حداقل دستمزد کارگری متناسب با تورم تعیین شد
  • امروز : سه شنبه - ۱۹ اسفند - ۱۳۹۹
  • برابر با : 26 - رجب - 1442
  • برابر با : Tuesday - 9 March - 2021
6

حداقل دستمزد کارگری متناسب با تورم تعیین شد

  • کد خبر : 96527
  • 22 فوریه 2021 - 19:06
حداقل دستمزد کارگری متناسب با تورم تعیین شد
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: در این دولت تلاش شد حداقل دستمزد کارگری، متناسب با تورم تعیین شود، طی این سال‌ها، تعیین حقوق دستمزد کارگری، ۳.۱ درصد از میانگین تورم بیشتر بوده است.

به گزارش تابا؛ محمد شریعتمداری، در نشست با مدیران کل و روسای ادارات شهرستان‌های سراسر کشور که به صورت مجازی برگزار شد، با بیان اینکه در دو سال تصدی مسئولیت در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شاهد افزایش نزدیک به ۷۰ درصدی دستمزد کارگران بودیم، افزود: این اقدامات به رضایت عمومی در جامعه منجر شده است هرچند با توجه به بالا بودن نرخ تورم و با توجه به شرایط تحریم، این افزایش زیاد دیده نشد.

شریعتمداری به افزایش حق مسکن کارگری طی دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: رقم حق مسکن کارگری طی این دو سال از ۴۰ هزار تومان به ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تامین لایحه مبتنی بر قرارداد روش نوینی بود که در حوزه تامین مالی در حوزه اشتغال پایدار انجام شد توضیح داد :۱۴۲ هزار طرح سرمایه‌گذاری در مناطق روستایی و عشایری کشور طی این مدت به بهره‌برداری رسید که به ایجاد ۲۴۰ هزار شغل از محل قانون توسعه اشتغال روستایی و عشایری منجر شده است.

وی افزود: مجموع اشتغال متوسط در طی این سال‌ها طبق اعلام مرکز آمار ایران ۵۱۵ هزار نفر (میانگین سالانه) بود که ۴۸۶ هزار شغل از این تعداد، به اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های فعال بازار کار مربوط است.

شریعتمداری اظهار داشت: این نشست باید موتور محرکه ادامه حرکت دولت تدبیر و امید باشد.

وی هدف از برگزاری این جلسه را افزایش روحیه کار و تلاش در بین همکاران استان‌ها دانست و افزود: تا آخرین روز کاری دولت به هیچ عنوان نباید دچار کندی در انجام وظایف و ماموریت‌ها شد و باید با سرعت و تلاش بیشتر در ارائه خدمات به مردم تلاش کرد.

وزیر رفاه، شعار این وزارتخانه را شفافیت در ارائه خدمات به مردم عنوان کرد و افزود: موتور حرکت این وزارتخانه باید برای خدمت به مردم همیشه روشن نگه داشته شود.

وی به موفقیت‌های وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در موضوع شفاف سازی فعالیت‌ها اشاره کرد و افزود: اگر از شفافیت به عنوان یک اصل از حکمرانی مطلوب صحبت می‌کنیم منظور کار فانتزی و عکس گرفتن نیست بلکه باید در عمل آن را محقق کنیم.

شریعتمداری تصریح کرد: تمام تلاش خود را برای تحقق وعده‌هایی که در زمان رای اعتماد به نمایندگان مجلس شورای اسلامی دادم، به کار بستم.

وی با اشاره به ایجاد سامانه‌های متعدد در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای شفاف‌سازی فعالیت‌های وزارتخانه و انعکاس آن در سطح کشور به مردم، افزود: این سامانه‌ها به منظور ارائه خدمات در قالب داشبوردهای مدیریتی برای تصمیم‌گیری‌های به موقع و سریع ایجاد شده است.

شریعتمداری با تاکید بر اینکه این سامانه‌ها باید در ماه‌های آینده عمومی سازی شوند، تصریح کرد: با عمومی سازی و فراهم کردن شرایط، از مرحله دسترس پذیر کردن اطلاعات به مرحله بالاتر یعنی استفاده پذیر کردن می رسیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه عمومی سازی اطلاعات باید در همه سامانه‌ها انجام شود، افزود: هم سامانه‌هایی که در حوزه فعالیت‌های دولت الکترونیک به ویژه در شرایط کرونا راه اندازی شده‌اند و هم سامانه‌هایی که برای ارائه اطلاعات به مردم و مدیران طراحی شده‌اند دارای ارزش برابر در حوزه ایجاد شفافیت هستند.

شریعتمداری، سامانه‌های جامع و هوشمند تعاون، روابط کار، کارا، ناظر و…، را از جمله مهم‌ترین سامانه‌ها در این وزارتخانه عنوان کرد.

وی، تعداد سامانه‌های ایجاد شده در سطح کلان در مجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی را ۴۰ سامانه دانست و تاکید کرد: این سامانه‌ها در زیرمجموعه خود دارای زیر سامانه‌های متعددی هستند که خدمات مختلفی به مردم ارائه می‌دهند.

شریعتمداری گفت: شفافیت راه بی بازگشت ماست و با ورود شفافیت، فساد خارج می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: شفافیت فقط در حوزه ارائه خدمات در قالب تکنولوژی فناوری اطلاعات نیست بلکه در ابتدا باید این اطلاعات به صورت کاملاً روشن و شفاف در اختیار مدیران و سایر افراد قرار گیرد.

