وزیر کشور: تحمل مردم نشانه رضایت آنها نیست
  • امروز : چهارشنبه - ۲ تیر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 14 - ذو القعدة - 1442
  • برابر با : Wednesday - 23 June - 2021
2

وزیر کشور: تحمل مردم نشانه رضایت آنها نیست

  • کد خبر : 93384
  • 22 دسامبر 2020 - 10:06
وزیر کشور: تحمل مردم نشانه رضایت آنها نیست
وزیر کشور گفت: وقتی که با افزایش چندین برابری قیمت ارز یا سایر کالاها و خدمات شاخص مواجه می شویم،قیمت ها با رشد چندبرابری مواجه می‌شوند، و این برای مردم سخت است. اما با درک بالایی که مردم دارند ، عمده این اتفاقات را ناشی از فشارهای خارجی و تحرکات مخرب دشمنان می‌دانند. این به معنای این نیست که این صبر و تحمل مردم به معنای رضایت از مشکلات تلقی کرده و یا منفعلانه عمل کنیم.

به گزارش تابا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور: وزیر کشور با بیان اینکه ایجاد افتراق، اختلاف و انشقاق هنر نیست، گفت: خراب کردن یک ساختمان به مراتب آسان‌تر از ساختن آن است وحدت و انسجام و هماهنگی و همدلی مانند ساختن یک ساختمان است که افتراق و انشقاق آن را خراب می‌کند.

عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست ویدئوکنفرانسی با استاندار، معاونین، مدیران کل، فرمانداران و بخشداران استان هرمزگان پس از استماع گزارش ارائه شده از سوی استاندار هرمزگان و تعدادی از معاونین، فرمانداران و بخشداران این استان جنوبی کشور، با تشریح چهار اولویت اصلی در وزارت کشور در سال پایانی دولت دوازدهم گفت: اولین اولویت، امنیت است.

شرایط از سال ۹۶ به گونه ای پیش رفت که دشمنان کشور از جمله معاندین، آمریکا، اسرائیل و هم‌پیمانان آنها در منطقه با تحلیل‌های غلط در مسیری قرار گرفتند که نتیجه آن تهدیدها، تحریم‌ها و برنامه‌ریزی در جهت فشار مضاعف به ایران و به زعم خودشان فروپاشی انقلاب بود، تا جایی که اعلام کردند که حتی چهلمین سالگرد انقلاب را نخواهیم دید.

وی افزود: تحریم‌هایی که اکنون کشور ما با آن مواجه هست، هیچ وقت برای هیچ کشوری اعمال نشده است.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه امنیت همه مردم و جامعه باید حفظ شود گفت: نیروهای نظامی و انتظامی وظیفه دارند با کسانی که خلاف امنیت جامعه عمل می کنند، در چارچوب قانون برخورد کنند. فرمانداران باید در شهرستان‌ها با مردم تعامل داشته باشند و با مردم به گفت وگو بنشینند، مشکلات آنها را بشنوند و در جهت حل آن تلاش کنند. البته بخشی از مشکلات مردم مسائل مالی و نیازهای مالی است، اما بخش عمده‌تری از مشکلات مربوط به مسائل اداری و نارضایتی‌های انباشته شده از عدم پاسخگویی مناسب یا عدم توضیح و تبیین مسائل و موضوعات است که امکان رفع آن وجود دارد.

رییس شورای امنیت کشور گفت: در هر شهرستان و استانی که فرماندار و استاندار ارتباط بیشتری با مردم داشته و حرفهای آنها را شنیده و امکانات موجود را بسیج کرده اند، با همین اختیارات موجود، توانسته اند بخشی از نیازها و مشکلات مردم را حل کنند. طبیعی است که وقتی مردم احساس کنند، در حد ممکن، مسائلشان در مسیر حل و فصل قرار دارد، شاهد کمترین اعتراضات و در مقابل بیشترین همراهی ها خواهیم بود.

وزیر کشور در ادامه به طرح کمک‌های مومنانه و همچنین کمکهای ویژه و خاص دولت به مردم اشاره کرد و گفت: از طرف دولت حمایت‌هایی در قالب طرح های معیشتی یا کمکهای غیرنقدی و یا کمکهای نقدی اجرا شد که به هرحال متناسب با بضاعت مالی دولت، فعلا در همین حد قابل ارائه بوده است، اما مسئولان استانی نبایدبه این موارد اکتفا کنند و باید چنین اقداماتی را بر اساس ظرفیت های استان دنبال کنند.

وی افزود: مقابله با افزایش قیمت کالاها و تلاش در جهت تحقق قیمت های واقعی، مصداق بارز کمک به معیشت مردم است و با همین رویکرد، مسئولان استانی باید از انواع توجه ها و کمک ها به بهبود معیشت مردم غفلت نکنند.

رحمانی فضلی اولویت چهارم وزارت کشور را نقش آفرینی در مبارزه با بیماری کرونا برشمرد و اظهار کرد: وضعیت شیوع و مبارزه با بیماری کرونا قبل و بعد از تشکیل قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا قابل ارزیابی است. البته وزارت کشور پیش از تشکیل قرارگاه نیز به عنوان عنصر اصلی و موثر این عرصه در میدان بود.

