حاشیه نگاری تابا از ششمین جلسه شورای اداری شهرستان اهواز
  • امروز : پنج شنبه - ۳ تیر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 15 - ذو القعدة - 1442
  • برابر با : Thursday - 24 June - 2021
0

حاشیه نگاری تابا از ششمین جلسه شورای اداری شهرستان اهواز

  • کد خبر : 19865
  • 13 دسامبر 2017 - 10:19
حاشیه نگاری تابا از ششمین جلسه شورای اداری شهرستان اهواز

ظهر روزگذشته (سه شنبه) ششمین جلسه شورای اداری شهرستان اهواز در محل ساختمان سازمان هلال احمر با ریاست دکتر خونمیرزایی و با حضور روسا و مدیران ادارات و سازمان ها برگزار شد. تابا؛ در ابتدای این جلسه مدیر روابط عمومی فرمانداری شهرستان اهواز از تعیین تکلیف اداره شیلات شهرستان اهواز خبرداد و داریوش هیودی را […]

ظهر روزگذشته (سه شنبه) ششمین جلسه شورای اداری شهرستان اهواز در محل ساختمان سازمان هلال احمر با ریاست دکتر خونمیرزایی و با حضور روسا و مدیران ادارات و سازمان ها برگزار شد.

تابا؛ در ابتدای این جلسه مدیر روابط عمومی فرمانداری شهرستان اهواز از تعیین تکلیف اداره شیلات شهرستان اهواز خبرداد و داریوش هیودی را به عنوان سرپرست جدید این اداره معرفی کرد.

 

حال با مشخص شدن وضعیت شیلات به یاد دکتر خونمیرزایی افتادیم و امیدواریم که ایشان هم با دریافت ابلاغ فرمانداری شهرستان اهواز در موقعیت مناسب تری قرار بگیرد زیرا که علیرغم مناعت طبع سرپرست فرمانداری اهواز، ادامه این شرایط اصلا شایسته این مدیر بی حاشیه نیست.

 

مشکلات اهواز ریشه در گذشته دارند

 

در ابتدای جلسه شهردار کلانشهر اهواز به عنوان اولین ناطق، سفره درد دلش را در میان مدیران شهرستان باز کرد و گفت: برای ارایه توضیحات بهتر در این جلسه بایستی ابتدا از مشکلاتمان در مدیریت شهر بگوییم. وضعیت کنونی شهر اهواز به خاطر مشکلاتی است که ریشه در گذشته دارند.

 

منصور کتانباف با اشاره به مناطق کم برخوردار اهواز از زبان مردم مناطق حاشیه نشین و کم برخوردار سخن گفت و تصریح کرد: در شهر اهواز ۲۰ محله کم برخوردار وجود دارد که متاسفانه بخشی عمده ساکنین این مناطق کارکنان دولت هستند!

 

شهردار اهواز با پیش کشیدن مشکلات منطقه کوی مهدیس خاطر نشان کرد: زمین کوی مهدیس توسط راه و شهرسازی به کارکنان دولت واگذار شده و در این منطقه ۱۳ هزار پلاک واگذار وجود دارد اما یک کیلوگرم آسفال ریخته نشده است.

 

کتانباف با صراحت بیشتر در نقد وخامت زیرساختهای کلان شهر اهواز ادامه داد: وقتی که وضعیت منطقه مهدیس با طی تمامی مراحل قانونی و اخذ مجوزات نهادهای دولتی، فاقد حداقل خدمات راه خیابان ها، روشنایی، فضای سبز، گاز و سایر خدمات است پس وای به حال سایر مناطق غیر رسمی دیگر که بدون مجوز ساخته شده اند.

 

کتانباف که حسابی پای درد دلش در میان مدیران باز شده بود با اشاره به شرایط بسیار سخت در مسیر اداره شهر اهواز گفت: شهرداری اهواز ۶ ماه حقوق به پرسنل خود بدهکار است و ۵ ماه حق بیمه، همچنین بدهی ۶۳ میلیارد تومانی به سازمان تامین اجتماعی دارد که این بدهی باعث شده پرسنل زحمتکش شهرداری از تمدید دفترچه بیمه شان محروم شوند.

اهواز شبیه به شهر نیست

 

شهردار اهواز با شجاعت به نقد عملکرد شهرداری در میان مدیران پرداخت و گفت: وقتی که در شهر چرخ می زنم نمی توانم یک شهر را متصور شوم! و این موضع متعلق به یک منطقه خاص نیست بلکه همه شهر با یک وضعیت آشفته روبروست.

