میزان استفاده از ماسک در جامعه، ۶۵ تا ۷۰ درصد است
  • امروز : چهارشنبه - ۲۵ فروردین - ۱۴۰۰
  • برابر با : 3 - رمضان - 1442
  • برابر با : Wednesday - 14 April - 2021
1

میزان استفاده از ماسک در جامعه، ۶۵ تا ۷۰ درصد است

  • کد خبر : 85917
  • 05 آگوست 2020 - 18:23
میزان استفاده از ماسک در جامعه، ۶۵ تا ۷۰ درصد است

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به مدیریت بیماری با همکاری مردم و تلاش کادر بهداشت و درمان، گفت: طبق آخرین برآوردها میزان استفاده از ماسک در جامعه، ۶۵ تا ۷۰ درصد است که امیدواریم این وضعیت تداوم یابد. قهرمان شدن سخت نیست اما قهرمان ماندن سخت است. دکتر فرهاد ابول‌نژادیان در […]

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به مدیریت بیماری با همکاری مردم و تلاش کادر بهداشت و درمان، گفت: طبق آخرین برآوردها میزان استفاده از ماسک در جامعه، ۶۵ تا ۷۰ درصد است که امیدواریم این وضعیت تداوم یابد. قهرمان شدن سخت نیست اما قهرمان ماندن سخت است.

دکتر فرهاد ابول‌نژادیان در خصوص چگونگی تعیین وضعیت هر منطقه در بیماری کرونا، اظهار کرد: در حال حاضر شرایط خوبی در خوزستان داریم و آمار بیماران بستری کاهش یافته است و این کاهش آمار با همکاری مردم میسر شده است بنابراین باید اجرای این دستورالعمل‌های بهداشتی تداوم یابد تا شرایط حتی بهتر از این شود.

 

ابول‌نژادیان با اشاره به وضعیت شهرهای خوزستان، ادامه داد: همچنان دو شهر آغاجاری و رامهرمز در وضعیت قرمز هستند و وضعیت بیماران بستری این شهرها بیشتر از خط اعلام شده است اما در سایر شهرها وضعیت بهتری حاکم است. تعدادی از شهرهای خوزستان نیز کاملا بیمار بستری ندارند یا تعداد بیماران بستری بسیار کم است.

 

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز عنوان کرد: در یک برهه زمانی در اهواز، شش بیمارستان به کرونا اختصاص داده شد اما اکنون صرفا در بیمارستان رازی پذیرای بیمار مبتلا به کرونا هستیم و بنابراین مردم به بیمارستان‌های دیگر مراجعه نکنند. در بیمارستان سینا نیز صرفا حدود هشت بیمار در ICU و در بیمارستان فاطمه‌الزهرا(س) نیز دو بیمار در بخش‌های عادی و هفت بیمار در بخش ویژه بستری هستند.

 

وی افزود: در حال حاضر مجموع بیماران بستری در بیمارستان رازی اهواز نیز دوسوم ظرفیت بیمارستان را اشغال کرده‌اند.

 

ابول‌نژادیان با بیان اینکه در حال حاضر در بیمارستان‌های آیت‌الله طالقانی و شهید منفرد نیاکی اهواز هیچ بیمار مبتلا به کرونا بستری نیست، بیان کرد: در بیمارستان‌های امیرالمؤمنین(ع)، شهید منفرد نیاکی، فاطمه‌الزهرا(س)، آیت‌الله طالقانی و سینا دیگر بیمار جدید مبتلا به پذیرش نمی‌شود و بیماران مشکوک به کرونا باید تنها به رازی اهواز مراجعه کنند.

 

وی افزود: در شهرهای اطراف اهواز که تک‌بیمارستانی هستند نیز بیمار جدید مبتلا به کرونا پذیرش نمی‌شود و بیماران را به اهواز منتقل می‌کنند. ما با این کار به دنبال افزایش بیمارستان‌های سبز هستیم و می‌خواهیم خاطرجمعی برای مردم ایجاد کنیم زیرا بسیاری از مردم به دلیل ترس از کرونا به بیمارستان‌ مراجعه نمی‌کنند.

 

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: در اعلام خروج خوزستان از وضعیت قرمز و هشدار، آمارسازی نشده است و قصد و نیتی نیز نداشته‌ایم و تحت شرایط خاصی نیز این آمارها اعلام نشده است. اعلام وضعیت هر شهر یا استان بر اساس تعریف‌هایی در خصوص تعداد بیماران بستری به ازای جمعیت، انجام می‌شود.

 

ابول‌نژادیان تصریح کرد: با این حال وضعیت شکننده است؛ اگر مردم فکر کنند با اعلام وضعیت سفید همه چیز تمام شده است و ماسک‌ها را کنار بگذارند، در کمتر از ۱۰ روز بعد شاهد سیر صعودی بیماری خواهیم بود؛ حفظ شرایط موجود منوط به همکاری مردم و خودداری از شرکت در تجمعات و استفاده از ماسک است.

