جنبش محیط زیستی ضرب الاجل وزیر نیرو را به رسمیت نشناسد
  • امروز : یکشنبه - ۱۷ اسفند - ۱۳۹۹
  • برابر با : 24 - رجب - 1442
  • برابر با : Sunday - 7 March - 2021
3

جنبش محیط زیستی ضرب الاجل وزیر نیرو را به رسمیت نشناسد

  • کد خبر : 96269
  • 16 فوریه 2021 - 17:42
جنبش محیط زیستی ضرب الاجل وزیر نیرو را به رسمیت نشناسد
کمپین مردمی حمایت از زاگرس مهربان طی بیانیه ایی از تشکل های محیط زیستی خواست بدون توجه به ضرب العجل وزارت نیرو برای دریافت نظرات منتقدان در رابطه با پیش نویس لایحه قانون آب کشور از وزارت نیرو بخواهند دلایل و توجیهات خود را برای حذف نظرات محیط زیستی ها در تدوین پیش نویس اولیه به صراحت اعلام کند.

به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست تابا کمپین مردمی حمایت از زاگرس مهربان طی پیامی خطاب به تشکل های محیط زیستی سراسر کشور و همه ذی نفعان و ذی مدخلان در رابطه با قانون جامع آب از آنها خواست بدون توجه به ضرب العجل وزارت نیرو برای دریافت نظرات منتقدان در رابطه با پیش نویس لایحه قانون آب کشور از وزارت نیرو بخواهند دلایل و توجیهات خود را برای حذف نظرات محیط زیستی ها در تدوین پیش نویس اولیه به صراحت اعلام کند. متن کامل این بیانیه بدین شرح است:

، همانگونه که احتمالا در اخبار به اطلاع رسیده است، وزارت نیرو قصد دارد پیش نویس قانون جامع آب را در مسیر تصویب قرار دهد.پیشنویسی که با مشارکت کارگروه آب و انرژی شبکه ملی تشکل های محیط زیستی و در غیاب ذی نفعان واقعی تدوین شده است قطعا دچار ایرادات بنیادینی است که آینده این کشور را در خطر قرار می دهد.
در این رهگذر وزیر محترم نیرو در تاریخ ۲۰/۱۱/ ۱۳۹۹ طی نامه ایی به سایر وزارت خانه ها، موسسات و سازمان ها با ارسال ویرایش نخست لایحه قانون آب که رونوشت آن به شبکه تشکل های محیط زیستی کشور نیز ارسال شده است با تعیین ضرب الااجل ۲۹ /۱۱/۱۳۹۹ از آن ها خواسته است تا نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با پیش نویس نخست قانون آب کشور به دبیرخانه تدوین قانون آب در دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو ارسال کنند.
در این بین شبکه تشکل های محیط زیستی کشور در استمرار خطاهای استراتژیک خود در تاریخ ۲۳ /۱۱/ ۱۳۹۳ با ارسال این نامه از تشکل های محیط زیستی خواسته است نظرات اصلاحی خود را برای آن مجموعه ارسال کنند.
در حالی که در صدر نامه «شبکه» علاوه بر مخاطب قرار دادن دبیران تشکل های محیط زیستی استان های مختلف، از اعضای شوراهای شهر و روستا، شورایاران تشکل های عشایری و کشاورزی، اساتید دانشگاه و فعالان محیط زیست و… نام برده شده است، این نامه در تاریخ ۲۵/۱۱/۹۹ در کانال تلگرامی شبکه تشکل های محیط زیستی عمومی می شود به این معنا که جامعه مدنی و کنشگرانی که در حلقه غیر خودی های وزارت نیرو و شبکه تشکل های محیط زیستی قرار دارند صرفا ۴ روز وقت دارند که در رابطه با این قانون پر ایراد اظهار نظر کنند، تنها چهار روز فرصت برای اصلاح قانونی که قرر است محل صیانت از منابع آبی کشور و پایداری سرزمین باشد. براستی در این تعجیل چیزی جز بوی فساد در قانون گذاری چیزی دیگری می توان استشمام کرد؟

