جزئيات واکسيناسيون دانش‌آموزان اعلام شد
  • امروز : چهارشنبه - ۵ آبان - ۱۴۰۰
  • برابر با : 21 - ربيع أول - 1443
  • برابر با : Wednesday - 27 October - 2021
0

جزئیات واکسیناسیون دانش‌آموزان اعلام شد

  • کد خبر : 105777
  • 18 سپتامبر 2021 - 10:05
جزئیات واکسیناسیون دانش‌آموزان اعلام شد
 بر اساس اعلام سخنگوي ستاد ملي مقابله با کرونا ، قرار است ابتدا گروه سني ۱۲ تا ۱۸ سال و پس از آن گروه‌هاي سني پايين‌تر يعني ۶ تا ۱۲ سال واکسينه ‌شوند.

به گزارش تابا؛ واکسیناسیون زیر ۱۸ ساله‌ها با ورود ۲ واکسن خارجی و صدور مجوز از سوی سازمان غذا و دارو احتمالا از نیمه دوم مهر آغاز می‌شود. هرچند که هنوز دستورالعمل مشخصی برای آن تعیین نشده اما به‌نظر می‌رسد پشت‌کنکوری‌ها در اولویت واکسیناسیون قرار دارند و پس از آن افراد ۱۲ سال به بالا واکسینه خواهند شد.

براساس اعلام علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، واکسیناسیون زیر ۱۸ ساله‌ها در نخستین مرحله با ورود ۱۰ میلیون واکسن چینی سینوفارم از مهر آغاز می‌شود و قرار است واکسن کوبایی سوبرانا۲ هم به سبد واکسیناسیون این گروه سنی اضافه شود، تا هم ایمنی آنها بالا برود و هم مدارس باز شود.

به‌گفته او، برای واکسینه‌کردن ۱۳ میلیون دانش‌آموز، ۲۶ میلیون واکسن کوبایی و چینی وارد می‌شود؛ واکسن‌هایی که به‌گفته سیدحیدر محمدی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، تاکنون مجوز مصرف برای این گروه نگرفته‌اند و پس از بررسی مدارک و تأیید سازمان وارد سبد واکسیناسیون کشور می‌شوند. البته درصورت محقق‌ شدن واکسیناسیون، بازگشایی مدارس براساس اعلام علیرضا کاظمی، سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش با استاندارهای تعیین‌شده صورت خواهد گرفت؛ ۲.۲۵ مترمربع فضا برای هر دانش‌آموز و فاصله ۱.۵ مترمربع برای هر دانش‌آموز از طرفین. همچنین درصورتی که وضعیت کرونا در منطقه‌ای قرمز اعلام شود براساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا تمام فعالیت‌های حضوری آموزشی آن منطقه تعطیل خواهد شد. پیش از این استاندار تهران هم اعلام کرده بود که امسال کلاس‌های درس با کمتر از ۱۰ نفر به‌صورت آزمایشی بازگشایی می‌شود.

در ایران، سینوفارم تک‌دوز برای تزریق به گروه سنی نوجوان، تنها واکسنی است که براساس اعلام جمعیت هلال‌احمر قرار است از اوایل مهر وارد کشور شود و واکسیناسیون دانش‌آموزان را محقق کند. محمدحسن قوسیان‌مقدم، دبیرکل جمعیت هلال‌احمر در این‌باره می‌گوید: «این واکسن تک‌دوز برای کودکان نیست ،بلکه برای افراد زیر ۲۰ سال درنظر گرفته شده که با همان یک‌بار تزریق ایمنی ایجاد می‌کند.» به‌گفته قوسیان در دنیا ۳ واکسن (سینوفارم، فایزر و سوبرانا۲) چنین کارایی دارند که یکی از آنها هم در ایران تولید می‌شود؛ پاستوکووک ایرانی -کوبایی.

این مسئول از تزریق واکسن تک‌دوز سینوفارم به بیش از ۱۰۰ میلیون دانش‌آموز چینی خبر می‌دهد و می‌گوید: «ما هم براساس توافق قبلی که با سینوفارم داشتیم و مذاکراتی که انجام دادیم، مستندات را به سازمان غذا و دارو ارائه دادیم و پس از تأیید و هماهنگی‌ها، امیدواریم ۱۰ میلیون دوز از این واکسن تا مهر وارد کشور شود.» مجوز مصرف اورژانسی واکسن کرونای «سوبرانا۲» برای کودکان و نوجوانان ۲ تا ۱۸ ساله هم اواسط شهریور در کشور کوبا صادر شد و براساس اعلام انستیتو فینلای کوبا از نظر ایمنی و اثربخشی مؤثر بوده است. قرار است مدارک این واکسن برای سازمان غذا و داروی ایران ارسال و مجوز مصرف آن‌هم پس از بررسی‌های لازم صادر شود.

