کرونا بیماری اجتماع، سُرفه های اقتصاد
  • امروز : دوشنبه - ۳۰ فروردین - ۱۴۰۰
  • برابر با : 8 - رمضان - 1442
  • برابر با : Monday - 19 April - 2021
0

کرونا بیماری اجتماع، سُرفه های اقتصاد

  • کد خبر : 78894
  • 04 مارس 2020 - 17:49
کرونا بیماری اجتماع، سُرفه های اقتصاد

در این شرایط با کرونا تعداد قابل توجهی از نیروهای شاغل بیکار خواهند شد/ دولت توان کمک به واحدهای تولیدی زیان دیده را ندارد/ خطر استرس نام کرونا بیش از خود ویروس است/ کودکان و سالمندان قربانی استرس کرونا می شوند/ اخبار مربوط به کرونا باید یک بار در روز شنیده شود/ این حجم از […]

در این شرایط با کرونا تعداد قابل توجهی از نیروهای شاغل بیکار خواهند شد/ دولت توان کمک به واحدهای تولیدی زیان دیده را ندارد/ خطر استرس نام کرونا بیش از خود ویروس است/ کودکان و سالمندان قربانی استرس کرونا می شوند/ اخبار مربوط به کرونا باید یک بار در روز شنیده شود/ این حجم از اخبار جعلی بسیار غیرطبیعی است/ روزانه شاهد انتشار نامه های جعلی هستیم بنابراین اهداف مغرضانه ای پشت ماجراست.

 

ساناز فدعمی تاباخبر– از آسانسور که خارج می­ شوم همسایه جلو رویم سبز می­ شود. طوری یکه می ­خورد که من هم همراه اش تکانی می­ خورم. از بیم اینکه مبادا دست تمنا کنیم خیلی زود فاصله می­ گیرد و هراسناک یک دستش را در کیف و دیگری را روی سینه­ اش می­ گذارد و مختصر احوال پرسی می ­کند.

توی دلم از این رفتارش خنده­ ام می­ گیرد اما در حقیقت کمی هم می ­رنجم. وارد کوچه که می­ شوم حساسیت به نور، عطسه ­ام می­ اندازد با گوشه چشم پیرزنی را می­ بینم که جلوی دهانش را گرفته و مثل باد از من می­ گریزد. در این چند روز انگار مردم به کلی عوض شده­ اند.

رفتارها عجیب شده و اتمسفر کوچه و خیابان عجیب­تر! میوه فروشِ گران فروشِ سر کوچه، قفسه­ هایش خالیست و آخرین مشتری ­اش با دستکش و ماسک دو کیسه بزرگ را به­ زور روی زمین می­ کشد و به درون صندوق ماشینش که پر از مواد شوینده است؛ می­ افکند. کمی جلوتر اما، باشگاه ورزشی نشاط و سالن آرایش بانوی سبز هر دو تعطیل هستند.

پایم کمی سست می شود و با خودم می گویم ای کاش خانه می ماندم. حس می کنم در میان مردم محله­ مان غریبه هستم. چهره رهگذران البته اگر بتوانی از زیر ماسک های پهن ببینی شان، آدم را یاد مصیبت زده ها می اندازد. با صدای پیامک تلفن همراهم را درمی آورم که نوشته: برای پیشگیری از بیماری کرونا دستهای­تان را مرتب با آب و صابون بشورید.

پیام رسان ها و صفحات شبکه های مجازی­ ام هم آکنده از توصیه های بهداشتی برای پیشگیری از کروناست و آماری که هر روز از وضعیت مبتلایان و تلفات جانی ارایه می شود. به نظر می­ رسد این مهمانِ چینیِ ناخوانده و بدشگون، مردم را سخت ترسانده و بخش هایی از بازار را نیز به تعطیلی کشانده از سویی نیز بخش­ هایی از جامعه به دلیل نگرانی و استرس حاصل از سرایت بیماری سلامت روانی خود را از دست داده­ اند و نیازمند مشاوره روانشناسان هستند.