شریعتمداری افزود: همه فعالیت‌ها و اقدامات در شهرستان‌ها باید به صورت شفاف و در حضور مردم انجام شود و اطلاع رسانی به مردم باید دقیق و روشن و شفاف صورت گیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه موضوع ارتباطات باید اولویت کار در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باشد افزود: در حوزه ادارات کار شهرستان‌ها، باید ارتباطات با نمایندگان مجلس، نخبگان و رسانه‌های محلی به منظور اطلاع‌رسانی از مجموعه اقدامات مهم این وزارتخانه توسعه یابد.

شریعتمداری به ضرورت توجه ویژه به موضوع توسعه ارتباطات با جامعه مخاطب نیز تاکید کرد و گفت: با توسعه ارتباطات، تفهیم و توجیه مسائل به راحتی صورت می‌گیرد.

وی یکی از مهم‌ترین اصول در مدیریت را برقراری ارتباطات موازی، افقی و عمودی با همه مخاطبان دانست و تصریح کرد: این مخاطبان شامل عموم مردم، شرکای اجتماعی، صاحب نظران و نخبگان می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در این مدت باقیمانده از عمر دولت دوازدهم یکی از مهمترین وظایف، توسعه فعالیت‌های ارتباطی، انتقال اطلاعات و انتشار آن در زمینه‌های مختلف به جامعه است، افزود: توسعه فعالیت‌های ارتباطی در شهرستان‌ها باید با هماهنگی ستاد انجام شود.

شریعتمداری با اشاره به اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بسیاری از شعارها را به عمل تبدیل کرده است افزود: از جمله این اقدامات می‌توان به جوانگرایی و سپردن امور به جوانان در وزارتخانه اشاره کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در مجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تلاش شده از مجموعه متخصصان حداکثر استفاده صورت گیرد.

شریعتمداری به بحث مهارت‌آموزی اشاره و تصریح کرد: در این زمینه رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور هرهفته در یکی از استان‌ها حضور دارند و بحث واگذاری برخی از امور آموزشی به بخش غیردولتی آغاز شده است.

وی به ایجاد و تقویت پایگاه اطلاعات ملی رفاه ایرانیان به عنوان یک اقدام بزرگ و ارزشمند اشاره کرد و گفت: در اهمیت این پایگاه همین بس که مقام معظم رهبری در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا از ضرورت استفاده بیشتر از آن یاد کرد.

شریعتمداری با اشاره به اینکه پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان هم اکنون به یک پایگاه و سامانه کارآمد در کشور تبدیل شده است، تصریح کرد: علاوه بر اینکه اطلاعات درآمدی ۸۶ میلیون نفر را در طبقات دهگانه و سبدهای مختلف درآمدی و جایگاه هر خانواده در هر حوزه با ضریب خطای کمتر از ۱۰ درصد نشان می‌دهد، اطلاعات جانبی زیادی را نیز فراهم کرده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: با ایجاد این پایگاه، مشخص شد که چهار میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از بانوان خود سرپرست در کشور وجود دارند، همچنین این پایگاه موجب شد اطلس مربوط به بانوان سرپرست خانوار در سطح کشور شناسایی شوند به گونه‌ای که مبنای سیاست گذاری برای حمایت از این قشر قرار می‌گیرد.

وی همچنین به دیگر مزایای ایجاد این پایگاه اشاره کرد و افزود: بر اساس اطلاعات این پایگاه، مشخص شد یک میلیون و ۲۰ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار دارای هیچ بیمه‌ای نیستند که اقدامات حمایتی برای آنها برنامه ریزی شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه بر اساس اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان مشخص شد، ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از هیچ بیمه‌ای استفاده نمی‌کنند، افزود: این اطلاعات قبل از تشکیل این پایگاه در اختیار ما قرار نداشت.

شریعتمداری با اشاره به اینکه با ایجاد پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان، فرزندان واجد شرایط تحصیل، دلایل نرفتن به مدرسه و تعداد سربازان فراری در کشور مشخص شده‌اند، افزود: ۶۰ پایگاه فرعی و ۴۶ پایگاه اصلی مرکز تغذیه اطلاعات پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان را تشکیل می‌دهند بر همین اساس تلاش کردیم شناسنامه اقتصادی و اجتماعی را برای تمام شهروندان تهیه کنیم.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه از طریق این پایگاه، اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی رصد می‌شود، افزود: با این رصد مشخص شده کدام رشته‌های دانشگاهی، در رسته‌های شغلی بازار کار در آن وجود ندارد.

شریعتمداری با بیان اینکه از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان می‌توان در داشبوردهای مدیریتی استفاده کرد افزود: با برگزاری آزمون وسع می‌توان دریافت که افراد مستحق دریافت چه نیازهایی هستند.

وی با بیان اینکه پرداخت‌ها به افراد نیازمند بر اساس اطلاعات موجود در این پایگاه صورت می‌گیرد، تصریح کرد: پرداخت بسته‌های معیشتی در دوران کرونا به نیازمندان با استفاده از برگزاری آزمون وسع انجام شد و ما بر این اساس، ۶۰ میلیون ایرانی را که مشمول دریافت یارانه معیشتی بودند شناسایی و به سازمان برنامه و بودجه معرفی کردیم.

شریعتمداری با بیان اینکه پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان نگاه ما را در زمینه فعالیت‌های رفاه اجتماعی اصلاح می‌کند، افزود: با استفاده از اطلاعات این پایگاه می‌توان دریافت در کدام نقاط، تجمع ثروت و در کدام نقاط جامعه فقر وجود دارد که این اطلاعات، امکان برنامه‌ریزی در حوزه رفاه اجتماعی را فراهم می‌کند.

 

 

 

لینک کوتاه : https://tabakhabar.ir/?p=96527

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.