کشور به سامانه احراز هویت یکپارچه نیاز دارد
  • امروز : جمعه - ۳ اردیبهشت - ۱۴۰۰
  • برابر با : 12 - رمضان - 1442
  • برابر با : Friday - 23 April - 2021
3

 کشور به سامانه احراز هویت یکپارچه نیاز دارد

  • کد خبر : 89361
  • 08 اکتبر 2020 - 17:27
 کشور به سامانه احراز هویت یکپارچه نیاز دارد

مرتضی اکبری گفت: نیاز به یک احراز هویت عمیق و یکپارچه در کشور داریم لازم است ساز و کاری طراحی شود تا شناسایی یک بار برای همیشه انجام شده و نهادهای مختلف همه به آن مراجعه کنند اگر چنین اتفاقی رخ دهد و همه نهادها با یک لینک به یکدیگر متصل شوند، بسیاری از مشکلات […]

مرتضی اکبری گفت: نیاز به یک احراز هویت عمیق و یکپارچه در کشور داریم لازم است ساز و کاری طراحی شود تا شناسایی یک بار برای همیشه انجام شده و نهادهای مختلف همه به آن مراجعه کنند اگر چنین اتفاقی رخ دهد و همه نهادها با یک لینک به یکدیگر متصل شوند، بسیاری از مشکلات کنونی حل می‌شود.

 

به گزارش تابا به نقل از روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران دکتر مرتضی اکبری در پنل گفتگوی تخصصی رویداد فیناپ با موضوع اعتراض احراز هویت دیجیتال برگزار شد، حضور یافت و از تجربه بانک مهر ایران به عنوان نخستین بانکی گفت که احراز هویت دیجیتال را ارائه کرده است.

 

اکبری در این نشست با بیان اینکه بانک مهر ایران بانکداری خرد انجام می دهد، اظهار کرد: در طول هر سال تعداد زیادی از مشتریان طرف قرارداد این بانک قرار می گیرند اگر بانک به صورت سنتی فعالیت خود را ادامه دهد و با حجم زیادی از مشتریان روبرو می شود و ظرفیت فیزیکی لازم برای ارائه خدمات به آنها را نخواهد داشت. مسئله این بود که خدمات بانک مهر ایران باید به صورت گسترده و به تعداد بالایی از مشتریان ارائه می‌شد و بانکداری سنتی پاسخگوی آن نبود.

 

وی ادامه داد: در بانک مهر ایران به سمتی رفتیم که خدمات خود را در بستر دیجیتال ارائه کنیم. نخستین اقدام این بود که افتتاح حساب هر فرد بر بستر دیجیتال انجام شود فاز بعدی نیز ارائه خدمات و تسهیلات بانکی بر این بستر بود تا مراجعات مردم را کاهش دهیم و از آن جایی که وام های بانک مهر ایران مبالغ اندکی دارد در صورتی که این تسهیلات به شکل سنتی و با ملزم کردن مشتری برای مراجعات متعدد به شعبه ارائه شود، موجب ایجاد نارضایتی برای وی می‌شود در نتیجه باید سرعت و کیفیت ارائه خدمات بانک مهر ایران را افزایش می‌دادیم.

 

 مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران با اشاره به ریسک های ارائه خدمت احراز هویت دیجیتال، گفت: نظام بانکی بخشنامه محور است. بانک ها باید بر اساس دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های از پیش تعیین شده عمل کنند. ویژگی دیگر سیستم بانکی تجربه محور بودن است هر فرد بر اساس آنچه از افراد قبلی فراگرفته کارش را پیش می‌برد در نتیجه خلاقیت در سیستم بانکی کمتر مشاهده می‌شود و ریسک‌پذیری پایین مدیران برای پذیرش ریسک ها، کار را دشوار می‌کند.

 

 اکبری افزود: بانک ها با پول سر و کار دارند که ذاتاً پدیده پر ریسکی است است. از فردی که در این حوزه فعالیت می کند انتظار می رود تمام جوانب یک تراکنش را در نظر گیرد اگر یک مدیر کوچکترین اشتباهی انجام دهد مسئولیت سنگینی بر عهده وی خواهد بود پذیرش کارهای نو از سوی بدنه سازمان نیز یکی از چالش‌های سیستم بانکی در این حوزه است.

 

وی با اشاره به محدودیت‌های ایجاد شده از سوی نهاد ناظر، تصریح کرد: قانونگذار موضوعات مختلف را به شدت رصد می‌کند و اگر کوچکترین مشکلی رخ دهد، انگشت اتهام به سوی مجریان طرح نشان می‌رود این مسئله باعث می‌شود مدیرانی که در حوزه بانکی فعالیت می‌کند کمتر خطر کرده و خود را درگیر فعالیت‌های نوآورانه کنند. این افراد صبر می‌کنند یک حوزه دیگر یا یک بانک دیگر فعالیتی را انجام دهد تا پشت سر آن حرکت کنند.