در اساس­نامه سازمان جهانی بهداشت سلامت نه‌تنها نبود بیماری یا معلولیت بلکه حالت بهینه خوب بودن جسمی، روانی و اجتماعی تعریف شده است. با این تعریف در کنار بیماری عیانِ مبتلایان به کرونا، افراد سالمی را که با وحشت از این بیماری روز خود را به شب می رسانند را نباید جزو افراد دارای سلامت دسته بندی کرد. ادامه این بیماری بخش هایی از بازار را کامل به تعطیلی کشانده و اقشار گسترده ای شب های پیش از عید نه تنها بازار مطلوبشان را از دست داده ­اند بلکه به ورشکستگی نزدیک می شوند.

تعداد قابل توجهی از نیروهای شاغل بیکار خواهند شد

دکتر مرتضی افقه با بیان اینکه شیوع بیماری کرونا اثرات اجتماعی، اقتصادی و روانی فراوانی در کل جهان ایجاد کرده است؛ اظهار کرد: کشور ایران نیز از تأثیرات شدیدِ گسترش سریع بیماری کرونا مصون نمانده است. با توجه به شرایط سخت اقتصادی موجود، اگر شیوع این بیماری طولانی و کنترل نشود، این تأثیرات می توانند عمیق تر و شدیدتر هم باشد.

وی افزود: از آنجایی که همه­ ی بخش های اقتصادی زنجیره وار به هم متصل اند، بدون تردید همه بخش ­ها و اجزاء اقتصاد از آثار منفی و مثبت آن متأثر خواهند شد. با این وصف، اثر فوری گسترش این بیماری بر بخش خدمات شامل گردشگری، هتلداری، حمل و نقل، فعالیت های هنری، فعالیت های علمی و زنجیره های متصل به آن ها نمایان خواهد شد.

این اقتصاددان بیماری کرونا را برروی اقتصاد ایران بسیار موثر دانست و تصریح کرد: قرنطینه و خانه نشینی مردم، به تولیدات برخی صنایع و واحدهای اقتصادی که کالاهای غیرضروری مردم را تولید می کنند نیز ضربه وارد خواهد نمود بنابراین، شیوع این بیماری نه تنها بر بخش های وسیعی از واحدهای تولیدی آسیب جدی وارد خواهد نمود، بلکه با بیکار شدن احتمالی تعداد قابل توجهی از نیروهای شاغل، بخش مصرف نیز متأثر خواهند شد.

افقه گفت: در مقابل اما، شیوع این بیماری در برخی واحدها و صنایع رونق فراوان ایجاد کرده است. صنایع مرتبط با تولیدات کالاهای پزشکی و بهداشتی از جمله ی این واحدها هستند. البته این صنایع اگر ظرفیت خالی داشته باشند می توانند با افزایش تولید کالا از این وضعیت بهره مند شوند در غیر این صورت کالا باید از خارج وارد شود که در شرایط تنگنای ارزی فعلی فشار بیشتری به مردم وارد خواهد نمود.

دولت توان کمک به واحدهای تولیدی زیان دیده را ندارد

عضو هیات علمی داشنگاه شهید چمران با دشوار دانستن امکان کمک دولت به بنگاه های تولیدی اظهار کرد: قاعدتاً در شرایط ایجاد بحران های پیش بینی نشده، دولت ها به کمک آسیب دیدگان ناشی از این بحران می شتابند اما در مورد ایران و شرایط سخت فعلی این امکان برای دولت بسیار محدود است، زیرا برخلاف حوادثی همچون سیل و زلزله که محدود به مناطق و زمان های خاص هستند، این بحران فراگیر و به کل مردم و بخش های اقتصادی در سراسر کشور و احتمالاً طولانی مدت لطمه جدی وارد کرده است.

