مروری بر پارک های بانوان شهر اهواز
  • امروز : سه شنبه - ۲۵ خرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : 6 - ذو القعدة - 1442
  • برابر با : Tuesday - 15 June - 2021
1

مروری بر پارک های بانوان شهر اهواز

  • کد خبر : 100222
  • 27 می 2021 - 21:55
مروری بر پارک های بانوان شهر اهواز

معصومه منصوری – در شهر اهواز با وجود داشتن زمین های بسیار و پتانسیل های زیاد فضاهای تفریحی زیادی وجود ندارد. در این میان وجود بعضی از  فضاهای شهری با توجه به اثرگذاری آنها و ایجاد نشاط اهمیت خاصی دارند. یکی از این فضاهای حائز اهمیت راه اندازی پارکی ویژه بانوان است. پارکی که در […]

معصومه منصوری – در شهر اهواز با وجود داشتن زمین های بسیار و پتانسیل های زیاد فضاهای تفریحی زیادی وجود ندارد. در این میان وجود بعضی از  فضاهای شهری با توجه به اثرگذاری آنها و ایجاد نشاط اهمیت خاصی دارند.

یکی از این فضاهای حائز اهمیت راه اندازی پارکی ویژه بانوان است. پارکی که در آن بانوان براحتی و با آرامش به ورزش و تخلیه هیجانات خود بپردازند.
در حقیقت پارک ویژه بانوان فضایی است که در آن زنان و دختران بتوانند با لباس مناسب به ورزش و تفریح بپردازند.

با توجه به اینکه زن در  تحکیم خانواده نقش مهمی دارد اگر دچار آسیب‌های روحی و جسمی شود خانواده نیز تحت تاثیر آن آسیب‌ها قرار می‌گیرد. باتوجه به نظر روانشناسان برای ارتقای سلامت بانوان جامعه وجود پارک بانوان اهمیت بالایی دارد و نباید امری بیهوده تلقی شود. پارک بانوان باید دارای ویژگی‌هایی از قبیل رعایت امنیت اجتماعی، مشرف نبودن ساختمان‌های اطراف به پارک، وجود حراست، محصور بودن و همچنین داشتن تجهیزات لازم و مناسب ورزشی و تفریحی بانوان باشد.

لذا اگر فضای این ویژگی‌ها را دارا نباشد برای بانوان نیست. در شهر اهواز دو پارک تحت عنوان پارک های بانوان در نظر گرفته شده است. پارک اول در سال ۹۳دربخشی از پارک جنگلی شهروند که در شمال شهر قرار دارد احداث شده است. پارک دیگردر سال ۹۵ به مساحت پنج هکتار و در سال ۹۳ در جاده گلستان (منطقه ۴ شهرداری) افتتاح شد. متاسفانه این پارک هیچگاه مورد بهره‌برداری قرار نگرفت.

علی رغم اینکه معاون فرهنگی اجتماعی شهردار اهواز در حاشیه بازگشایی این پارک بیان کرد، پارک بانوان شهروند را به عنوان یک تفریحگاه امن به بانوان اهوازی معرفی می‌کنیم. متاسفانه مدت‌هاست که این پارک به دلایل مختلف به بهره برداری نرسیده است‌. هرچند این مجموعه حداقل سه یا چهار بار افتتاح شده اما در این مدت به دلیل مشکلاتی برقی راه‌اندازی نشده بود.

در گذشته برای اینکه هر چه زودتر این پارک بازگشایی و از فضای آن استفاده شود، تصمیم گرفته شد با همان امکانات فعلی پارک افتتاح شود اما رفع نواقصی همچون رنگ آمیزی، خرید مبلمان و گلکاری و زیباسازی نیز از الزامات این پارک است. پارک بانوان مقرر بود بطور کاملا اختصاصی برای بانوان در نظر گرفته شود، به این معنا که وقتی خانمی وارد پارک می‌شود به لحاظ امنیت اخلاقی بتواند مثل خانه خود (البته با رعایت برخی موازین) راحت باشد و ورزش و تفریح کند.

