سبز فراموش شده!
  • امروز : سه شنبه - ۳۰ دی - ۱۳۹۹
  • برابر با : 6 - جماد ثاني - 1442
  • برابر با : Tuesday - 19 January - 2021
0

سبز فراموش شده!

  • کد خبر : 91161
  • 16 نوامبر 2020 - 20:53
سبز فراموش شده!

عرضه اولیه سهام باید برای شرکت هایی که اولین بار در بازار وارد می شوند تدارک دیده می شود که کمکی است به تامین منابع مالی این شرکت ها، ولی در واقعیت عرضه اولیه ای صورت نگرفت بلکه شرکتهای دولتی یا نیمه دولتی که زیرمجموعه شان شرکتهای هلدینگ داشتند دوباره به اسم عرضه اولیه به […]

عرضه اولیه سهام باید برای شرکت هایی که اولین بار در بازار وارد می شوند تدارک دیده می شود که کمکی است به تامین منابع مالی این شرکت ها، ولی در واقعیت عرضه اولیه ای صورت نگرفت بلکه شرکتهای دولتی یا نیمه دولتی که زیرمجموعه شان شرکتهای هلدینگ داشتند دوباره به اسم عرضه اولیه به مردم فروخته شدند!

 

تابا؛ احسان سپهوند– لابد تاکنون شما هم از سوی اطرافیانتان پیشنهادهای اغوا کننده ای برای ورود به بازار بورس داشته اید. بازار داغی که ابتدای سال جاری، سرمایه های اولیه مردم را در مدت زمانی کوتاه چند برابر کرد ولی با ریزش شاخص کل در مدتی کوتاه، داغش ماند به دلشان!

 

ماه هاست که دیگر از  بازار بورس سبزی که قند در دل سهامدارانش آب می کرد خبری نیست و قرمزی ممتد این تابلو، به رنگ خون دل مردمی شده که به هزاران امید و آرزو اندک سرمایه شان را به این بازار آوردند و اینک در میان زیان هنگفت، مستاصل به تدابیر دولت چشم دوخته اند. تدابیری که تاکنون فقط وعده شان را از زبان مسئولان شنیده اند و در عمل سبزی تابلو را در رویا می بینند.

 

بر اساس نظر اقتصاددانان، بازار بورس یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری برای مردم است زیرا که این بازار بر خلاف بازارهای ارز، سکه و طلا مستقیما برروی تولید ملی اثر می گذارد به این ترتیب نه تنها برخلاف بازارهای مشابه هم عرض موجب تورم نمی شود بلکه چرخ تولید را در کشور به گردش درمی آورد.

 

در هفته ای که گذشت برخی از سهامداران برای سومین روز متوالی مقابل ساختمان بورس تهران با تجمع گسترده اعتراض خود را به بی تفاوتی این سازمان نسبت به ریزش سهام و از دست رفتن سرمایه هایشان اعلام کردند. این معترضان عموما از سهامداران خرد بودند که به این ترتیب اعتراض خود را نسبت به سیاست‌های دولت در دوران ریزش شاخص کل و بی تفاوتی مسئولان ذی ربط و همچنین عدم اجرای وعده‌های حمایتی در قالب شعارهایی مانند «پول ما رو پس بدید، هر روز بازار همینه» و «مسئول پشت پرده با پول ما چه کرده» بیان کردند.

 

بررسی های اقتصادی نشان می دهد تاکنون قریب به نیمی از شاخص کل ریزش داشته است و شاخص کل از رقمی معادل بیش از دومیلیون به یک میلیون واحد نزدیک شده است و جالب اینجاست که این اتفاق تنها در مدت زمان کمتر از سه ماه اتفاق افتاد! با این اوصاف می توان به جرات اظهار کرد سرمایه اولیه افرادی که در ماههای اخیر وارد این بازار شده اند؛ نصف مقدار اولیه اش شده است.

 

مردم باید همه چیز را به بورس بسپارند

 

اواسط مردادماه رئیس‌ جمهوری گفت: با شرایطی که بورس نشان می‌دهد اوضاع بهتر خواهد شد؛ مردم باید همه چیز را به بورس بسپارند. با شرایطی که بورس دارد صندوق‌های ما می‌تواند فعال‌تر شوند. بخش دولتی به تدریج بعد از سرمایه گذاری و به ثمر رساندن باید کم کم کنار برود و صاحب سهام باشد و این برای آینده فعالیت آنها ثمر بخش تر است.

