جوابی به محمد رضا فاتحی نماینده ی ویژه جناب آقای رئیسی در بازدید چند روز گذشته از حوضه آبریز کرخه و هورالعظیم!
  • امروز : جمعه - ۲ مهر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 17 - صفر - 1443
  • برابر با : Friday - 24 September - 2021
2

جوابی به محمد رضا فاتحی نماینده ی ویژه جناب آقای رئیسی در بازدید چند روز گذشته از حوضه آبریز کرخه و هورالعظیم!

  • کد خبر : 103403
  • 30 جولای 2021 - 19:22
جوابی به محمد رضا فاتحی نماینده ی ویژه جناب آقای رئیسی در بازدید چند روز گذشته از حوضه آبریز کرخه و هورالعظیم!
مهمترین سد استان لرستان قربانی هیاهو و نا آگاهی کارشناسانی شد که امروز دوباره می خواهند همان بلا را اینبار با حذف کامل توسعه ی لرستان بر سر مردم مظلوم لرستان بیاورند!

سید حسین صادقیان – متاسفم که افراد، بی تجربه و غیر علمی فقط به خاطر حضور در ستاد آقای رئیسی مسول چنین کار با اهمیتی می‌شوند و با ناآگاهی حرفهایی میزنند که باعث دامن زدن بیشتر به مشکلات ایران خواهد شد!

در سال ۸۹ با مجوز رسمی شورای عالی امنیت ملی برای حفاری در محیط خشک شرکت های چینی هورالعظیم خشک شد! خشکسالی متوالی ۹۰و۹۱و۹۲ باعث اعتراض مردم دشت آزادگان گردید.

با روی کار آمدن دولت روحانی و اعتراضات زیست محیطی و مردم خوزستان طی نامه ی شماره ی ۹۲۲۸۶۸۴/۷۰۰مورخ ۲۳شهریور سال ۱۳۹۲ به امضای علیرضا دائمی سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو کلیه ی پروژه های بالا دست کرخه در استان های لرستان، ایلام، کردستان، مرکزی و همدان متوقف (اعم از مطالعاتی و اجرایی ۴۰ کد پروژه) و در خوزستان طرحهای مطالعاتی و اجرایی که کمتر از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند متوقف شدند!

نامه ای که به بهانه ی احیای هورالعظیم لرستان را بیچاره کرد و امروز استان لرستان مقام اول فلاکت و بیکاری را در کشور دارد! ۲ سال بعد از این نامه به بهانه ی احیای هورالعظیم کلیه ی تخصیص های بالادست کرخه بازنگری و حجم سد گاوشمار (معشوره از ۹۵۰ میلیون متر مکعب به ۲۵۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته و تخصیص از این سد اعم از شرب و کشاورزی و صنعت از ۲۵۰ میلیون متر مکعب به ۱۳۰ میلیون متر مکعب کاهش یافت.

مهمترین سد استان لرستان قربانی هیاهو و نا آگاهی کارشناسانی شد که امروز دوباره می خواهند همان بلا را اینبار با حذف کامل توسعه ی لرستان بر سر مردم مظلوم لرستان بیاورند!

بعد از کاهش حجم سد معشوره پیمانکار این سد که قرارگاه خاتم الانبیاء بود عقب کشید و سد دیگر هیچگاه اجرایی نشد! سال ۹۸ سیل آمد! سیلی که در پایین تر از محل احداث سد معشوره بر روی رودخانه ی کشکان ۶۰۰۰ متر مکعب بر ثانیه آب هر چیزی را بود با خود شست و برد!

سد کرخه پر شد و با ماکزیمم ۶۰۰ متر مکعب در هر ثانیه سر ریز کرد و باعث سیل در پایین دست تا دشت آزادگان شد! رودخانه و دشتی که قبل از آن رودخانه با ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ متر مکعب در ثانیه سیلابی می شد حالا با ۶۰۰ متر مکعب در ثانیه باعث سیل در خوزستان شد!

چرا؟ چون وزارت نیرو نتوانسته بود جلوی تصرف حریم و بستر این رودخانه را بگیرد! سدها پر شد. حجم پر شده ی سد کرخه در سال ۹۸ حدود ۷میلیارد متر مکعب بود. در سال ۹۹با مصوبه ی دولت به جای جبران خسارت کشاورزان به آنها اجازه داده شد که برنج بکارند!

میزان سطح زیر کاشت برنج در سال ۹۹ در خوزستان به ۱۸۹ هزار هکتار رسید که این کاشت برنج علی رغم هشدار وزارت نیرو و ممنوعیت کاشت برنج در خوزستان و لرستان فقط در استان خوزستان در سال ۱۴۰۰ به ۹۵ هزار هکتار رسید. آب سدهای ذخیره شده برای کشاورزی پر مصرف و غیر علمی مصرف شد و خشکسالی ۱۴۰۰ رسید.

سد کرخه با دبی زیست محیطی هورالعظیم باز شد اما آب به هورالعظیم نرسید! امسال از سدکرخه ۵۰۰ میلیون متر مکعب بیشتر از حق آبه ی زیست محیطی سد کرخه آزاد سازی شده و هنوز به هورالعظیم نمی رسید! دامداران انتهای دشت آزادگان و گاومیش داران انتهای دشت آزادگان معترض شدند دبی آزاد سازی سد کرخه را به ۱۶۰ متر مکعب در هر ثانیه افزایش دادند تا به زور آب به هورالعظیم رسید!

حالا بعد از ۸سال و بعد از اینکه فهمیده اند که هم موقع سیل و هم موقع خشکسالی باید بالادست و پایین دست یک حوضه ی آبریز با هم دیده شود شخصی خود را نماینده ی آقای رئیسی معرفی می کند و با جوزدگی حاصل از حضور در منطقه ی دشت آزادگان سخنان ناسنجیده ای می گوید که لرستان را برای همیشه بدبخت خواهد کرد.

ما مردم لرستان به این شخص که ظاهرا حاج رسولیهای ثانی است، ابتدا هشدار می دهیم که کشور دیگر جای فرصت طلبی نیست. دوم بایستی همه ی مردم بالا دست حوضه ی کرخه طی طوماری خواستار عزل ایشان از مقام نمایندگی در این امور حساسی شوند تا با بیسوادی و ناآگاهی موجبات اعتراضات اجتماعی را فراهم نکند.

( توضیح اینکه بعد از سیل ۹۸ تخصیص سد معشوره از ۱۳۰ میلیون متر مکعب در سال به ۱۸۰ میلیون متر مکعب در سال افزایش یافت ولی هنوز حجم سد اصلی لرستان که قرار بوده ۳۶ هزار هکتار از اراضی کوهدشت را آبیاری کند به حجم قبلی بر نگشته!

اگر این سد بود نه سیل در لرستان و خوزستان خسارت میزد نه خشکسال، توضیح دوم شهرستان کوهدشت تنها ۱۱ درصد از زمینهای کشاورزی اش آبی است، توضیح سوم سالانه ۱۲ میلیارد متر مکعب رواناب سطحی از لرستان خارج می شود و متاسفانه به خاطر وجود افرادی مانند همین نماینده ی ویژه جناب آقای رئیسی در حوضه ی کرخه بیلان آب زیر زمینی در تمام دشتهای لرستان منفی شده است.)

سید حسین صادقیان

۳مرداد۱۴۰۰

لینک کوتاه : https://tabakhabar.ir/?p=103403

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.