وی خاطر نشان کرد: تنها امکان مالی که در شرایط فعلی برای دولت وجود دارد تا همه یا بخشی از زیان های وارده به تولید کنندگان (کالا و خدمات) را جبران کند، یکی از تبصره های بودجه است که مختص جبران حوادث پیش بینی نشده معمولاً در بودجه های سالانه در نظر می گیرند؛ اما تأمین خسارت از این تبصره ی بودجه نیز محل تردید است زیرا احتمالا بخش قابل توجهی از این بودجه در حوادثی مثل سیل و زلزله و خشکسالی ای که در طول سال جاری دامنگیر کشور شد صرف شده است.

افقه افزود: اگر چه افزایش شدید و غیرمترقبه­ ی تقاضا برای کالاهای بهداشتی زمینه رونق تولید کنندگان این گروه کالائی را فراهم کرده، اما به شرطی که این واحدها ظرفیت خالی داشته باشند و یا در انبارهایشان کالاهای تولید شده ذخیره داشته باشند، تا پایان این بحران واحدهایشان از رونق تولید سود خواهند برد در غیر این صورت، کمبود تولیدات این کالاها پس از آنکه از همه ظرفیت های تولیدی آن ها استفاده شد؛ شرایط را برای سوءاستفاده و کسب سود هنگفت افراد یا واحدهایی که نسبت به سختی هموطنان خود بی اعتنا هستند فراهم خواهد نمود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شرایط به وضع عادی خواهد رسید و در آینده آیا کاهش تقاضا فعلی با افزایش ناگهانی آتی، زیان ها را جبران خواهد کرد؟ تصریح کرد: همانگونه که قابل انتظار است تقاضای فراوان برای کالاهای خاص تا زمان ریشه کنی این ویروس وجود خواهد داشت اگر چه عرضه و تقاضا بعد از گذراندن التهاب اولیه به تعادل خواهند رسید و احتمالاً این تقاضا در قیمت هایی بالاتر از مقدار تعادلی آن پیش از شیوع کرونا خواهد بود.

خطر استرس نام کرونا بیش از خود ویروس است

دکتر علیرضا مخبر دزفولی با بیان اینکه ما در کشور با اپیدمی ناشی از استرس کرونا بیش از ابتلا به خود بیماری مواجه هستیم؛ اظهار کرد: استرس روانی حاصل از بیماری خطرات به مراتب زیادتری از خود ویروس دارد. بر اساس پژوهش های اثبات شده، بیش از ۷۵ درصد بیماری هایی که پزشکان در حال درمان شان هستند دارای منشاء استرس می باشند.

وی ادامه داد: استرس به میزان کم نیز زیانی مانند استعمال دخانیات دارد. یعنی با استرس شما مانند یک فرد سیگاری هستید و بین ۳۵ تا ۵۰ درصد از افرادی که دارای استرس هستند بیش از سایرین در خطر ابتلا به بیماری های مختلف هستند. هورمون های ناشی از استرس اگر به مدت طولانی در خون باقی بمانند از موی سر تا ناخن پا را تحت تاثیر قرار می دهند.

این روانشناس با تاکید بر علائم جسمی ناشی از استرس گفت: موضوع استرس طولانی مدت و هورمون های مربوط به آن در خون باعث پیدایش بسیاری از امراض مانند سوزش معده، اسهال، یبوست، آسم، فشارخون و درد قلب می شود و مهمتر از همه بر اساس نتایج پژوهشی سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند. بنابراین وظیفه رسانه ها و حاکمیت و خود مردم این است تا می توانند سعی کنند استرس گسترش نیابد تا با تضعیف سیستم ایمنی بدن شهرندان، شاهد اپیدمی گسترده تر این بیماری نشویم.

کودکان و سالمندان قربانی استرس کرونا می شوند

این مدرس دانشگاه افزود: استرس برروی ذهن ما نیز اثرات منفی دارد و باعث می شود تمرکزمان ضعیف شود که محصول آن تصمیمات غلط و خسارت بار است. در این شرایط نه تنها به سلامت خودمان بلکه به سلامت دیگران نیز لطمه وارد خواهیم کرد درست مثل اتفاقات و تصمیماتی که متاسفانه این روزها در کشور شاهد آن هستیم.