 

چند روز بعد نیز در خصوص عرضه اولیه سهام دولت در بورس روحانی نوید داد: عرضه اولیه متنوع و سودآور در بورس ادامه دار خواهد بود.

 

با اعلام این خبر صندوقی متشکل از سهام تعدادی از پتروشیمی ها با تخفیف ۳۰ درصد به صورت پذیره نویسی به مردم عرضه شد که تاکنون نه تنها این صندوق قابلیت معامله نیافته بلکه پیش از ورد به معامله، نزدیک به ۳۰ درصد افت قیمت داشته است. بنابراین اگر دولت چاره ای نیاندیشد سهامداران در همین ابتدای کار یک سوم از مبلغ اولیه سرمایه گذاری شان را که از سوی دولت با هدف توزیع ثروت و توانمندسازی اقشار کم درآمد صورت گرفته؛ از دست خواهند داد.

 

در این وضعیت رییس جمهوری تنها شخص دولتی تشویق کننده مردم به ورود در بازار بورس نبود بلکه واعظی رئیس دفتر ریاست جمهوری، ربیعی سخنگو دولت، وزیر اقتصاد، رئیس سازمان بورس، مدیرعامل فرابورس نیز هر کدام به نحوی بر ورود مردم به بازار بورس و تشویق به ماندن در این بازار اصرار ورزیدند؛ اما تمام وعده های مسئولان یکی پس از دیگری محقق نشدند تا اینکه سهامداران تنها چاره کار را تجمع و فریاد در خیابان دیدند.

 

درست دو هفته پس از سخنان رئیس جمهوری در خصوص دعوت گسترده مردم به بازار بورس و ابتدای شهریورماه، واعظی در میانه ریزش شاخص کل به سهامداران اطمینان داده بود که به زودی و در محدوده ۱۶۰۰-۱۷۰۰ هزار واحدی بازار بورس به روند رشد پیشین اش بازخواهد گشت اما این حمایت نه تنها محقق نشد بلکه بعدها به محدوده مقاومت واعظی برای شاخص کل تبدیل شد!

 

دست دولت در ریزش بازار بورس در کار بوده است

 

یکی از سهامداران بورس در گفتگو با تابا با انتقاد صریح از سیاست های دولت گفت: ماه هاست دولت مجوز تامین اعتبارات صندوق تثبیت بازار را خبری کرده و هر روز مسئولان بازار بورس از ورود یک درصد از صندوق توسعه ملی برای جلوگیری از افت بیشتر شاخص کل صحبت می کنند اما هرگز تاکنون این وعده محقق نشده است.

 

محمدپور گفت: من به عنوان یک سهامدار حقیقی خُرد شکی ندارم که دست دولت در ریزش بازار بورس در کار بوده است زیرا که اخیرا وزیر اقتصاد از تامین کسری بودجه دولت از بازار بورس خبر داد و این یعنی مداخله دولت در بازار.

 

وی ادامه داد: اگر این ریزش تاریخی را اصلاح تکنیکال شاخص کل بدانیم؛ پس چرا باید تمامی نمادهای بورس هفته ها زیان ده باشند و ذره ذره سرمایه های مردم آب برود؟ فرض را بگیریم به خاطر افزایش قیمت دلار، صنایع خودروسازی زیان ده شوند یا به خاطر شیوع بیماری کرونا صنعت هتلداری خسارت ببیند؛ پس چرا در این میان صنایع فولادی و پتروشیمی که صادر می شوند با افزایش قیمت دلار بازهم زیان ده هستند یا صنایع داروسازی همگی هفته ها با رشد منفی روبرو هستند!

 

این سهامدار خاطرنشان کرد: با افزایش قیمت دلار شاهد سقوط سهام خودروسازها بودیم و اکنون پس از مشخص شدن انتخابات امریکا و کاهش نسبی قیمت دلار بازهم سهام خودروسازها در حال سقوط است در حالی که در کمترین قیمت سال جاری به سرمی برند بنابراین به نظر می رسد بازار بورس از سوی مسئولان مربوطه رها شده و هیچ حمایتی در این زمینه صورت نمی گیرد.