 

اکبری در پاسخ به مقایسه سیستم بانکی با بورس و پیشرو بودن بورس در این حوزه اظهار کرد: مشکل اساسی که در کل کشور وجود دارد این است که رگولا تور های مختلفی داریم بر اساس محیطی که دارند تصمیم گیری می کنند برخی از این رگولاتور ها به صورت روان کار می کنند و برخی دیگر خیر .

 

وی همچنین ادامه داد: شاید سازمان بورس با احراز هویت دیجیتال راحت‌تر کنار آمده یا این که ناگزیر به پذیرش آن بوده است بیماری کوئید ۱۹ به یک‌باره شیوع پیدا کرد و سوی دیگر بازار سرمایه نیز فعال شد و حجم زیادی از مردم متقاضی فعالیت در آن شدند در این شرایط رگولاتور این بخش ناچار به کوتاه آمدن آمدن از برخی از سختگیری های قبلی می‌شود.

 

وی اظهار کرد رگولاتور باید تحت تاثیر محیط قرار گیرند تا از یک سری سخت‌گیری ها کوتاه بیاید. تغییرات فناوری به شدت بالاست و از سوی دیگر هزینه های مردم در حال افزایش است حوزه های بانک، بورس و بیمه هر یک جداگانه احراز هویت را انجام می‌دهند در صورتی که لزومی ندارد چنین کاری انجام شود هنگامی که فرد در سیستم بانکی احراز هویت می شود قطعاً این کار به سختگیرانه ترین شکل انجام شده و دیگر نیاز نیست که بورس هم احراز هویت کند.

 

 اکبری افزود: در سامانه سجاد داده ها از قبل جمع‌آوری می‌کنند و هنگامی که می خواهند احراز هویت انجام دهند همان داده ها را بازخوانی می کنند. هنگامی که فرد کد شبا را ارائه می‌کند تمام نتیجه تراکنشهای فرد در نهایت وارد حساب مربوطه می‌شود در غیر اینصورت سایر فعالیت های فرد در بورس اهمیت زیادی ندارد با این حساب وقتی فرد کد شبا را از سیستم بانکی دریافت کرده احراز هویت مجدد مفهومی ندارد.

 

مدیرعامل بانک مهر ایران با بیان اینکه معتقدم بورس موازی‌کاری کرده گفت: بورس مجدداً مسیری را رفت که پیش از این طی شده بود این کار در حوزه های دیگر هم داریم نهادهای مختلف در این حوزه به یکدیگر اعتماد ندارند شاید نیاز به یک قانون جامع بالادستی و رگولاتور هایی متحد باشد تا برای تمام این حوزه ها تصمیم بگیرند نمی‌توان انتظار داشت یک رگولاتور برای بورس تصمیم بگیرند و برای هر یک از حوزه های مالی دیگر نیز رگولاتورهای مختلف دیگری تصمیم گیری کنند.

 

اکبری یادآوری کرد: با رویکرد کنونی هزینه‌های مردم به شدت افزایش یافته است تکرار های مجدد نیز یکی از تبعات چنین رویکردی است این موضوع باعث شده هر فردی موضوعات را تنها در حوزه خود ارزیابی کند و از منظر بالادستی نبیند.

 

وی تاکید کرد: نیاز به یک احراز هویت عمیق و یکپارچه در کشور داریم لازم است تا سازوکاری طراحی شود تا شناسایی یک بار برای همیشه انجام شده و نهادهای مختلف همه به آن مراجعه کنند اگر چنین اتفاقی رخ دهد و همه نهادها با یک لینک به یکدیگر متصل شوند بسیاری از مشکلات کنونی حل می‌شود در این قسمت یک خلأ بزرگ وجود دارد که تا حل شوند بسیاری از مشکلات وقت خود باقی خواهد ماند.

 

 مدیرعامل بانک مهر ایران درباره اینکه چرا بانک‌ها اطلاعات مشتریان خود را در اختیار سایر نهادها قرار نمی دهند گفت: در سیستم بورس نیز وضعیت به همین صورت است این موضوع نیاز به یک قانون بالادستی دارد نمی‌شود بر محرمانه بودن اطلاعات تاکید کرد و سپس از بانک ها خواست که اطلاعات مشتریان را در اختیار سایر نهادها قرار دهند باید در این موضوعات باز اندیشی شود تا مشخص شود کدام یک قابلیت اجرایی شدن دارد.

 

 

لینک کوتاه : https://tabakhabar.ir/?p=89361

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.