خوزستان عامل پیک جدید در کشور نیست
  • امروز : دوشنبه - ۳۰ فروردین - ۱۴۰۰
  • برابر با : 8 - رمضان - 1442
  • برابر با : Monday - 19 April - 2021
2
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز عنوان کرد؛

خوزستان عامل پیک جدید در کشور نیست

  • کد خبر : 97935
  • 06 آوریل 2021 - 10:32
خوزستان عامل پیک جدید در کشور نیست
ابول‌نژادیان: آلودگی کنونی کشور تنها از خوزستان نیست. کشور ترکیه ۸۰ استان دارد که ۷۹ استان آن قرمز هستند. پروازهای فرودگاه‌های مختلف کشور به ترکیه در ایام عید فعال بودند و شمال غرب کشور مانند جلفا و آذربایجان غربی متأثر از ترکیه هستند. همان گونه که ما از عراق آسیب دیدیم، این نقاط نیز از ترکیه آسیب دیدند.

به گزارش تابا؛دکتر فرهاد ابول‌نژادیان در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به آخرین وضعیت بیماری کووید – ۱۹ در استان خوزستان اظهار کرد:طبق شنیده‌ها در سطح کشور حدود ۷۰ درصد افزایش تردد و در خوزستان ۲۰ درصد افزایش تردد نسبت به سال گذشته داشتیم که این وضعیت استان به لطف الهی و همکاری ستاد اعضای استانی کرونا و مردم بوده است.

وی ادامه داد: در چهار روز گذشته، وضعیت کرونا در سطح کشور متفاوت‌تر شده و روز به روز در حال تغییر است و  روزانه رنگ‌بندی شهرها تغییر پیدا می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به روند افزایشی بیماری کووید از اوایل فروردین در استان ؛گفت: وضعیت بستری در خوزستان حالت سینوسی شده است. از ۲۰ اسفندماه تا اوایل فروردین‌ماه تقریبا شاهد کاهش موارد بستری بودیم اما پس از آن مجددا روند بستری‌ها افزایشی شد که امیدواریم این روند سینوسی تداوم نداشته باشد و مجددا روند کاهشی شروع شود.
وی با اعلام نگرانی از قرمز شد مجدد اهواز؛ تصریح کرد: با توجه به اینکه یک‌سوم جمعیت خوزستان در اهواز قرار دارد، کنترل شهرستان‌ها نسبت به اهواز ساده‌تر است و اگر تعداد بیماران اهواز، بیمارستان‌ها را گرفتار کند پشتیبانی از بیمارستان‌های دیگر استان سخت می‌شود.

آخرین وضعیت تخت‌های بیمارستانی خوزستان

ابول‌نژادیان به آخرین وضعیت تخت‌های بیمارستانی خوزستان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۷۷ درصد تخت‌های عادی و ۹۶ درصد تخت‌های ویژه اختصاص داده شده به بیماران مبتلا به کرونا اشغال هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهوازدر ادامه گفت: در حال حاضر یک هزار و ۸۳۸ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های خوزستان بستری هستند که یک هزار و ۴۳۱ نفر از این تعداد در بخش‌های عادی و ۴۰۷ نفر در بخش‌های ویژه بستری هستند و ۷۷ بیمار نیز اینتوبه هستند.

وی در خصوص طرح تزریق زودهنگام داروهای ضدویروسی اظهار کرد: طرح جدیدی تحت عنوان کلینیک‌های سرپایی تزریق زودهنگام داروهای ضدویروسی با هماهنگی وزارت بهداشت به عنوان یک کار تحقیقاتی در بیمارستان‌های خوزستان اجرا شده است.در حال چکش‌کاری این طرح هستیم تا در کل خوزستان توسعه داده شود و اگر تیم علمی وزارت بهداشت نیز آن را تایید کند، به صورت کشوری ابلاغ خواهد شد.

ابول‌نژادیان تصریح کرد: در مدت اجرای این طرح، با حدود افزایش ۵۰ درصدی موارد بیماری مواجه بودیم اما موارد بستری تا حدود ۱۴ فروردین‌ماه افزایشی نبود و موارد فوت نیز ۱۵ درصد کاهش یافت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به میزان بروز بیماری در شهرستان‌های مختلف گفت: در دو هفته آخر اسفندماه بیشترین بروز بیماری به ازای هر یک صد هزار نفر جمعیت در هفتکل، آغاجاری، باغملک، اهواز، خرمشهر و رامهرمز بوده است اما در دو هفته اخیر، بیشترین بروز بیماری در هفتکل، آغاجاری، بهبهان، مسجدسلیمان و باغملک بوده است.

آلودگی کنونی کشور تنها از خوزستان نیست

وی با تاکید بر اینکه هیچکس نباید خوزستان را عامل پیک جدید در کشود بداند؛ تصریح کرد: آلودگی کنونی کشور تنها از خوزستان نیست. کشور ترکیه ۸۰ استان دارد که ۷۹ استان آن قرمز هستند. پروازهای فرودگاه‌های مختلف کشور به ترکیه در ایام عید فعال بودند و شمال غرب کشور مانند جلفا و آذربایجان غربی متأثر از ترکیه هستند. همان گونه که ما از عراق آسیب دیدیم، این نقاط نیز از ترکیه آسیب دیدند.