 

چه خوب بود سایر مدیران نیز با پیروی از این رفتار کتانباف به نقد درون سازمانی می پرداختند و مشکلات خود را دائم به این طرف و آن طرف حواله نمی کردند.

کتانباف برای اینکه اندکی علت این نابسامانی ها را برای مدیران شهرستان و فرماندار روشن کند به گذشته نقبی زد و با کنایه ای به دوران مدیریت سید خلف موسوی گفت: پیش از این شهر با این وخامت روبرو نبود، وضعیت دستفروشان و سد معبر مصالح ساختمانی در شهر بیداد می کند، از بروز این قانون شکنی ها باید در بدو وقوع جلوگیری می شد و گرنه در این شرایط به سادگی نمی توان کاری را به پیش برد.

 

کتانباف با اشاره به اقدامات انجام شده شهرداری اهواز طی ماه های اخیر اذعان کرد: ۱۰۰ هکتار از پارک های در خاموشی مطلق به سرمی بردند که اکنون روشن شده اند و اگر درست قضاوت کنید خواهید دید که وضعیت نظافت شهر بهبود یافته است،

 

پارک ساحلی جولانگاه قلبان فروشان شده است

 

شهردار اهواز پارکهای ساحلی اهواز را جولانگاه قلیان فروشان خواند و گفت: چرا باید شهروندان اهواز برای تفریح و استراحت به شهرستان های اطراف پناه ببرند حال اینکه در گذشته این شرایط برعکس بود. هر کجای این پارک توانسته اند دکه ای را اجاره داده و صدها قلیان فروش را که محل تجمع افراد نامشخص هستند را به جای استقرار خانواده ها تحمیل کرده اند.

 

کتانباف اشاره ای هم به ورودی های شهر داشت و با کنایه گفت: روزگاری شیبان در حاشیه ورودی شهر اهواز بود، اما اکنون این اهواز است که نمای بدی را برای ورودی شهر شیبان به وجود آورده است.

 

کتانباف در انتهای سخنان خود که کمی هم به طول انجامیده بود اطمینان خاطر داد که در آینده بسیاری از مشکلات شهر اهواز مرتفع خواهند شد البته در شرایطی که سایر نهادهای خصوصا نهادهای انتظامی و قضایی پشتیبانی لازم را از شهرداری اهواز به عمل بیآورند.

 

کتانباف امید را برای شهروندان به ارمغان آورد

 

حجت الاسلام مرعشی معاون ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان به عنوان دومین ناطق دستگاه های اجرایی نیز دل پری از بی توجهی نهادهای شهرستان نسبت به فریضه امر به معروف و نهی از منکر داشت و خواستار تشکیل هرچه سریعتر کارگروه های ده نفره امر به معروف و نهی از منکر شد و ریشه تمامی فسادهای اداری را  در کم توجهی به این فریضه دانست.

 

حجت الاسلام والمسلمین مرعشی در ادامه جلسه گفت: اگر ببینیم کسی حق مردم را پایمال می کند، سکوت ما خیانتی است در برابر مردم.

وی با اشاره به سخنان شهردار اهواز افزود: در دوره قبل انتظارات مردم از شهردار برآورده نشد، کتانباف امید را برای شهروندان به ارمغان آورد.

 

نکته قابل توجه در سخنان معاون ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مشهود بود، اول اینکه ایشان با درنظر گرفتن محدودیت های مالی شهرداری اهواز که در سخنان کتانباف هم موج می زد، رسیدگی به امور خدماتی را مهم تر از مسایل هزینه بر فرهنگی دانست و درخواست کرد که شهردار اهواز به اقداماتی دست بزند که کمترین هزینه و بیشترین اثر را داشته باشند.

 

با این وجود اطمینان داریم شخص شهردار اهواز با تصحیح بودجه های پرهزینه اما بدون بازده معاونت فرهنگی شهرداری اهواز مانند هزینه های گزافی که برای نصب بنر و مسایل اینچنینی صرف می شود؛ اولویت را به بهبود خدمات اساسی به شهروندان اختصاص خواهد داد.

 

کاهش هزینه های دفع فاضلاب در پروژه های جدید

 

مدیر عامل آب و فاضلاب شهرستان اهواز در ادامه جلسه با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۶۷ ایستگاه پمپاژ فاضلاب در سطح شهر اهواز داریم گفت: در طرح جدیدی که توسط هیات دولت برای بهبود زیرساختهای فاضلاب شهر اهواز تدارک دیده شده است تعداد این ایستگاه ها به ۲۹ ایستگاه تقلیل می یابد که در این صورت بیش از ۳۰ درصد از هزینه ها کاسته خواهد شد.