 

کدهای حقوقی با سرمایه های مردم بازی کردند

 

یک نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد نسبت به سیاستهای دولت در قبال دعوت بدون پیش نیازهای لازم بازار بورس تاکید کرد: دولتمردان مردم را بدون اینکه تخصص و تجربه را لازم برشمردند؛ به مشارکت در بازار بورس ترغیب و تشویق کردند و این تصمیم بسیار غلطی بود.

 

مجتبی یوسفی ادامه داد: دولت می بایست با تعیین سطح ریسک در بازار سرمایه، مردم را نسبت به سطوح مختلف مخاطره در هر سهام آگاه می کرد. در بحث صندوق های ETF نیز شفافیت های لازم و صلاحیت ها بررسی نشد علاوه بر این در برخی از بازارها چند کد حقوقی با تشکیل صف های خرید و فروش سهام، موجب کاهش یا افزایش کاذب قیمت سهام می شدند و با زیان مردم اینها به سودهای کلان دست یافتند.

 

نماینده مردم اهواز تصریح کرد: عرضه اولیه سهام باید برای شرکت هایی که اولین بار در بازار وارد می شوند تدارک دیده می شود که کمکی است به تامین منابع مالی این شرکت ها، ولی در واقعیت عرضه اولیه ای صورت نگرفت بلکه شرکتهای دولتی یا نیمه دولتی که زیرمجموعه شان شرکتهای هلدینگ داشتند دوباره به اسم عرضه اولیه به مردم فروخته شدند!

 

وی تصریح کرد: مردادماه ناهماهنگی های میان وزارتخانه ها نفت و اقتصاد را شاهد بودیم که شروع ریزش بازار بورس و از بین رفتن سرمایه های مردم از آنجا کلید خورد. دولت با مکانیزم هایی مانند صندوق تثبیت و ضمانت در بورس می توانست جلوی نواسانات هیجانی را بگیرد. در حال حاضر سوء مدیریت مدیران بازار بورس کاملا مشهود است زیرا ایشان تجربه لازم را ندارند و باعث شدند سرمایه های ۷۰ درصد مشارکت کنندگان در بازار سرمایه که سهامداران خُرد با میانگین ۱۰ میلیون تومان سرمایه بودند؛ از دست برود.

 

 

یوسفی اظهار کرد: مردم ضروریات خودشان را فروختند و برای جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی و مقابله با تورم سرمایه شان را وارد بازار بورس کردند تا از این راه داشته های شان به دلیل کاهش ارزش پول ملی از بین نرود ولی متاسفانه دارایی شان را از دست رفت.

 

وی گفت: ما به دلیل فقدان شفافیت لازم با اوراق سلف نفتی مخالف کردیم و جلوی کار را همان زمان گرفتیم اینک هم معتقد هستم شفافیت لازم در بازار بورس توسط دولت به وجود نیامده است. باید کارگزاران بورس کاملا شناخته شده باشند در تا این میان دلالی مدرن در بازار رخ ندهد.

 

عضو مجمع نمایندگان خوزستان با بیان اینکه هماهنگی های لازم میان وزراء برای جبران خسارات وارد شده به مردم وجود ندارد؛ تصریح کرد: وزراء می بایست با ایجاد صندوق های جذاب سرمایه گذاری پیش زمینه جبران خسارات وارده به مردم را تدارک ببینند تا ضرر مردم با ثبات بازار و بهبود روند رشد  پیشین بازگردد.

 

این نماینده منتقد در پاسخ به این سوال که اگر دولت به پیشنهادات مجلس مبنی بر جبران زیان سهامداران توجه نکند مجلس چه راهکاری اتخاذ خواهد کرد؛ گفت: ظرفیت های قانونی مجلس در این راه دیده شده است و اخیرا ما وزیر اقتصاد را به مجلس آورده و تذکرات لازم به وی داده ایم و این تذکرات ادامه دار خواهند بود.