وی افزود: امسال نگرانی ما از همزمانی آنفلوآنزا و کرونا است که می‌تواند بسیار خطرناک باشد. به همین دلیل از هم‌اکنون که وضعیت در خوزستان پایدار شده است، ستاد ویژه‌ای برای تأمین امکانات و تجهیز کردن بیمارستان‌ها برای مقابله با بحران احتمالی کرونا در پاییز تشکیل شده است؛ بسیاری از بیمارستان‌ها دستگاه‌ اکسیژن‌ساز نداشتند که در ایام شیوع کرونا تعدادی دستگاه اکسیژن‌ساز نصب شد و اکنون در حال تکمیل این دستگاه‌ها هستیم. بخش‌ها و ICUها نیز به تهویه‌ تجهیز می‌شوند.

 

ابول‌نژادیان گفت: قبل از کرونا تنها ۲۰۰ تخت ICU در بیمارستان‌های خوزستان وجود داشت که در دوران کرونا، ۱۵۷ تخت ICU دیگر در خوزستان راه‌اندازی شد. خوشبختانه هیچ بیماری پشت در ICU یا پشت درهای بخش‌های عادی نماند. در روزهای اوج کرونا در اوایل تیرماه، ظرفیتی در تخت‌های ICU نداشتیم اما به صورت مستمر ظرفیت ایجاد می‌کردیم.

 

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: از مردم می‌خواهیم در صورتی که مشاهده کنند سازمان، فروشگاه و یا هر مکان دیگری پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند حتما با سامانه ۱۹۰ تماس بگیرند. در روزهای گذشته در ادامه فعالیت‌های قبلی حوزه بهداشت محیط، بسیاری از اماکن اخطار شفاهی یا کتبی دریافت کرده‌اند و برخی مواقع این بازدیدها به پلمب منجر شده است، این کار حتی در یک بانک نیز انجام شده است.

 

وی با اشاره به آخرین آمار شیوع کرونا در خوزستان گفت: بر اساس مصوبه شورای اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، اجازه اعلام آمار را نداریم اما آمار فوتی‌های خوزستان تک‌رقمی است. آخرین تعداد بستری در خوزستان نیز در روز گذشته ۵۰ نفر و روز قبل از آن نیز ۴۱ نفر بوده است.

 

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به کمبود ماسک در خوزستان، تصریح کرد: در دوران شروع بحران، هیچ کارخانه تولید ماسک در خوزستان وجود نداشت و از راه دور ماسک برای پرسنل درمان تهیه می‌کردیم اما اکنون با همت ستاد استانی مدیریت کرونا، دو کارخانه صنعتی در حال تولید ماسک هستند و ماسک به قیمت ۱۴۰۰ تومان در داروخانه‌های منتخب توزیع می‌شود اما تعداد، محدود و کم است.

 

ابول‌نژادیان ادامه داد: اکنون میزان تولید روزانه ماسک در خوزستان حدود ۲۵۰ هزار عدد است که برای جمعیت ۵ میلیون نفری خوزستان کم است بنابراین دو کارخانه دیگر نیز مجوز فعالیت گرفته‌اند. همچنین دو کارخانه تولید پارچه اصلی ماسک در خوزستان راه‌اندازی شده است و از هفته جاری تولید خود را آغاز می‌کنند. این کارخانه‌ها برای ۵۰۰ نفر اشتغال‌زایی داشته‌اند و امیدواریم به زودی شاهد تولید بالای ماسک و دسترسی بیشتر مردم باشیم.

 

وی گفت: کمبود ماسک وجود دارد اما استفاده ۷۰ درصدی به معنی در دسترس بودن ماسک است و باید با شرایط بهتری ماسک در دسترس مردم قرار بگیرد.

 

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به وضعیت ابتلای کادر درمانی خوزستان به کرونا نیز بیان کرد: تعداد زیادی از کادر بهداشتی و درمانی به کرونا مبتلا شدند اما در حوزه دانشگاه علوم پزشکی اهواز، هیچ پزشک یا پرستاری به دلیل کرونا فوت نکرده است. نیروهایی که به کرونا مبتلا شدند اما نیازی به بستری نداشتند، در محلی که برای آن‌ها تعیین کرده‌ایم قرنطینه می‌شدند اما برخی از آن‌ها به دلیل علاقه به خدمت، در بخش‌های ویژه بیماران مبتلابه کرونا نسبت به ارائه خدمت اقدام می‌کردند.

 

لینک کوتاه : https://tabakhabar.ir/?p=85917

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.