وعلاوه بر ورزش و تفریح در فضای عمومی، این مکان به عنوان یک مکان فرهنگی، ورزشی، اجتماعی برای برپایی همایش‌ها و رویدادهای مربوط به بانوان شهر تبدیل شود. یکی از دلایلی که پارک بانوان شهروند امکان فعالیت در زمان تاریکی هوا ندارد، طبق بررسی های بعمل آمده یکی از مشکلات این پارک عدم اعطای مجوز احداث پست برق در این پارک است. که طبق نظر مسئولین سازمان آب وبرق بنا به دلیل قرار گرفتن این پارک در حریم رودخانه کارون اعطای مجوز میسر نیست.

همانطور که پیشتر گفته شد در شهر اهواز ۲ پارک ویژه بانوان پیش‌بینی شده است پارک دیگر، تقریبا در مرکز شهر اهواز، جانمایی شده که در مرحله ارزیابی و طراحی است؛ این پارک مشکلات پارک شهروند و پارک گلستان را نخواهد داشت. در مورد تعطیلی پارک بانوان گلستان اهواز طبق تحقیقات بعمل آمده مشخص گردید این پارک در زمان راه‌اندازی، کارشناسی نشده و ساختمان‌های اطراف دولتی و مسکونی اطراف، بر آن اشراف داشتند، به همین دلیل وضعیت نامطلوبی داشته اما قرار شده که به عنوان یک مجموعه تفریحی ورزشی خانواده در نوروز سال قبل بازگشایی شود.ولی تا کنون این مهم تحقق نیافته است.

افتتاح این پارک ها فرصت مناسبی است برای برنامه ورزش صبحگاهی در صورت راه اندازی پارک بانوان هم فضایی امن و راحت برای فعالیت بانوان ایجاد خواهد شد ونیز پارک‌های بانوان می‌توانند برای تنوع و سرگرمی، آموزش و افزایش آگاهی و سلامتی بانوان مورد استفاده قرار گیرند و با توجه به محصور بودن این فضاها، زنان می‌توانند با پوشش راحت‌تری تردد و ورزش کنند.

اگر چه دسترسی به پارک بانوان برای بخش‌های دیگر شهر اهواز ممکن است کمی دشوار باشد اما حضور زنان و استقبال از این پارک می‌تواند زمینه را برای ساخت پارک‌های بانوان در مناطق دیگر شهر اهواز فراهم کند.

بر اساس سطور قبل با وجود افتتاح چند باره پارک، امکان استفاده از این محیط تفریحی برای بانوان وجود ندارد. پارک بانوان شهروند (به عنوان جزیی از پارک جنگلی شهروند) در منطقه سه شهرداری اهواز با مساحت ۵.۸ هکتار در سال ۹۵ به بهره برداری رسید اما این محل نیز هیچوقت مورد استفاده قرار نگرفت.

از دیگر معضلات پارک بانوان گلستان ورود حیوانات (از جمله گاومیش) به محیط پارک بانوان است که همین موارد موجب شده تا در حال حاضر با گذشت ۷سال از افتتاح نخستین پارک ویژه بانوان و گذشت ۵ سال از افتتاح دومین پارک بانوان این پارک‌ها به دلیل همخوانی نداشتن با استانداردهای لازم غیرقابل استفاده باشند.

حال این سوال مطرح می‌شود آیا کلانشهر اهواز هیچ مکان استانداردی برای وجود پارک بانوان ندارد یا عدم تکمیل پارک گلستان و شهروند نتیجه کوتاهی و بی‌اهمیت شمردن مسئولان مربوطه در این حوزه است.یکی از عوامل موثر بر شادابی شهروندان که به شادابی شهر نیز ختم خواهد شد، پرداختن به اوقات فراغت بانوان است شهرداری ها نیز بعنوان یکی از نهاد های خدمت رسان در کنار سایر نهاد های فرهنگی شهر باید به امر اوقات فراغت بانوان اهمیت دهد ونیز می باید پارک‌های بانوان را با موضوعیت بانوان طراحی کند.

