌ترین آفت‌هایی که به محصولات کشاورزی حمله می‌کنند ملخ است که می‌تواند موجودیت کشاورزی یک منطقه را از بین ببرد. آفت ملخ در استان خوزستان به‌صورت انفرادی رؤیت شد ولی به‌صورت دسته مهاجم مشاهده نشده است.

امسال محدودیت یا ممنوعیت کشت نخواهیم داشت 

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان در پاسخ به این سوال که آیا در تابستان امسال نیز مانند سال های گذشته برای کشاورزان خوزستانی ممنوعیت کشت خواهیم داشت یا خیر؟ گفت: استاندار خوزستان تایید کرده که سال جاری در هیچ یک از نقاط خوزستان به دلیل کمبود آب کشاورزی محدودیت یا ممنوعیت کشت نخواهیم داشت و کشاورزان استان می توانند بدون هیچ دغدغه ای زمین های کشاورزی خود را برای کشت تابستانه و پاییزه ۹۸ مهیا کنند.

امیری زاده با بیان اینکه دولت خسارات وارده به کشاورزان و واحدهای نیشکر خوزستان را پرداخت می کند افزود: بخشی از پرداخت غرامت به کشاورزان به صورت بدون بازپرداخت و بخشی دیگر به شکل تسهیلات بانکی با سود کم و ارزان قیمت جبران خواهد شد.

بیمه نشده ها نیز غرامت دریافت می کنند

مجتبی یوسفی گفت: ما به عنوان نمایندگان خوزستان رییس، معاونین و تعدادی از اعضاء کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی را به خوزستان دعوت کردیم تا از نزدیک با بازدیدهای میدانی زمینی و هوایی وخامت سیل و خسارات ناشی از آن را به درستی مشاهده کنند. سپس با اعضاء انجمن های صنفی کشاورزان جلسات مشترکی ترتیب دادیم تا ابعاد مساله به درستی روشن شود.

نماینده شهرستان اهواز در مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: در زمینه سیل خوزستان جلسات مشترک تا سطح مدیران جهادکشاورزی شعب شهرستان ها ادامه یافت و مقرر شد که کشاورزانی که محصولات خود را بیمه کرده اند و اکنون نیز در حال دریافت غرامت هستند مابه تفاوت های پرداخت شده را به زودی دریافت کنند.

وی با بیان اینکه کارشناسان ارزیابی خسارت وارد روستاها شده اند؛ گفت: آمار خسارات سیل خوزستان در حال ثبت و ضبط است و آمار نهایی زمین هایی که زیر آب رفته اند در حال جمع بندی و تقریبا کار رو به اتمام است. کشاورزانی هم که محصولات خود را بیمه نکرده اند میزان خساراتشان در حال جمع بندی است و آنها نیز به زودی دریافت هایی خواهند داشت.

این نماینده در پاسخ این سوال که آیا به عقیده شما مبلغ غرامت ۵ میلیون تومانی در نظر گرفته شده کفاف خسارات وارده به کشاورزان را می دهد یا خیر اظهار کرد: این میزان برای گندم مبلغ خوبی است و بر اساس یکی از بندهای مصوبه هیات دولت، زمین های حاصلخیز بر اساس نظر کارشناسان می توانند تا ۳۰ درصد اضافه پرداخت داشته باشد.

یوسفی افزود: از سویی اگر زیرساخت های مربوط به کشاورزی از قبیل شبکه های آبیاری با خساراتی همراه شده باشند، در برآوردهای کارشناسان برای تعیین میزان جبران خسارات مدنظر قرار خواهند گرفت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اطمینان دادن به کشاورزان ادامه داد: ما نیز ناظر بر اجرای شایسته اقدامات جبرانی از سوی دولت هستیم و بنده نیز مرتبا با رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان

لینک کوتاه : https://tabakhabar.ir/?p=62184
  • ارسال توسط :
  • دیدگاه‌ها برای بذر گندم، خوشه های اشک! بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.