از یک سو در استان‌ها، استاندار مسئول ستاد استانی مبارزه با بود و در شهرستان ها فرمانداران مسئول ستاد بودند و از سوی دیگر، در سطح ملی نیز کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا در وزارت کشور مستقر بود. همچنین عضو ستاد ملی مقابله با کرونا بودیم اما از آنجا که فقدان تمرکز در فرماندهی عملیات که یکی از ضعف های اساسی روند مبارزه با کرونا بود، مقام معظم رهبری به موقع ورود کردند و بر تشکیل قرارگاه عملیاتی ستاد توصیه و تاکید کردند. همچنین رئیس جمهور ضمن تایید و تاکید بر این موضوع، پیگیری های بسیاری انجام دادند و در نهایت توانستیم در قالب قرارگاه با هماهنگی و همکاری بسیار خوب با وزارت بهداشت اقدام کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مسئول اصلی مقابله با بیماری کرونا وزارت بهداشت است و ما در کنار وزارت بهداشت در حال خدمات رسانی هستیم. وزارت کشور به عنوان حامی و پشتیبان، معین و کمک کار وزارت بهداشت است؛ همکاران وزارت بهداشت کار تخصصی را انجام می دهند و ما نیز هماهنگی، پیگیری و لجستیک را دنبال می کنیم.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا تاکید کرد: خوشبختانه با ساماندهی های انجام شده، شاهد تغییرات اساسی در حوزه مقابله با بیماری کرونا هستیم؛ در بحث لجستیک و پشتیبانی و همچنین در حوزه هماهنگی بین دستگاهی اقدامات خوبی انجام شد، کمیته های ذیل ستاد بسیار فعال هستند و از آنها گزارشگیری می شود.

رحمانی فضلی افزود: همچنین سطح عملیاتی را از سطح ملی به سطح شهرستانی بردیم و در شهرستانها هم به سمت محلات و خانواده ها حرکت کردیم که این یک مدیریت سلسله مراتبی مبتنی بر قاعده هرم مدیریت است. یعنی اگر الان سوال شود که در هرمزگان وضعیت چگونه است، من بلافاصله می‌پرسم در کدام شهرستان؟ سپس در کدام محلات آن شهرستان؟ یعنی کاملا هوشمند و هدفمند به سراغ آن محله‌ها می رویم و در محله هم می پرسیم که کدام خانواده‌ها هستند؟ پس انرژی‌ها را در هسته اصلی قاعده مدیریت این موضوع متمرکز می کنیم.

وی در ادامه به طرح مدیریت هوشمند محدودیتهای کرونایی اشاره کرد و گفت: این طرح در قرارگاه مطرح و بررسی و در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شد و بر اساس آن شهرها به قرمز، نارنجی و زرد تقسیم شدند و مجموعه اقدامات و فعالیتها در ذیل این رده بندی‌ها و طبقه بندی‌ها انجام و اکنون کار به صورت هوشمندانه دنبال می شود.

رحمانی فضلی تصریح کرد: پس از اجرای این طرح، از ۱۶۰ شهر با وضعیت قرمز اکنون به تعداد صفر برای شهرهای قرمز رسیده ایم و بعلاوه تعداد شهرهای با وضعیت زرد از شهرهای نارنجی بیشتر شده است و ان شاالله این مسیر را ادامه می دهیم.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا با یادآوری آسیب های زیاد کرونا از جمله فوت تعدادی از هموطنان و همچنین مسائل اقتصادی و مسائل روحی و روانی ناشی از شیوع بیماری کرونا تاکید کرد: روزی که قرارگاه به توصیه مقام معظم رهبری وبه دستور رئیس جمهور ایجاد شد، بیش از ۴۸۰ نفر فوتی در روز داشتیم اما این آمار امروز، به کمتر از ۲۰۰ نفر رسیده است؛ یعنی حدود ۳۰۰ نفر از آمار فوتی های روزانه در نتیجه کرونا کم شده است. همچنین آمار مبتلایان و بستری شدگان در بیمارستان ها کم شده است و این موضوع، در روحیه مردم هم بسیار تاثیرگذار بوده است ولی وضعیت بیماری کاملا شکننده و احتمال پیک های دیگر با توجه به سرمای زمستان متصور است، باید با همان هماهنگی و برنامه ریزی و پیگیری جدی در کنار وزارت بهداشت با جدیت کارها را جلو ببریم.

وی در همین زمینه گفت: استان هرمزگان از جمله استان هایی بود که عملکرد بسیار خوبی در حوزه مدیریت بیماری کرونا داشت. هرمزگان اکنون وضعیت بسیار خوبی دارد. این روند را با جدیت ادامه دهید.

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود به اولویت های مهم دیگر کشور پرداخت و گفت: تولید یکی از اولویتهای مهم کشور است که کارهای بزرگی در این حوزه دنبال شده است. با شیوع کرونا در دنیا، اقتصادهای جهان با کاهش پنج و شش درصدی رشد مواجه شدند، اما در ایران ما علاوه بر کرونا، تحریمهای ظالمانه را هم داشتیم با این حال در ۶ماهه اول سال رشد اقتصادی کشور مثبت شده است و ان شاءا… تا آخرسال هم مثبت می ماند. سال بعد هم مثبت می شود، چراکه فضای سیاسی درسطح بین المللی بازتر شده است.

رحمانی فضلی در ادامه تاکید کرد: باید تلاش کنیم که تولید را بالا ببریم. ستاد تسهیل و رفع موانع تولید باید در استانها و شهرستانها فعال باشد و مشکلات واحدهای تولیدی را رفع شود.

وی اضافه کرد: باید تلاش کنیم تا کمکهای خدماتی بیشتری به مردم ارائه کنیم و از این طریق به مردم کمک کنیم. شهرداری ها با کمک معاونت عمرانی وزارت کشور واستانداری ها سعی کنند که به خوبی به وظایف خود عمل کنند و خدمات خوبی به مردم ارائه کنند.

لینک کوتاه : https://tabakhabar.ir/?p=93384

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.