 

مجتبی یوسفی تاکید کرد: اگر به جمعبندی لازم برسیم ممکن است بحث تحقیق و تفحص از سازمان بورس کلید بخورد. اگر پیشنهادات ما اجرایی نشود و ضرر مردم با عرضه های سودده جبران نشود طرح استیضاح وزیر اقتصاد کلید خواهد خورد. از مردم خواهش می کنم با اطلاعات کامل وارد بازار بورس شوند. من همیشه در مصاحبه های خودم تاکید کرده ام چنین روزهای سختی پیش خواهد آمد و بورس به چالش کشیده خواهد شد اما عده ای ما را به بدبینی متهم کردند.

 

ابرثروتمندان سیاست های پولی و مالی دولت را منحرف می کنند

 

یک اقتصاددان با اشاره به کسری بودجه دولت گفت: به دلیل قطع صدور نفت دولت مجبور شد از طرق مختلف هزینه های خود را جبران کند. در این راه ابتدا دولت به اخذ مالیات رو آورد و سپس اوراق بدهی فروخت ولی بازهم نتوانست کسری هزینه های جاری خود را جبران کند از اینرو به فروش اموال و دارایی هایش رو آورد.

 

دکتر مرتضی افقه افزود: فروش شرکت های زیر مجموعه شستا نیز به همین ترتیب صورت گرفت و مسیر فروش این اموال از راه بازار بورس صورت پذیرفت. در شرایط عادی مردم یا پولشان را در بانک می گذارند و یا اوراق قرضه می خرند. اما در کشور ما به دلیل تغییر مکرر قیمت کالا و تورم لجام گسیخته بازار خرید و فروش ارز و طلا برای برخی سوداگران سرشار از سود می باشد.

 

 

وی با انتقاد از وضعیت اقتصادی کشور خاطر نشان کرد: به دلیل بی تدبیری های گذشته افرادی در کشور به رانت هایی رسیده اند که به لحاظ قدرت و ثروت همپایه دولت هستند و می توانند سیاست های دولت را خنثی نمایند. ما می دانیم دولت برای کنترل بازار و قیمت عواملی اثرگذاری مانند تورم و نرخ ارز از سیاست های پولی و مالی استفاده می کند اما ابرثروتمندانی در کشور وجود دارند که به راحتی قادرند این سیاست ها را از مسیر خودشان منحرف کنند.

 

استاد دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: برای اثبات این ادعا می توان به بازار خودرو، ارز و مسکن رجوع کرد و متغیرهای اقتصادی که سرشار از دخالت ثروتمندان و مافیای این بازارهاست را مشاهده کرد. شایعاتی وجود دارد که این ثروتمندان و صاحبان قدرت در بازار بورس نیز اثرگذار هستند.

 

افقه بورس را یکی از مسیرهای مهم سرمایه گذاری برشمرد و اظهار کرد: در شرایط عادی یکی از راه های خوب برای سرمایه گذاری بازار بورس است زیرا که سرمایه های خُرد مردم را به سمت تولید هدایت می کند بنابراین تشویق به ورود به بورس می تواند امری منطقی تلقی شود. اما در ایران ورود در بورس به دلیل دخالت های ابرثروتمندان و رفتارهای غیرعلمی و پیش بینی نشده دشوار است و به دلیل عدم اعتماد سرمایه گذاران حتی با روش های علمی نیز این بازار قابل پیش بینی نیست.

 

بورس برای بورس بازهاست و نه مردم عادی

 

وی گفت: ورود گسترده مردم به بازار بورس صرفا به دلیل دعوت دولت صورت نگرفت و توزیع سهام عدالت در بورس یکی از دلیل ورود توده های مردمی که اصلا نمی دانستند بورس چیست به این بازار شد و شاهد بودیم که شاخص ها در بدو ورود همین سهام افزایش شدید داشت. مردم با چشم و هم چشمی ها دیدند که اطرافیانشان با ورود در بازار بورس سرمایه هایشان در مدت زمان کوتاهی چندین برابر شد و همین به ترغیب و فراگیری بورس در میان خانواده ها کمک کرد.

 

این عضو هیات علمی با یادآوری هشدارها خاطرنشان کرد: حین ورود گسترده عموم مردم، کارشناسان زیادی از جمله من، به هوشیاری در معاملات تاکید کردیم و هشدار دادیم که افزایش شاخص کل بازار بورس غیرعادی و نگران کننده است و با افزایش رشد اقتصادی کشور همخوانی ندارد. ماهیت بورس اتصال به تولید است و افرادی که وارد بورس می شوند علاوه بر آشنایی کامل با نحوه فعالیت بورس می بایست با توان تولیدی نمادها آشنایی داشته باشند و به اصطلاح بورس برای بورس بازهاست و نه مردم عادی!