پارک‌های بانوان کلانشهر اهواز شرایط مناسبی برای پارک بانوان بودن، ندارند. عمده هدف احداث پارک های بانوان تفکیک جنسیت نیست بلکه هدف از داشتن پارک بانوان این است که دختران و زنان با شرایط مناسب‌تر و راحتری کارهای تفریحی و ورزشی را انجام دهند وشهرداری ها در کنار سایر نهاد های مرتبط زیر مجموعه دولت می بایست فضاهای مناسب و متناسب با شان و منزلت بانوان اهوازی را به مرحله بهره برداری برساند تا علاوه بر گذراندن اوقات فراغت محدودیتی برای ورزش کردن آنها نباشد.

در گذشته بر اساس مطلبی تحت عنوان جانمایی پارک بانوان ایراد دارد مقرر شد پارک بانوان شهروند به بخش خصوصی واگذار می‌شود با توجه به اینکه در پارک بانوان سالن سرپوشیده چند منظوره برای ورزش فوتبال، والیبال و بستکبال وجود دارد بانوان در سانس‌های مختلف در این سالن ورزش کنند.
از دیگر مشکلات پارک های بانوان شهر اهواز هوای گرم فصل بهار و تابستان شهر است که این معضل نیاز به سالن های سر پوشیده وچند منظوره را پر رنگ تر نشان می دهد.

از دیگر معضلات پیش روی پارک بانوان گلستان، اشراف ساختمان‌های همجوار پارک بانوان گلستان به محدوده این پارک است. مشکل مشرف بودن ساختمان‌های مجاور به پارک، باافزایش ارتفاع دیوار ها میسر وممکن است. پارک های بانوان شهر اهواز نیازمند برنامه ریزی اصولی در زمینه بهسازی و تجهیز هستند.

در آخر باید گفت افزایش سهم بانوان از زیرساخت‌های ورزشی اهواز یکی از دغدغه‌های مهم بنده است ودر صورت راهیابی به شورای اسلامیشهر اهوازبا همکاری معاونت فرهنگی شهرداری اهواز نسبت به راه اندازی پارک بانوان و اختصاص برخی زمین های چمن مصنوعی به بانوان اقدام خواهم کرد. که مطمئنا این حرکت کمک شایانی به ورزش همگانی خواهدکرد. در برخی استان ها، پارک هایی به نام شهربانو داریم که بانوان می توانند در این پارک ها فعالیت ورزشی و فرهنگی داشته باشند لذا می توانیم چنین شرایطی را در پارک بانوان اهواز ایجاد کنیم.

طبق تجربه ای که بنده در چند سال حضور در ورزش ادارات کشور داشته ام برخی شهرداری ها در استان های دیگر حامی خوبِ ورزش بانوان هستند، وانشا الله راه اندازی این دو پارک، انگیزه قابل ملاحظه ای را در بانوان شهرداری اهواز بوجود آورد. از دیگر اقدامات موثر در این زمینه کمک به ورزش بانوان در بخش ورزش همگانی است.

در بخش ورزش قهرمانی نیز حمایت شهرداری از ورزشکاران خانم بسیار سرنوشت ساز است. این حمایت موجب می شود تا بانوان ما با دغدغه کمتر خود را برای حضور در رقابت ها آماده کنند و شهرداری را به عنوان حامی کنار خود داشته باشند.

_آمار از سایت تسنیم
_عطف به مطالبی از سایت شهروند
_مراجعه به برخی مصاحبه های سال های گذشته مسیولین شهرداری اهواز

 

لینک کوتاه : https://tabakhabar.ir/?p=100222

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.