همراه و در کنار کشاورزان برای عبور از بحران
  • امروز : یکشنبه - ۱۰ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : 23 - ذو الحجة - 1442
  • برابر با : Sunday - 1 August - 2021
0

همراه و در کنار کشاورزان برای عبور از بحران

  • کد خبر : 102084
  • 02 جولای 2021 - 23:09
همراه و در کنار کشاورزان برای عبور از بحران
آب و برق خوزستان در کنار و پشتیبان مردم و کشاورزان است و هیچگاه روبروی آنها نخواهد بود. آنها خود فرزندان همین دیار بوده و در غم ها و مشکلاتش شریک هستند. با مشارکت و همراهی مانند تمام سال های خشک امکان عبور از این خشکسالی منحصر بفرد میسر خواهد بود.

داریوش بهارلویی – سازمان آب و برق خوزستان به عنوان متولی آب ها و رودخانه های استان در تمامی بحران های آبی به عنوان یکی از مهمترین سازمانهای درگیر و پیشرو در حل بحران از تمامی امکانات خود جهت ساماندهی شرایط بهره می برد.

حال این اتفاقات ناخوشایند در سطح شهر و خارج از وظایف محوله او باشد مانند آب گرفتگی وسیع شهر اهواز یا در سیلاب ها و خشکسالی ها. برخی بحران و چالش های استان بگونه ای است که سازمان های مختلفی در آن نقش و مسئولیت دارند.

همچنین تصمیم گیری درباره مدیریت آن به سبب ابعاد حادثه در سطح استان و گاه ملی گرفته شده و به سازمان ها برای اجرا ابلاغ و تکلیف می گردد.

به طور مثال هیچگاه این سازمان به تنهایی در خصوص محدودیت و یا عدم کشت تصمیم نگرفته و آن را به مردم و کشاورزان شریف استان تحمیل نمی کند.

این یکی از تصورات اشتباهی است که اغلب به این سازمان منتسب دانسته و آن را مقصر می دانند. در حالی که واقعیت آن است این سازمان به منظور بهره بری حداکثری آحاد مردم در شهرها و روستاهای استان وسیع خوزستان به گونه ای مجبور به تقسیم آب است که گاه موجب می شود در برخی مناطق به اجبار کمبودهایی را اعمال نماید.

اولویت بندی و تقسیم آب به شکلی که بیشترین سود و کمترین ضرر ممکن نصیب همه مردم شود ،وظیفه ای است که به عهده این سازمان است. این مجموعه در اقدامات خویش باید تمامی مردم و مناطق استان را در نظر گرفته و به یک یا چند نقطه اکتفا نکند. در حالی که هدف اولش تامین آب شرب است سعی دارد بعد از این اقدام، آب را به ترتیب اولویت به محیط زیست, باغات , کشت های چند ساله و نهایتا کشت های فصلی تخصیص داده و در هر منطقه که امکان همزمان تامین چنین خواسته ای باشد، بدون هر گونه منع و درنگی نسبت به رها کردن آب عمل نماید.

بدیهی است در برخی نقاط به علت کاهش شدید آب همزمان نمی توان تمامی این اهداف را تامین نمود. اما تلاش می شود که هیچ نقطه ای بدون سهم از آب نماند.

آب و برق هیچگاه در برابر مردم نیست بلکه مجبور است از حقوق همه مردم استان در استفاده از آب دفاع نموده و در هر جا که این حق و منافع جمعی در خطر باشد اقدام لازم را به عمل آورد. تقابل برخی با پرسنل این سازمان و درگیری های که پیش می آید در اصل به سبب عدم  اطلاع مردم محلی از شرایط است .این سازمان با آموزش پرسنل و تشویق آنها به درک سختی و تنگناهایی که مردم با آن روبرو هستند ، هیچگاه تمایلی به این برخوردها نداشته و تمام تلاش خویش را می نماید که ضمن درک مشکلات مردم، با راهکارهای مسالمت آمیز همگان را با دشواری امر آشنا نموده و آنان را همراه با خود سازد.