درباره صدور مجوز برای این دو واکسن سیدحیدری محمدی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو می‌گوید: «این دو واکسن هنوز تأییدیه قطعی از سازمان دریافت نکرده‌اند. ما از آنها درخواست مدرک کرده‌ایم و باید بررسی شود. احتمالا تا مهر ، مجوز مصرف صادر می‌شود.» او همچنین درباره صدور مجوز برای دیگر واکسن‌های ایرانی ازجمله نورا و فخرا که گفته می‌شود امکان تزریق به گروه سنی ۱۲ تا ۲۰ سال را دارد هم توضیح می‌دهد: «تاکنون مجوزی برای واکسن‌های داخلی برای گروه سنی کودکان و نوجوانان صادر نشده است.»‌

تزریق واکسن کرونا به گروه‌ سنی زیر ۱۸ سال مورد موافقت وزارت بهداشت قرار گرفته و علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هدف از تزریق واکسن به این گروه سنی را اول ایمن‌سازی و در مرحله بعدی بازگشایی مدارس عنوان کرده می‌گوید: «ایمن‌سازی باید در تمام جامعه صورت بگیرد و اگر ۷۰ درصد جمعیت واکسینه شوند، زنجیره انتقال ویروس قطع می‌شود. این مسئله شامل گروه سنی پایین‌تر هم می‌شود چراکه ما ۱۳ میلیون دانش‌آموز زیر ۱۸ سال داریم و این عدد قابل‌توجهی است. واکسیناسیون این افراد با تامین ۲۶ میلیون واکسن از چین و کوبا به‌زودی آغاز می‌شود.» به‌گفته او، با این حال واکسیناسیون دانش‌آموزان به این معنی نیست که مدارس مثل قبل بازگشایی می‌شوند. اگر این افراد واکسینه شوند اما بعدا مستنداتی منتشر شود که نشان دهد بازگشایی مدارس باید با پروتکل‌های خاص انجام شود، قطعا این موضوع لحاظ می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره واکسیناسیون کودکان با واکسن‌های داخلی هم با اعلام اینکه کارآزمایی‌های بالینی برای واکسن‌های داخلی شروع شده، درباره اولویت واکسیناسیون کودکان می‌گوید: «سال گذشته به‌دلیل شیوع کرونا و آموزش مجازی، ما آسیب جدی‌ای در ارتباط با آموزش کلاس دوازدهمی‌ها و به‌اصطلاح پشت‌کنکوری‌ها داشتیم، بر این اساس شاید نخستین گروهی که واکسینه شوند، این افراد باشند که یک‌سال منتهی به کنکور را پیش رو دارند.

جمعیت این گروه حدود ۷۰۰ هزار نفر است و احتمالا از ۱۰ روز تا ۲ هفته آینده واکسیناسیون آنها آغاز خواهد شد.» براساس اعلام او، رایزنی‌ با کشورهای دیگر برای تامین واکسن، انجام شده تا ابتدا گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال و پس از آن گروه‌های سنی پایین‌تر یعنی ۶ تا ۱۲ ساله‌ها واکسینه ‌شوند. البته ۲واکسن سوبرانا۲و سینوفارم تأییدیه برای ۳ سال به بالا را دارند اما فعلا دانش‌آموزان به‌عنوان گروه هدف درنظر گرفته شده‌اند.

این مسئول از واکسیناسیون والدین دانش‌آموزان همزمان با اجرای طرح واکسیناسیون این گروه سنی خبر می‌دهد و می‌گوید: «با توجه به کاهش گروه‌های سنی اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت، بخش قابل‌توجهی از والدین دانش‌آموزان تا نیمه‌های مهر واکسینه می‌شوند اما اگر کسانی جا مانده یا مشمول سن واکسیناسیون نباشند، واکسیناسیون همزمان آنها با فرزندانشان انجام خواهد شد.» رئیسی درباره نحوه نوبت‌دهی و واکسیناسیون دانش‌آموزان هم توضیح می‌دهد: «پیشنهاد اول ما این است که درصورت امکان در پایگاه‌های تعیین‌شده از سوی وزارت آموزش‌وپرورش واکسیناسیون انجام شود و دانش‌آموزان به‌صورت مدرسه‌محور واکسینه شوند.

پیشنهاد دیگر هم اینکه ما سالن‌های جداگانه‌ای برای دانش‌آموزان درنظر بگیریم تا این افراد جدا از سایر گروه‌های سنی جامعه در این نقاط واکسینه شوند. درباره واکسیناسیون این گروه سنی قطعا صف و معطلی وجود نخواهد داشت و مدیریت نوبت‌دهی را برعهده وزارت آموزش‌وپرورش و مدیران شهرستانی خواهیم گذاشت که با رؤسای شبکه‌های بهداشت ما هماهنگ شده و در یک فضای آرام واکسیناسیون زیر ۱۸ ساله‌ها انجام شود.»/همشهری

لینک کوتاه : https://tabakhabar.ir/?p=105777

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.