وی گفت: حوادثی که در اطراف ما رخ می دهند اثرات کوتاه مدتی برروی ما دارند اما این حوادث و استرس های ناشی از آن آینده کودکان را تحت تاثیر خود قرار خواهند داد. دیدن صحنه مرگ افراد و پخش اخبار فاجعه بار و صحبت های والدین باعث می شود ذهن کودکان مشوش شود و شب با کابوس  بخوابند و صبح با استرس برخیزند که نتایجش فاجعه بار خواهد بود.

مخبردزفولی توصیه کرد: برای آموزش های بهداشتی کودکان باید با داستان گویی آموزشهای لازم داده شوند. ما مراجعان زیادی به کلینیک داریم که کودکان شبها از ترس کرونا کابوس می بینند! و این نشان دهنده فشار روانی بر کودکان است.

وی سالمندان را نیز جزو گروه های پرخطر عنوان و تصریح کرد: بهداشت روان سالمندان نیز بسیار حائز اهمیت است زیرا سالمندان در ریسک بالایی هستند حال اگر ما با وارد کردن استرس به آنها فشار مضاعف وارد کنیم، دقیقا ایشان را به بیماری مبتلا کرده ایم.

اخبار مربوط به کرونا باید یک بار در روز شنیده شود

این روانشناس با بیان اینکه توصیه ما این است نه فاجعه سازی و نه بی خیالی بلکه بایستی جدی گرفتن مساله را مدنظر قرار دهیم؛ گفت: تنها اخبار وزارت بهداشت مربوط به کرونا باید یک بار در روز شنیده شوند. توجه کردن به اخبار منتشر شده در فضای مجازی صرفا باعث ایجاد استرس و فشار روانی و در نتیجه از بین رفتن سیستم ایمنی بدن می شود. حجم زیادی از اخبار و اطلاعات در فضای مجازی علاوه بر اینکه یک دام است بلکه بخشی از این حجم اخبار جعلی و بسیار غیرطبیعی است. روزانه شاهد انتشار نامه های جعلی هستیم بنابراین اهداف مغرضانه ای پشت ماجراست.

وی خاطر نشان کرد: مهمترین نکته ای که در این گفتگو باید به آن اشاره کنم این است که گروه های حامی را از دست ندهید. متاسفانه اخبار بد باعث شده است که مردم گروه دوستان و اقوام را از دست بدهند. اینکه می گویند اجتماع نباشد اصلا ارتباطی با تشکیل گروه های دوستان و اقوام ندارد بلکه برعکس صحبت کردن با دیگران و بودن در کنار دوستان باعث کاهش استرس می شود.

این روان­شناس در پایان گفت: ما مردمی بوده ایم که همواره در سختی ها در کنار یکدیگر قرار گرفته و همه سدها را در تاریخ شکسته ایم و به یاری خداوند این ویروس منحوس را به قول مقام معظم رهبری شکست خواهیم داد. شعار من این است که کرونا حواسم به تو هست ولی از تو نمی ترسم.

شکاف اجتماعی و کرونا

آنچه که مسلم است پس از بروز بیماری کرونا جامعه از بُعد اقتصادی به دو دسته ورشکسته و بهره مند تقسیم شده است. مشاغلی که به دلیل توصیه های بهداشتی با زور حاکمیت تعطیل شده اند و یا به دلیل عدم اقبال مردم و نگرانی از اپیدمی رونقی ندارند. مردم نیز یا توصیه های بهداشتی را مانند حرف های روزمره جدی نگرفته اند و هنوز علیرغم هشدارهای بهداشتی در تجمعات و محیط های پرخطر بدون رعایت نکات ضروری بهداشتی رفت و آمد می کنند و یا آنقدر دچار ترس و استرس شده اند که در منازل شان نیز از دستکش و ماسک استفاده می کنند. کرونا پیش از یک بیماری، شکافی شده است میان فقیر و غنی، محتاط و بی باک…/ پایان

لینک کوتاه : https://tabakhabar.ir/?p=78894

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.