 

کریمی میزان فاضلاب شهر اهواز را ۳۰۰ هزار متر مکعب در روز دانست و گفت: در حال حاضر تنها یک تصفیه خانه فاضلاب با قدمت بیش از ۴۰ سال در چنیبه با ظرفیت تصفیه ۳۰ هزار متر مکعب فاضلاب، در حال فعالیت است.

 

مدیر آبفا اهواز با اعلام این خبر  که به زودی تصفیه خانه شرق اهواز که بزرگترین تصفیه خانه خاورمیانه است راه اندازی می شود، گفت: این تصفیه خانه که از سال ۸۸ اجرا شده بود در دو مرحله به دلایل مختلف متوقف شد اما اینک برنامه ما این است که تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.

 

وی اشاره ای هم به تصفیه خانه فاضلاب غرب اهواز داشت و گفت: برای این تصفیه خانه در سال ۹۰ مناقصه ای برگزار شد که شرکت چینی برنده در مناقصه به دلیل عدم اجرای تعهد بانک مرکزی و فقدان تضامین لازم کار را رها کرد ولی بازهم به دنبال اخذ اعتبارات از بانک مرکزی و به تبع آن بانک کشاورزی هستیم تا بتوانیم تصفیه خانه غرب اهواز را نیز راه اندازی کنیم.

خطر ورود سگ و گربه به درون تصفیه خانه های آب

 

کریمی در بحث آب شهر اهواز بودجه موجود را ۱۷۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ما در بحث آب به دنبال بهبود شرایط بخش های قدیمی شهرستان هستیم و اولویت ما با مناطقی مانند مرکز شهر، کواخه، کمپولو جنوبی، عامری، حمیدیه، حصیرآباد خواهد بود.

 

کریمی نیز به رسم کتانباف از وضعیت موجود آب و فاضلاب شهر اهواز انتقاد کرد و گفت: به عنوان یک شهروند اصلا از خدمات آب و فاضلاب شهر اهواز راضی نیستم ولی به دلیل فرسودگی شبکه ها ما توان بیشتری نداریم.

 

مدیر آبفا اهواز هشداری نیز در خصوص ورود گربه های و سگ های و داد و گفت: ما از ورود این حیوانات به درون تصفیه خانه های آب نگرانیم زیرا که ممکن است باعث آلودگی آب شرب شهر شوند.

تقدیر فرماندار از شهردار اهواز

 

در انتهای جلسه دکتر خونمیرزایی روند تقدیر ارگان ها از شهردار اهواز را تکمیل کرد و با قدردانی ویژه از اقدامات شهردار اهواز در زمینه هرس به موقع درختان در فصل تنگی نفس یکبار دیگر توجه ها را به سمت کتانباف جلب کرد.

 

فرماندار شهرستان اهواز برای تکمیل سخنان خود گفت: شهردار اهواز با بی توجهی به کارهای برزمین مانده از قبل با قدرت کار را شروع کرد و انصافا در مدتی کوتاهی توانست تحول مناسبی را در شهر اهواز به وجود آورد.

 

خونمیرزایی در میان سخنانش اشاره ای به حوادث فراوانی که در فاصله دو جلسه شورای اداری شهرستان رخ داده بود داشت و گفت: در فاصله میان جلسه قبل تا جلسه حاضر وقایع متفاوتی رخ داد که برخی از آنها بسیار ناگوار بودند.

 

وی ادامه داد: حادثه تخریب منازل منبع آب و زلزله کرمانشاه بسیار برای ما دردناک بودند. در این مدت پیاده روی اربعین یکی از اتفاقات مهم شهر و استان بود که به خوبی برگزار شد.

 

آنچه که بایستی به عنوان سوال از دکتر خونمیرزایی پرسید نحوه برگزاری جلسات شورای اداری است که همانطور که ایشان به درستی بدان اشاره داشت، در میان اتفاقاتی با این اهمیت، جلسات شورای اداری شهرستان برخلاف نوع استانی، چرا اینقدر با فاصله زیاد برگزار می شوند.

 

علاوه بر این در طول این جلسات به نظر می رسد غالب مدیران به دلیل فقدان درگیر بودن در موضوعات اختصاصی سایر  نهادها، عملا با بی حوصلگی موضوعات را دنبال می کنند و ابن روند بدون کوچکترین مشارکت غالب دستگاه ها، بر روی مصوبات جلسه بعدی (به غیر ار کلیات) اثر گذار نیست.

با وجود اینکه به ماه های انتهایی سال رسیده ایم تاکنون ۵ جلسه از شورای اداری برگزار شده است که خود می تواند نشان از عدم موفقیت این شورا باشد.

 

 

لینک کوتاه : https://tabakhabar.ir/?p=19865

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.