ابول‌نژادیان با بیان اینکه با اقدامات به موقع از خروج یک هزار و ۱۲۶ بیمار به خارج از استان خوزستان جلوگیری کردیم؛ خاطرنشان کرد: این اقدامات موجب شد این ویروس دو ماه در جنوب و غرب خوزستان زمین‌گیر شود و شمال و شرق کمتر گرفتار شده بودند اما این تعطیلی‌ها و جابجایی‌ها موجب شد نه تنها شمال و شرق استان خوزستان بلکه سایر نقاط نیز درگیر شوند.

آخرین وضعیت واکسیناسیون کرونا در خوزستان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در خصوص آخرین وضعیت واکسیناسیون کرونا در خوزستان گفت: تاکنون تقریبا ۲۳ هزار نفر در استان خوزستان واکسن دریافت کرده‌اند. ۳۵ هزار پرسنل درمان داریم که هنوز ۲۰ هزار نفر از پرسنل ما واکسن را دریافت نکرده‌اند اما تمام کادر درمان که به صورت مستقیم با بیماران کووید – ۱۹ در تماس هستند، واکسینه شده‌اند.

ابول‌نژادیان ادامه داد: در خوزستان بیماران دیالیزی، هموفیلی، تالاسمی – سیکل سل، ام‌اس و بیماران دارای نقص سیستم ایمنی، جزو بیماران خاص هستند. واکسن کرونا برای اکثر بیماران دیالیزی تزریق شده است و واکسن مورد نیاز برای ادامه تزریق این بیماران را نیز داریم اما خودشان مردد هستند.

وی خبر داد: روز دوشنبه (۱۶ فروردین‌ماه) محموله جدید واکسن به دست من رسید که امیدواریم به پرسنل حوزه درمان و بهداشت و بیماران خاص تزریق کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز  با بیان اینکه در خوزستان، تاکنون از واکسن‌های اسپوتنیک روسیه، سینوفارم چین و واکسن باهارات هند استفاده شده است، عنوان کرد:در خصوص عوارض واکسن کرونا در دریافت‌کنندگان واکسن، بیان کرد: تاکنون در اهواز تنها یک نفر از افرادی که واکسن کرونا را دریافت کرده است، دچار تظاهری از بیماری التهابی شد که وضعیت وی کنترل شده است و جای نگرانی وجود ندارد.

ابول‌نژادیان افزود: یک هزار واکسن از سهمیه بیماران هموفیلی و تالاسمی باقی مانده اما روزانه تعداد کمی از این بیماران برای دریافت واکسن مراجعه می‌کنند بنابراین در حال تزریق این واکسن‌ها برای بیماران سرطانی هستیم.

وی  افزایش مراجعات به بیمارستان‌های خوزستان در ۲۴ ساعت گذشته را هشدار داد و گفت: در ۲۴ ساعت گذشته بیشترین تعداد مراجعه‌کننده به بیمارستان‌ها را داشتیم به گونه‌ای که سه هزار و ۳۱۷ نفر به بیمارستان‌ها مراجعه کردند که این وضعیت، زنگ خطر و هشداری برای ما است.

ابول‌نژادیان گفت: ما در شرایطی در وضعیت قرمز قرار داشتیم که دیگر شهرها در وضعیت آبی بودند و اگر به تجهیزاتی نیاز داشتیم، وزارت بهداشت توان پشتیبانی داشت و این کار را کرد اما اکنون کل کشور گرفتار شده و وزارت بهداشت باید ۳۰ استان را پشتیبانی کند بنابراین باید سر این نمودار خم شود وگرنه ارائه خدمات دچار مشکل می‌شود.

دانشگاه‌های وزارت علوم در خوزستان کوچک‌ترین حمایتی  از ستاد استانی مدیریت کرونا نداشته‌اند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با انتقاد از از تمام دانشگاه‌های وزارت علوم در خوزستان؛ تصریح کرد: از تمام دانشگاه‌های وزارت علوم در خوزستان گله دارم که در خوزستان هستند اما کوچک‌ترین حمایتی از ستاد استانی مدیریت کرونا نداشته‌اند. دانشگاه شهید چمران اهواز با این همه نیرو، ظرفیت و امکانات آزمایشگاهی، ۱۴ ماه است که تعطیل است.

وی در خصوص کرونای برزیلی گفت: در خصوص کرونای برزیلی هشدار دادم زیرا حدود ۴ هزار و ۳۰۰ مورد مرگ در برزیل رخ داده است بنابراین این هشدار برای اطلاع مردم بوده است. در این راستا، نامه‌ای به مدیرکل بنادر و کشتیرانی استان خوزستان ارسال شده تا خدمه کشتی‌ها و افراد در تماس با آن‌ها وارد بندرگاه نشوند.

نگران دهه آخر ماه مبارک رمضان در خوزستان هستیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به نزدیک شدن به آغاز ماه مبارک رمضان بیان کرد: نگران دهه آخر ماه مبارک رمضان در خوزستان هستیم زیرا در خوزستان، مردم عرب ما مراسم اصلی را برای این عید می‌گیرند و همه خریدهای عید، در دهه آخر ماه رمضان انجام می‌شود که نیازمند همراهی مردم و پرهیز از دید و بازدید و خریدهای عید هستیم.

وی در خصوص برگزاری مراسم مذهبی در ماه مبارک رمضان گفت: یکی از بیشترین همراهی‌ها با مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا را مسئولان مذهبی داشتند اما در هر قشری، افرادی هستند که خود را مقید به مصوبات نمی‌دانند. در خصوص برگزاری مراسم در ماه مبارک رمضان نیز امیدواریم شاهد همراهی سازمان تبلیغات اسلامی باشیم.

 

لینک کوتاه : https://tabakhabar.ir/?p=97935

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.