اکنون که وزارت نیرو در یک بازی نمایشی با بهره گیری از کارگروه آب و انرژی شبکه تشکل های محیط زیستی کشور که ابهامات اساسنامه ایی، شرح وظایف، کارکردها و حدود اختیاراتش صدای شبکه های استانی را در آورده است، توانسته است از تشکل های محیط زیستی به عنوان زینت المجالس استفاده کند و مطامع خود را در بند بند قانون به اصطلاح آب لحاظ کند آیا وقت آن نیست که کمی صریح تر، صادقانه تر و شفاف تر دراین فرایند مشکوک تدقیق کنیم.
واقعیت این است که کمپین مردمی حمایت از زاگرس مهربان با رصد فضا و فرایندهای تاکنون طی شده ارسال نامه وزیر نیرو و به رسمیت شناختن ضرب الاجل تعیین شده را استمرار خطاهای استراتژیک گذشته شبکه تشکل های محیط زیستی دانسته و مشارکت در ارسال نظرات انتقادی تشکل ها به وزارت نیرو را بازی در زمین تخریب گران سرزمین می داند.
شبکه خود بهتر از همه می‌داند که در این شرایط پرگرفتاری که همگان درگیر مصیبت‌هایی معیشتی و اپیدمی و… هستند، چنین ضرب‌الاجلی فقط یک فرافکنی است تا وزارت نیرو و تهیه کنندگان لایحه وانمود کند که نظرات مردم را دریافت کرده است.

چرا نباید در زمین وزارت نیرو بازی کرد، چگونه می توانیم بازی جدیدی بسازیم؟

واقعیت این است که تدوین لایحه قانون آب کشور توسط وزارت نیرو بدون حضور ذی نفعان واقعی و حتی مجموعه نهادهای دولتی و حاکمیتی نه به منظور حل مشکل آب کشور و صیانت از منابع آبی و پایداری سرزمین بلکه به منظور حل مشکلات وزارت نیرو و استمرار سیاست های مخرب سازه ایی و منافع محدود سازمانی این مجموعه است.
برای نمونه در تدوین این قانون از تجربه گزارش هیات ویژه سیلاب چه استفاده ایی شد، اگر استفاده شد که نشده است با توجه به مشخص شدن نقش وزارت نیرو در بروز سیلاب، جایگاه جرم انگاری تخریب محیط زیست ابلاغی در سیاست های کلان محیط زیستی رهبری در تدوین این قانون کجاست؟

اصولا چرا گزارش کامل هیات ویژه سیلاب که با صرف هزینه های کلان تهیه شد برای عموم منتشر نمی شود؟

بر این اساس کمپین مردمی حمایت از زاگرس با تشکر از تلاش شبکه تشکل های محیط زیستی کشور در مورد لایحه قانون آب کشور از ایشان می خواهد به منظور حفظ وحدت جنبش محیط زیستی با خروج از بازی وزارت نیرو با نادیده گرفتن ضرب الاجل وزیر نیرو با همکاری جنبش محیط زیستی و سایر ذی نفعان و ذی مدخلان بازی جدیدی خلق کند.

چه باید کرد؟

در مسیر تدوین قانون جامع آب شاهد آن بودیم که پیشنهادات بسیاری از سوی کنشگران و تشکل های محیط زیستی به وزارت نیرو ارایه شد اما متاسفانه وزارت نیرو بدون کمترین توجه بسیاری از پیشنهادات ارایه شده از سوی صاحب نظران را بدون هیچ توضیحی رد و در تدوین لایحه قانون آب لحاظ نکرد.

حال سوال اینجاست که چه تضمینی وجود دارد که پیشنهادات جدید که بعد از ۲۹ / ۱۱/ ۱۳۹۹ به دست وزارت نیرو می رسد در رویه مشابه بی اثر نشود؟

بر همین اساس کمپین مردمی حمایت از زاگرس مهربان پیشنهاد می دهد ضمن توقف روند کنونی و ارایه پیشنهادات اصلاحی به وزارت نیرو جنبش محیط زیستی در یک اجماع واحد از وزارت نیرو بخواهد استدلال ها، دلایل و ضرورت های حذف پیشنهادهای تاکنون ارسال شده از سوی جامعه مدنی را از وزارت نیرو بخواهد.
مسلما در این گفتگوهای رفت و برگشتی است که رویکرد مشارکتی وزارت نیرو معنای واقعی خود را می یابد و جامعه می تواند از یک سو با زاویه دید وزارت نیرو در برخورد با مشکلات آشنا شود و از سویی دیگر جامعه به روند مشارکتی جدید امیدوار شود.
البته ممکن است این روند در دولت کنونی به سرانجام نرسد اما شاکله حرکتی رو به جلو در تدوین قانون آب به منظور پایداری سرزمین فرا روی جامعه قرار می گیرد. در بیانیه های آتی کمپین مردمی حمایت از زاگرس مهربان با بررسی دقیق تر برخی مواد این قانون نوع نگاه خود را به لایحه قانون آب کشور به صورت مبسوط تر توضیح خواهد داد.

لینک کوتاه : https://tabakhabar.ir/?p=96269

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.