دفاع فرماندار آبادان از عملکرد تقریبا هیچ منطقه آزاد اروند
  • امروز : پنج شنبه - ۳ تیر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 15 - ذو القعدة - 1442
  • برابر با : Thursday - 24 June - 2021
0

دفاع فرماندار آبادان از عملکرد تقریبا هیچ منطقه آزاد اروند

  • کد خبر : 19503
  • 10 دسامبر 2017 - 22:05
دفاع فرماندار آبادان از عملکرد تقریبا هیچ منطقه آزاد اروند

آنچه که غالب مردم از آن شاکی هستند افزایش قیمت زمین و مسکن به واسطه نام بلند بالای منطقه آزاد اقتصادی و در عوض دستاورد تقریبا هیچ این منطقه بر معیشت مردم بوده است.   فرماندار آبادان روز گذشته در گفتگو با یکی از خبرگزاری های استان خوزستان پرده از خدمات شایان منطقه آزاد اروند […]

آنچه که غالب مردم از آن شاکی هستند افزایش قیمت زمین و مسکن به واسطه نام بلند بالای منطقه آزاد اقتصادی و در عوض دستاورد تقریبا هیچ این منطقه بر معیشت مردم بوده است.

 

فرماندار آبادان روز گذشته در گفتگو با یکی از خبرگزاری های استان خوزستان پرده از خدمات شایان منطقه آزاد اروند برداشته و جلوه های خدمت این منطقه اقتصادی را برای مردم محروم آبادان و خرمشهر نمایان ساخته است.

 

عزیزالله شهبازی با اشاره به عملکرد این منطقه اقتصادی، گفته است: «منطقه آزاد اروند با فراهم کردن شرایط، کمک شایانی به شهرستان آبادان کرده تا بخشی از جمعیت این شهرستان که مهاجرت کرده بودند؛ مجددا به آبادان بازگردند».

 

بر این اساس بایستی به جِد از فرماندار محترم و مطلع آبادان درخواست نماییم که با ارایه آمار مستدل به اثبات ادعای خود نسبت به ورود مهاجران به موطن بپردازد؛ زیرا یک مدیر بلند پایه در شهرستان نمی تواند بدون اسناد معتبر، سخنی رسمی را در تریبونی عمومی به میان آورده باشد.

 

اما بیاییم فرض را بر این بگذاریم که برخی به خاطر فقر و جستجوی کار، همچنین در مقابل اش برخی به علت ثروت وافر و تمایل به امکانات بیشتر به شهرهای پرجمعیت تر یا تهران ترک وطن کرده باشند؛ فرماندار محترم شهرستان آبادان دقیقا بگوید که کدام نوع خدمت به قشر اول و کدام خدمات به متمولین (دسته دوم) باعث بازگشت این جمعیت به موطن اصلی شان شده است.

 

نارضایتی مردم بومی از گرانی ها

 

آنچنان که منابع محلی و مردم کوچه و بازار به خبرنگار تابا گفته اند، هیچ نقطه ملموسی در تغییر روند اقتصاد شهرهای آبادان و خرمشهر مشاهده نشده و آنچه که غالب مردم از آن شاکی هستند افزایش قیمت زمین و مسکن به واسطه نام بلند بالای منطقه آزاد اقتصادی و در عوض دستاورد تقریبا هیچ این منطقه بر معیشت مردم بوده است.

 

فرماندار محترم آبادان بحث ورود ماشین‌های لوکس در منطقه آزاد اروند و سپس در خوزستان را باعث به وجود آمدن بارقه‌های امید در دل بسیاری از مردم دانسته و گفته است: «بخشی از جمعیت آبادان که مهاجرت کرده بودند، به خاطر خودروهای اروندی مجددا به آبادان بازگشته اند!».

 

هر چقدر تحلیل کردیم و با خود کلنجار رفتیم، متوجه بارقه های امید و خیر خودروهای اروندی برای مردم منطقه نشدیم. بازهم بازگردیم به مثال غنی و فقیر مهاجرت کرده از آبادان، غنی را حاجتی به خودرو زندانی در مرزهای خوزستان نیست و فقیر بخت برگشته هم که تکلیفش معلوم است و پای پیاده نیز درمانش؛ باقی می ماند بخشی از قشر متوسط که اکنون با فروکش کردن تب سوار شدن بر خودروهای لوکس تازه متوجه شده اند چه کلاهی بر سرشان رفته و صرفا مالک همان قاقالی لی کودکی شده اند که صرفا باید با آن درون حیاط خانه گشت زد و نه فراتر!

 

از سوی دیگر در منظر اقتصاد کلان هر درس خوانده ای می داند که نعمت و بارقه های امید در جای دیگری خود را به صورت واقعی نشان می دهد؛ زیرا که خودرهای اروندی باعث خروج ارز از کشور و به وجود آمدن بازاری پویا برای خودروسازان  کره ای شده است؛ فلذا آقای فرماندار لازم است فرمول جدیدی را که در اقتصاد به نام «خروج ارز از منطقه و رونق اقتصادی آن» که به تازگی کشف شده را برای رسانه ها و مردم بیان کند تا بلکه جهالت ما رفع شود.

 

آیا مشکل اقتصاد خوزستان با چهارتا ماشین به ظاهر لوکس حل می شود؟

 

هفته گذشته دکتر سیدمرتضی افقه اقتصاددان برجسته خوزستانی در گفتگو با پایگاه خبری تابا گفته بود: «من در همان برهه تشکیل منطقه آزاد اروند به استاندار وقت گفتم این کارها خنده دار است زیرا که من موفقیتی در آن نمی بینم. آیا منطقه آزاد هدفش این بود که برای سرگرمی مردم خودروهای خارجی را با ده ها محدودیت در اختیار مردم قرار دهد؟ آیا مشکل اقتصاد خوزستان با چهارتا ماشین به ظاهر لوکس حل می شود؟».