 

این اقتصاددان دولت را موظف به تامین امنیت مالی بازار دانست و عنوان کرد: به طور کلی حاکمیت در قبال تمام نهادهای کشور مسئول است و نه تنها بازار بورس بلکه تمام بانک ها به پشتوانه بانک مرکزی و دولت برای مردم مکانی مطمئن برای سرمایه گذاری هستند؛ بنابراین بازار بورس نیز می بایست محلی امن برای سرمایه گذارانش باشد و دولت ضمانت های لازم را به مردم بدهد که البته این به معنی این نیست که دولت هرجا که سرمایه گذاری زیان دید درصدد جبران آن برآید بلکه اینکه بورس شفافیت داشته باشد و در آن تقلب رخ ندهد را باید دولت ضمانت بدهد.

 

افقه با انتقاد از رویه دولتمردان در قبال انتشار اخبار مربوط به بازار بورس گفت: اگر روحانی مردم را به بورس دعوت کرد ما می گوییم به او مشاوره داده اند؛ ولی واعظی رییس دفتر ایشان که هیچ تخصصی در این زمینه ندارد چرا باید نظر تخصصی بدهد و مردم را با ضمانت حمایت دولت گمراه نماید؟ به هرحال دولت در شرایط جاری بورس ضامن است اما نه پولی دارد که این حجم زیان مردم را تامین کند و نه باید این روش جبران خسارات مردم را به روال همیشگی تبدیل کند!

 

روحانی استعفا بدهد

 

وی در خصوص اثر انتخابات امریکا در بازار بورس ایران تصریح کرد: بورس مثل بازارهای دیگر به دو عامل وضع موجود و خوشبینی یا بدبینی نسبت به آینده بستگی دارد. انتخابات امریکا هم به دلیل پیش بینی عده ای از سیاسیون خصوصا مخالفین برجام تحلیل می شود اما به طور کلی به ما ارتباطی ندارند. کاهش قیمت ارز و طلا پس از اعلام پیروزی بایدن در انتخابات امریکا ناشی از انتظارات بود ولی به صورت واقعی اتفاق خاصی رخ نداد و مردم حس کردند در آینده ارز به دلیل بازگشت بایدن به برجام به وفور وارد می شود و موجب ریزش قیمت آن خواهد شد.

 

افقه افزود: توده مردم نسبت به بازار بورس بی اعتماد شده اند و دیگر به این سادگی به بازار بورس بازنخواهند گشت و دلیل ریزش ادامه دار شاخص کل نیز همین بی اعتمادی است. اقتصاد کشور ما به شدت تابع سیاست است و تا تحریم ها برداشته نشوند نه می توان به بازار بورس و رشد واقعی آن امید داشت و نه به کاهش قیمت ارز و اگر در میان مدت تحریم ها کاهش یابند به صورت آهسته طی یکی دو سال با بازگشت شاخص کل خسارات مردم جبران خواهند شد و مطمنا این بازگشت شاخص مانند قبل شارپی نخواهد بود.

 

این اقتصاددان در پایان تصریح کرد: ما معتاد به فروش نفت و معتاد به ورود یکسری از کالاها هستیم تا بتوانیم واحدهای اقتصادی مان را راه اندازی کنیم بنابراین به شدت به روابط سیاسی و اقتصادی با سایر کشورها خصوصا با کشورهای پیشرفته نیازمندیم. اما عده ای به صورت نابالغانه ای منافع گروهی را بر منافع ملی ترجیح می دهند. تبلیغات منفی رقبای روحانی صرف نظر از تایید عملکرد رییس جمهوری عرصه را به تصمیمات حساس تنگ کرده است و من توصیه ام این است در این شرایط روحانی استعفا بدهد و ادامه کار را به رقیبانش بسپارد تا بیش از این این منافع مردم از بین نرود.

 

 

لینک کوتاه : https://tabakhabar.ir/?p=91161

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.