این مجموعه به خوبی از محدودیت ها و مشکلات معیشتی کشاورزان آگاه بوده و درک و اشراف کاملی به آن دارد. بر این مبنا در تمامی طرح ها و برنامه های خود سعی کرده در کاهش فشار مشکلات مردم نقش ایفا نماید .همچنین فراتر از برخی محدودیت های قانونی با ایجاد مشوق ها و انعطاف در همراهی با کشاورزان، تلاشی دو چندان برای عبور از بحران خشکسالی شدید را پیشه خود کرده است.

اگرچه همین حداقل ها نیز گاه از تاب آوری مردم به سبب برخی مشکلات به نظر فزونی گرفته و موجب برخی درگیری ها می شود .میزان آب ورودی به سدهای استان در اختیار این سازمان نبوده و به بارندگی ها ارتباط مستقیم دارد. پس از دو سال کشت وسیع در چهار فصل و استفاده حداکثری از شرایط و همکاری و تامین آب همه جانبه برای کشت توسط این سازمان بر اساس سیاست های ابلاغی در استان ، عدم بارش و کاهش شدید آب ورودی به سدها شرایطی بس دشوار را بوجود آورده است که نیاز است همه با این شرایط همراهی نمایند.

هیچگاه تحمیل شرایط سخت به مردم در استفاده از آب در تمام سال ها سیاست اعمال شده در خوزستان نبوده و فقط در زمانی که موجودی آب کاهش چشمگیر می یابد، این سازمان با اقدامات خود سعی در تعدیل آسیب های کم آبی می نماید.

دو سال گذشته و کشت در تمامی اراضی ممکن گواه همین نگاه و برنامه برای رونق و رفاه مردم و کشاورزان است . در راستای اطلاع رسانی از شرایط، بازدید نمایندگان کشاورزان ، معتمدین محلی و خبرنگاران و خبرگان استان از سدها یکی از اقدامات بوده که به منظور شفاف سازی و همراهی همه در عبور از بحران پیگیری و به انجام رسید.

پاسخگویی به جراید و خبرگزاری ها، آمادگی برای مشارکت خود کشاورزان و روستائیان در مدیریت شرایط ،کاهش استفاده کنندگان غیرمجاز ، هزینه کرد در خصوص افزایش راندمان بهره بری آب ، ایجاد سدی خاکی در کنترل آب شور دریا ، اورهال و استفاده از تمام تجهیزات برای تامین آب شرب، پیش بینی های لازم برای حوادث غیرمترقبه، مشارکت حداکثری برای تامین برق و جلوگیری از خاموشی در گرمای هوا و استفاده از توان پرسنل خود علیرغم شرایط کرونایی نشان دهنده اهتمام این سازمان برای یاری رساندن به مردم استان است.

تمام پتانسیل آبی برای سال آبی جاری در نظر گرفته شده و استفاده بهینه از هر مترمکعب آب برنامه ریزی شده است. خشکسالی بلای طبیعی است. برای عبور از بلای طبیعی همه باید در کنار هم قرار گرفته تا با کمترین زیان و ضرر ممکن از آن بگذرند.

مشارکت در همراهی و استفاده از آب بر مبنای تخصیص موجب می شود تالاب های استان به این شکل دچار کم آبی نگردنند . این سازمان آمادگی دارد از تمامی پیشنهادات، راهکارها و خلاقیت ها و مشارکت مردم و تشکل ها برای مدیریت هرچه بهتر آب استفاده نماید.

آب و برق خوزستان در کنار و پشتیبان مردم و کشاورزان است و هیچگاه روبروی آنها نخواهد بود. آنها خود فرزندان همین دیار بوده و در غم ها و مشکلاتش شریک هستند. با مشارکت و همراهی مانند تمام سال های خشک امکان عبور از این خشکسالی منحصر بفرد میسر خواهد بود.

لینک کوتاه : https://tabakhabar.ir/?p=102084

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.