 

از سویی دیگر ترویج فرهنگ لاکچری به واسطه خودروهای گران قیمت که در محلات فقیر درون چاله چوله های آسفالت فرسوده جولان می دهند نتوانسته مشکلی از صدها مشکل مردم ستم دیده خرمشهر و آبادان مرتفع کند بلکه مصداق بازر جیب خالی و پز عالی ست.

 

فرماندار شهرستان آبادان به نکات مثبتی هم اشاره داشته و گفته است: همه مدارس آبادان و خرمشهر در بحث تجهیز خود از تسهیلات منطقه آزاد اروند استفاده می‌کنند. بهسازی و اجرای طرح‌های هادی روستاهای آبادان و خرمشهر نیز با قراردادی که میان بنیاد مسکن و منطقه آزاد اروند منعقد شده در حال انجام است.

 

هزینه برای مردم از جیب مردم افتخار نیست

 

بحث توجه منطقه اقتصادی اروند به زیرساخت های استان خوزستان بسیار قابل تقدیر است اما آنچه که نباید از آن قافل بود ذکر این نکته است که درآمد منطقه آزاد اروند عمدتا از ورود کالای خارجی و به وجود آمدن بازارهای مطلوب برای کشورهای جنوب شرق آسیا تامین می شود.

 

لاجرم هزینه های پرداخت شده برای تعمیر و بازسازی زیرساخت ها عمدتا از جیب همین مردم محروم منطقه، عوارض خودروهای لوکس و یا زوار اربعین اخذ شده است.

 

 از این رو نمی شود این سرمایه ها را نتیجه فضای پویای اقتصادی منطقه دانست زیرا که اساسا نقشه راهی که بر اساس آن مناطق آزاد به وجود آمده به گونه ای است که با جذب تکنولوژی و سرمایه خارجی، تسهیل سرمایه گذاری و صادارت کالا قادر باشد بنیان اقتصاد منطقه را زیر رو کرده و یکی از صدها جلوه رونق اقتصادی اش این باشد که کل مدارس استان را تخریب و از نو با امکانات مدرن بسازد و قص علی هذا..

 

وعده های سرخرمن بهبود معیشت مردم منطقه

 

در ادامه شهبازی با بیان این‌که طرح‌های منطقه آزاد اروند عمدتا طرح‌های زمانبری هستند، گفته است: همه طرح‌هایی که در منطقه آزاد اروند در حال اجراست طرح‌هایی زمان‌بر هستند و بالای ۱۰ سال پاسخگو خواهند بود».

 

بایستی اذعان کرد آنگونه که به صورت دقیق و شفاف تاریخچه مناطق آزاد نشان داده غایت نتیجه فعالیت این مناطق مهاجرت بومیان و سرمایه گذاری ثروتمندان مرکز نشین برای واردات کالای بنجل خارجی است به صورت نمونه می توان به فقر مفرط بومیان مناطق آزاد قدیمی تراشاره نمود.

 

اکنون که دوازده سال از عمر منطقه آزاد اروند می گذرد و قرار است طی دهه های آینده طرح های آن به سرانجام برسند سخن موکول کردن انتفاع منطقه آزاد اروند برای آینده بیشتر به وعده های سرخرمن شبیه است زیرا که بسیاری از کشورهای دنیا که تمامی زیرساختهای خود را در جنگ جهانی دوم از دست داده بودند؛ از جمله آلمان یا حتی ژاپن در کمتر از یک دهه مجددا به حالت اول بازگشتند.

 

جذب سرمایه علاج واقعی اقتصاد نحیف منطقه

 

اما باید تصریح داشت که نق زدن ها بدون اشاره به پیشنهادات، کاری را از پیش نخواهد برد؛ از این رو بایستی مدیران استان و به تبع آنها مردم شهرستان های جنوبی خوزستان تا حد غایت روحیه مطالبه گری خود را پرورش دهند و به ظواهر خشنود نباشند زیرا که تا جایی که به عنوان یک رسانه مطلع هستیم، توسط مسئولان منطقه آزاد اروند به مدیران استان و خواسته هایشان وقعی نهاده نمی شود و به دلیل موقعیت تقریبا ملی این مناطق کمتر جوابگوی خواسته های مسئولان منطقه هستند و همین نکته نیز موجبات تعجب از رضایت از عملکرد منطقه آزاد اروند در سخنان فرماندار محترم آبادان شده است.

 

از سویی در بحث مناطق آزاد صراحتا تسریع در انجام امور زیربنایی، عمران و آبادانی، رشد و توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری و افزایش درآمد عمومی، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار کار و کالا، حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه‌ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی و ارائه خدمات عمومی به عنوان وظایف اشاره شده و به وضوح می بینیم که وظایف این مناطق با واژه «تسریع» آغاز شده در صورتی که با تعارضی عجیب، از سوی فرماندار آبادان کسب منافع به دوره های بالای ده سال ارجاع شده اند.

 

اگر قرار بر تغییر مستقیم معیشت مردم منطقه باشد بایستی به توان جذب مدیران منطقه آزاد اروند از سرمایه های خارجی اشاره کرد که نه تنها شاه کلید توسعه شهرهای جنوبی خواهد بود بلکه از این راه می توان جوانان بیکار کلانشهر اهواز را نیز سامان بخشد. در آینده نزدیک نیز بیشتر به نقش منطقه آزاد اروند در اقتصاد خوزستان خواهیم پرداخت.

 

 

لینک کوتاه : https://tabakhabar.ir/?p=19503

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.