برﻧﺎﻣﻪرﻳﺰی ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﺷﻬﺮی در خصوص ﻛﺎرﺑﺮی ﻓﻀﺎی ﺳﺒﺰ در ﺷﻬﺮﻫﺎ و ﺳﺮانه آن
  • امروز : جمعه - ۱۷ اردیبهشت - ۱۴۰۰
  • برابر با : 26 - رمضان - 1442
  • برابر با : Friday - 7 May - 2021
0

برﻧﺎﻣﻪرﻳﺰی ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﺷﻬﺮی در خصوص ﻛﺎرﺑﺮی ﻓﻀﺎی ﺳﺒﺰ در ﺷﻬﺮﻫﺎ و ﺳﺮانه آن

  • کد خبر : 98601
  • 22 آوریل 2021 - 2:11
برﻧﺎﻣﻪرﻳﺰی ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﺷﻬﺮی در خصوص ﻛﺎرﺑﺮی ﻓﻀﺎی ﺳﺒﺰ در ﺷﻬﺮﻫﺎ و ﺳﺮانه آن
پارک های محله ای بی شک، نقش مهمی در محله های مختلف دارند، چون تعداد زیادی از آنها در سطح شهر پراکنده شده در نتیجه به عنوان بخشی از سیستم فضای باز می توانند نقش مهمی در بهبود اکولوژی محله ها داشته باشد.

 

اسماعیل امامی – ﻛﺎرﺑﺮی ﻓﻀﺎی ﺳﺒﺰ در ﺷﻬﺮﻫﺎ و ﺳﺮانه آن ﻳﻜﻲ از ﻣﺒﺎﺣﺚ اﺳﺎﺳﻲ درﺑﺮﻧﺎﻣﻪرﻳﺰی و ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﺷﻬﺮی ﺗﻠﻘﻲ ﻣﻲﺷﻮد، از این رو توجه به بوستان های محلی و ایجاد امکاناتی همچون کتابخانه ، نمازخانه، ادوات حرکت درمانی و وسایل ورزشی ، سرویس های بهداشتی ، وسایل بازی برای کودکان و … ضروری است.

در این میان پارک های محله ای بی شک، نقش مهمی در محله های مختلف دارند، چون تعداد زیادی از آنها در سطح شهر پراکنده شده در نتیجه به عنوان بخشی از سیستم فضای باز می توانند نقش مهمی در بهبود اکولوژی محله ها داشته باشد.

علاوه بر این بوستان های کوچک بخش مهمی از واحد همسایگی اند که ضمن تفریحات گوناگون، شرایط نزدیکی به طبیعت را نیز برای اهالی محله ها فراهم می کنند.

بوستان ها مکانی کاملاً مناسب برای آرامش روح و دور شدن از سروصداهای آسیب‌رسان، شلوغی جمعیت و وسایل حمل و نقل هستند.

وجود بوستان های محله ای در محلات مختلف شهر با توجه به زندگی آپارتمان نشینی تأثیر خوبی بر روحیه شهروندان می گذارد و چنانچه بوستان محله با امکانات مناسب در هر منطقه وجود داشته باشد، دیگر نیاز نیست مسیری طولانی را برای استفاده از پارک محله های دیگر مناطق شهر طی کرد.

اکثر خانواده ها دوست دارند به بوستان های نزدیک محل زندگی خود بروند، زیرا در این صورت نیازی نیست از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنند و در نتیجه در مصرف سوخت بنزین صرفه جویی می شود.

به هر حال بوستان های محله ای تاثیر مستقیمی بر تعامل روانی و ارتقا کیفیت زندگی شهروندان دارند و باعث می شوند که از چنین فضاهایی به عنوان اجزای کلیدی توسعه پایدار شهری یاد شود.

استفاده روزانه خانواده ها از فضاهای سبز و بوستان ها موجب افزایش نشاط و کاهش میزان تنش در روابط اجتماعی می شود اما با توجه به موارد ذکر شده تاکید می‌شود شهروندان استفاده از بوستان و فضاهای سبز و خرم و آسایش‌بخش را همیشه مورد توجه داشته باشند.

از جمله ملزومات رشد و توسعه جوامع ایجاد بسترهای فضایی و کالبدی مناسب جهت استفاده همه اقشار جامعه از خدمات و امکانات عمومی، به منظور تحرک و جابجایی بهتر و دسترسی آسان تر در سطح شهر است.

ناتوانان جسمی، معلولان و جانبازان بخشی از افراد جامعه اند که همچون سایرین نیازمند دسترسی و استفاده از امکانات و خدمات عمومی هستند اما وجود برخی موانع به ویژه در نحوه طراحی معماری و شهرسازی بسیاری از فضاهای شهری به ویژه معابر عمومی، پارکها و فضاهای سبز را فاقد شرایط لازم برای برآورده ساختن نیازهای دسترسی افراد معلول نموده است.

باتوجه به اهمیت مساله مراکز تفریحی و به خصوص پارک ها فضاهای سبز و باغهای شهری باید به گونه ای طراحی و احداث شوند که کم توانان جسمی نیز قادر به استفاده از این گونه اماکن باشند. اﻫﻤﻴﺖ و ﻧﻘﺶ ﻓﻀﺎی ﺳﺒﺰ ﺷﻬﺮی در ﺣﻴﺎت و ﭘﺎﻳﺪاری شهرها و ﺑﺎزدﻫﻲﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ اﻛﻮﻟﻮژﻳﻜﻲ، اﻗﺘﺼﺎدی و اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ آن اﻧﻜﺎرﻧﺎﭘﺬﻳﺮ اﺳﺖ ./

لینک کوتاه : https://tabakhabar.ir/?p=98601

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.